Trampdan gözlənilməz gediş:
ABŞ Prezidenti Donald Tramp Florida ştatında keçirdiyi mətbuat konfransında İranla bağlı gözlənilməz və yumşaq bəyanatla çıxış edib.
Medianews.az Musavat.com-a istinadən xəbər verir ki, Tramp bir tərəfdən hərbi əməliyyatların "çox uğurlu" davam etdiyini bildirsə də, digər tərəfdən rəsmi Tehranla birbaşa dialoq imkanlarını istisna etməyib.
Tramp jurnalistin "İranla danışıqlar masasına oturacaqsınızmı?" sualına cavab olaraq, "Bəli, mən hər kəslə danışa bilərəm. Mən danışıqların adamıyam. Amma şərtlərimiz bəllidir: nüvə silahı yoxdur, terrora dəstək yoxdur," — deyə bildirib.
Tramp bu açıqlamanı Rusiya Prezidenti Vladimir Putinlə apardığı bir saatlıq telefon danışığından sonra verib. Putinin İran məsələsində "kömək təklif etdiyini" deyən Tramp, hələlik buna ehtiyac olmadığını, lakin dialoqun hər zaman masada olduğunu qeyd edib.
Prezident davam edən hərbi əməliyyatı "şəri yox etmək üçün kiçik bir ekskursiya" adlandırıb və müharibənin çox tezliklə bitəcəyini, lakin bunun məhz bu həftə baş verməyəcəyini vurğulayıb.
Trampın bu "yumşalma" mesajına baxmayaraq, İran Xarici İşlər Nazirliyi "acı təcrübələrdən sonra" ABŞ ilə heç bir danışıqların gündəmdə olmadığını bəyan edib.

Unexpected move from Trump:
US President Donald Trump made an unexpected and soft statement regarding Iran at a press conference held in the state of Florida.
Medianews.az reports, citing Musavat.com, that while Trump stated that military operations are "very successful" on the one hand, on the other hand he did not rule out the possibility of direct dialogue with official Tehran.
In response to a journalist's question, "Will you sit at the negotiating table with Iran?" Trump said, "Yes, I can talk to anyone. I am a man of negotiations. But our conditions are clear: no nuclear weapons, no support for terrorism."
Trump made this statement after a one-hour phone call with Russian President Vladimir Putin. Saying that Putin "offered help" on the Iran issue, Trump noted that there is no need for this yet, but dialogue is always on the table.
The President described the ongoing military operation as a "small excursion to eliminate evil" and emphasized that the war will end very soon, but that it will not happen this week.
Despite Trump's "softening" message, the Iranian Ministry of Foreign Affairs declared that no talks with the US are on the agenda "after bitter experiences."