Türkiyədən Avropa Parlamentindəki layihəyə etiraz
Medianews.az AZƏRTAC-a istinadla xəbər verir ki, Ankara Avropa Parlamentinin üzvlərindən birinin Türkiyənin ədliyyə naziri Akın Gürlekin Aİ-nin sanksiya siyahılarına daxil edilməsi təklifinə kəskin reaksiya verib.
Bu təşəbbüs iyunun 17-də AP səsverməsinə çıxarılacaq “Türkiyə üzrə hesabat” layihəsində yer alır.
Buna cavab olaraq, Türkiyənin ədliyyə naziri Avropa Parlamentinin üzvlərinin Türkiyə məhkəmə sisteminə və şəxsən öz ünvanına tənqidləri “ideoloji qərəzlik”lə əlaqələndirib.
A.Gürlek Avropa Parlamentinin Türkiyə məhkəmə sisteminə hücumlarının uğursuzluğa məhkum olduğuna əmin edib.
“Davam edən cinayət prosesləri ətrafında siyasi kampaniyaların başlaması məqsədlərinə çatmayacaq. Avropa Parlamentinin üzvlərinə hərəkətlərinin etika və şəffaflıq cəhətdən suallarla dolu siyasi keçmişlərinə nəzər salmağı təklif edirəm”, - deyə Türkiyənin ədliyyə naziri qeyd edib.
A.Gürlek vurğulayıb ki, Türkiyə Cümhuriyyəti demokratiya prinsiplərinə sadiq olan müstəqil, suveren dövlətdir, burada qanunun aliliyinə hörmət edilir və əsrlər boyu mövcud olan dövlətçilik ənənələrinə əsaslanırlar: “Türkiyə məhkəmə sistemi Konstitusiya və qanunlara uyğun olaraq qərarlar qəbul edir, hökmlər isə xalqın adından çıxarılır. Avropa Parlamentindəki müəyyən dairələr tərəfindən dəstəklənən siyasi motivli yanaşmalar Aİ qurumlarına olan etimadı sarsıdır. Müstəqil məhkəmələrin qərarları bizim üçün prioritet olaraq qalır. Türkiyə məhkəmə sistemi üzərində təzyiq və ya nəzarət etmək ehtimalı ilə bağlı heç kimin heç bir illüziyası olmamalıdır. Biz qanunun aliliyinə əsaslanaraq bundan sonra da borcumuzu yerinə yetirməyə davam edəcəyik”.
Qeyd edək ki, AP-nin hesabatları tövsiyə xarakteri daşıyır, şəxslərin sanksiya siyahılarına daxil edilməsi isə yalnız bütün Aİ-yə üzv dövlətlərin razılığı ilə mümkündür.

Отношения Турции с Европейским парламентом (ЕП) переживают очередной кризис.
Medianews.az, ссылаясь на АЗЕРТАДЖ, сообщает, что Анкара резко отреагировала на предложение одного из членов Европарламента включить министра юстиции Турции Акына Гюрлека в санкционный список ЕС.
Эта инициатива содержится в проекте «Доклада по Турции», который будет вынесен на голосование в Европарламенте 17 июня.
В ответ министр юстиции Турции связал критику членов Европарламента в адрес судебной системы Турции и лично в свой адрес с «идеологической предвзятостью».
А. Гюрлек заверил, что атаки Европарламента на судебную систему Турции обречены на неудачу.
«Начало политических кампаний вокруг продолжающихся уголовных процессов не достигнет поставленных целей. Я советую членам Европарламента обратить внимание на их политическое прошлое, полное вопросов с точки зрения этики и прозрачности», – отметил министр юстиции Турции.
А. Гюрлек подчеркнул, что Республика Турция является независимым, суверенным государством, придерживающимся принципов демократии, где уважение к верховенству закона основано на традициях государственного строительства, существующих веками: «Судебная система Турции принимает решения в соответствии с Конституцией и законами, а приговоры выносятся от имени народа. Политически мотивированные подходы, поддерживаемые некоторыми кругами в Европейском парламенте, подрывают доверие к институтам ЕС. Решения независимых судов остаются для нас приоритетом. Никто не должен питать иллюзий относительно возможности давления или контроля над судебной системой Турции. Опираясь на верховенство закона, мы будем и впредь выполнять свой долг».
Отметим, что доклады Европарламента носят рекомендательный характер, а включение лиц в санкционные списки возможно только при согласии всех государств-членов ЕС.