Üzərində möhür olan dollarınız varsa... - AÇIQLAMA
Üzərində möhür olan dollarların banklar tərəfindən götürülməməsi, hər möhürlü 100 dollara görə 20% komissiya tutulması barədə sosial şəbəkələrdə çoxsaylı şikayətlər var.
Pravda.az bildirir ki, hüquqşünas Əkrəm Həsənov deyib ki, Azərbaycan banklarının hansısa valyutanı dəyişmək öhdəlikləri yoxdur.
"Dolları dəyişəndə bank hansısa komissiya tutursa, bu ona görədir ki, bank da həmin pulu kiməsə satmalıdır. Ola bilər, bankın özündən də heç kim o pulu almır. Buna görə də məcbur olur, çox saxlayır, yaxud ABŞ-yə göndərməlidir ki, dəyişsin. Bu da bank üçün əlavə xərcdir. Qanuni məhdudiyyət yoxdur, sadəcə, bank bildirmək istəyir ki, səndən möhürlü pul alıram, məndən heç kim o pulu almır, problem olur. Mən də səndən ucuz alıram ki, ehtiyac olsa, ABŞ-yə göndərim", - hüquqşünas deyib.

Существует множество жалоб в социальных сетях на то, что банки не принимают доллары с печатью, а также на взимание комиссии в размере 20% за каждую банкноту с печатью номиналом 100 долларов.
Pravda.az сообщает, что юрист Акрм Гасанов заявил, что азербайджанские банки не обязаны менять какую-либо валюту.
"Если банк при обмене долларов взимает комиссию, то это потому, что банк должен продать эти деньги кому-то. Может быть, никто и не покупает у банка эти деньги. Поэтому ему приходится либо хранить их долго, либо отправлять в США для обмена. Это дополнительные расходы для банка. Законных ограничений нет, просто банк хочет сообщить, что я принимаю у тебя деньги с печатью, никто не покупает у меня такие деньги, возникают проблемы. Я же беру их у тебя дешевле, чтобы при необходимости отправить в США", - сказал юрист.