Yaponiya parlamentinin aşağı palatasına fevralın 8-də keçirilmiş növbədənkənar seçki hakim koalisiyanın böyük üstünlüyünə gətirib.
Medianews.az bildirir ki, ilkin nəticələrə görə, baş nazir Sanae Takaitinin Liberal Demokrat Partiyası 465 nəfərlik Nümayəndələr Palatasına 316 mandat, onun koalisiya ortağı olan İnnovasiyalar Partiyası 36 mandat qazanır.
1961-ci il təvəllüdlü Sanae Takaiti 2025-ci il oktyabrın 21-dən baş nazirdir. Hakim koalisiya parlamentin hər iki palatasında azlıqda olduğundan yanvarın 23-də aşağı palata buraxılmışdı.

Japan: election results
The snap election held on February 8 for the lower house of the Japanese parliament resulted in a large advantage for the ruling coalition.
Medianews.az reports that according to preliminary results, Prime Minister Sanae Takai's Liberal Democratic Party wins 316 seats in the 465-member House of Representatives, and its coalition partner, the Innovation Party, wins 36 seats.
Sanae Takai, born in 1961, has been prime minister since October 21, 2025. Since the ruling coalition was in the minority in both houses of parliament, the lower house was dissolved on January 23.