Trampı şoka salan qərar –
ABŞ Ali Məhkəməsi Prezident Donald Trampın doğumla vətəndaşlıq hüququnu məhdudlaşdırmağı nəzərdə tutan prezident fərmanını rədd edib.
Medianews.az xəbər verir ki, məhkəmə bu hüququn ABŞ Konstitusiyasının 14-cü düzəlişi ilə qorunduğunu bildirərək mövcud qaydaların qüvvədə saxlanılmasına qərar verib.
Ali Məhkəmənin baş hakimi Con Roberts bildirib ki, ABŞ-də doğulan demək olar ki, bütün uşaqlar avtomatik olaraq vətəndaşlıq hüququ qazanırlar. Bununla da ölkədə qanunsuz və ya müvəqqəti yaşayan şəxslərin övladlarının vətəndaş sayılmaması ilə bağlı Trampın fərmanı qüvvəyə minməyib.
Qərar 9 hakimdən 6-sının səsi ilə qəbul edilib.
Bununla yanaşı, Ali Məhkəmə trans qızların və qadınların dövlət məktəbləri və universitetlərin qadın idman komandalarında iştirakını qadağan edən ştat qanunlarını da təsdiqləyib.
Trampdan etiraz
Donald Tramp sosial şəbəkə hesabında paylaşdığı açıqlamada Ali Məhkəmənin qərarını "təəssüf doğuran hal" adlandırıb.
O bildirib ki, Konqres prezidentin dəstəyi ilə qəbul ediləcək qanun vasitəsilə bu məsələni asanlıqla həll edə bilər və bunun üçün Konstitusiyaya dəyişiklik edilməsinə ehtiyac yoxdur.
Tramp Konqresi doğumla vətəndaşlıq hüququna son qoyacaq qanun layihəsi üzərində dərhal işləməyə çağıraraq, bu təşəbbüsə tam və qeyd-şərtsiz dəstək verəcəyini vurğulayıb.

Верховный Суд США отклонил президентский указ Дональда Трампа, предусматривающий ограничение права на гражданство по рождению.
Medianews.az сообщает, что суд заявил, что это право защищено 14-й поправкой к Конституции США и решил сохранить действующие правила в силе.
Главный судья Верховного Суда Джон Робертс отметил, что практически все дети, рожденные в США, автоматически получают право на гражданство. Таким образом, указ Трампа, который предполагал, что дети лиц, нелегально или временно проживающих в стране, не считаются гражданами, не вступил в силу.
Решение было принято голосами 6 из 9 судей.
Кроме того, Верховный Суд утвердил законы штатов, запрещающие трансдевушкам и женщинам участвовать в женских спортивных командах государственных школ и университетов.
Протест Трампа
Дональд Трамп в опубликованном им в социальной сети заявлении назвал решение Верховного Суда «причиняющим сожаление событием».
Он заявил, что Конгресс может легко решить этот вопрос с поддержкой президента, приняв закон, и для этого не требуется вносить изменения в Конституцию.
Трамп призвал Конгресс немедленно приступить к работе над законопроектом, который положит конец праву на гражданство по рождению, подчеркнув, что он окажет этой инициативе полную и безоговорочную поддержку.