Trampı şoka salan qərar –
ABŞ Ali Məhkəməsi Prezident Donald Trampın doğumla vətəndaşlıq hüququnu məhdudlaşdırmağı nəzərdə tutan prezident fərmanını rədd edib.
Medianews.az xəbər verir ki, məhkəmə bu hüququn ABŞ Konstitusiyasının 14-cü düzəlişi ilə qorunduğunu bildirərək mövcud qaydaların qüvvədə saxlanılmasına qərar verib.
Ali Məhkəmənin baş hakimi Con Roberts bildirib ki, ABŞ-də doğulan demək olar ki, bütün uşaqlar avtomatik olaraq vətəndaşlıq hüququ qazanırlar. Bununla da ölkədə qanunsuz və ya müvəqqəti yaşayan şəxslərin övladlarının vətəndaş sayılmaması ilə bağlı Trampın fərmanı qüvvəyə minməyib.
Qərar 9 hakimdən 6-sının səsi ilə qəbul edilib.
Bununla yanaşı, Ali Məhkəmə trans qızların və qadınların dövlət məktəbləri və universitetlərin qadın idman komandalarında iştirakını qadağan edən ştat qanunlarını da təsdiqləyib.
Trampdan etiraz
Donald Tramp sosial şəbəkə hesabında paylaşdığı açıqlamada Ali Məhkəmənin qərarını "təəssüf doğuran hal" adlandırıb.
O bildirib ki, Konqres prezidentin dəstəyi ilə qəbul ediləcək qanun vasitəsilə bu məsələni asanlıqla həll edə bilər və bunun üçün Konstitusiyaya dəyişiklik edilməsinə ehtiyac yoxdur.
Tramp Konqresi doğumla vətəndaşlıq hüququna son qoyacaq qanun layihəsi üzərində dərhal işləməyə çağıraraq, bu təşəbbüsə tam və qeyd-şərtsiz dəstək verəcəyini vurğulayıb.

The decision that shocked Trump –
The US Supreme Court has rejected President Donald Trump's executive order that aimed to limit birthright citizenship.
Medianews.az reports that the court stated this right is protected by the 14th Amendment of the US Constitution and decided to uphold the existing rules.
Chief Justice John Roberts of the Supreme Court said that almost all children born in the US automatically acquire citizenship. Thus, Trump's executive order, which would have denied citizenship to children of individuals residing in the country illegally or temporarily, has not come into effect.
The decision was adopted with the votes of 6 out of 9 justices.
Additionally, the Supreme Court upheld state laws prohibiting transgender girls and women from participating in female sports teams in public schools and universities.
Protest from Trump
Donald Trump called the Supreme Court's decision a "regrettable situation" in a statement posted on his social media account.
He stated that Congress can easily resolve this issue through legislation passed with the president’s support and that no constitutional amendment is necessary for this.
Trump called on Congress to immediately work on a bill that would end birthright citizenship and emphasized that he would fully and unconditionally support this initiative.