Trampdan gözlənilməz gediş:
ABŞ Prezidenti Donald Tramp Florida ştatında keçirdiyi mətbuat konfransında İranla bağlı gözlənilməz və yumşaq bəyanatla çıxış edib.
Medianews.az Musavat.com-a istinadən xəbər verir ki, Tramp bir tərəfdən hərbi əməliyyatların "çox uğurlu" davam etdiyini bildirsə də, digər tərəfdən rəsmi Tehranla birbaşa dialoq imkanlarını istisna etməyib.
Tramp jurnalistin "İranla danışıqlar masasına oturacaqsınızmı?" sualına cavab olaraq, "Bəli, mən hər kəslə danışa bilərəm. Mən danışıqların adamıyam. Amma şərtlərimiz bəllidir: nüvə silahı yoxdur, terrora dəstək yoxdur," — deyə bildirib.
Tramp bu açıqlamanı Rusiya Prezidenti Vladimir Putinlə apardığı bir saatlıq telefon danışığından sonra verib. Putinin İran məsələsində "kömək təklif etdiyini" deyən Tramp, hələlik buna ehtiyac olmadığını, lakin dialoqun hər zaman masada olduğunu qeyd edib.
Prezident davam edən hərbi əməliyyatı "şəri yox etmək üçün kiçik bir ekskursiya" adlandırıb və müharibənin çox tezliklə bitəcəyini, lakin bunun məhz bu həftə baş verməyəcəyini vurğulayıb.
Trampın bu "yumşalma" mesajına baxmayaraq, İran Xarici İşlər Nazirliyi "acı təcrübələrdən sonra" ABŞ ilə heç bir danışıqların gündəmdə olmadığını bəyan edib.

Президент США Дональд Трамп на пресс-конференции во Флориде выступил с неожиданным и мягким заявлением по Ирану.
По данным Medianews.az со ссылкой на Musavat.com, Трамп с одной стороны заявил, что военные операции продолжаются "очень успешно", однако с другой стороны не исключил возможность прямого диалога с официальным Тегераном.
В ответ на вопрос журналиста "Сядете ли вы за стол переговоров с Ираном?", Трамп сказал: "Да, я могу говорить со всеми. Я человек переговоров. Но наши условия ясны: нет ядерного оружия, нет поддержки терроризма," — отметил он.
Трамп сделал это заявление после часового телефонного разговора с президентом России Владимиром Путиным. Говоря, что Путин предложил помощь по иранскому вопросу, Трамп отметил, что пока в этом нет необходимости, но диалог всегда остается на столе.
Президент назвал продолжающуюся военную операцию "небольшой экскурсией по уничтожению зла" и подчеркнул, что война скоро закончится, однако это не произойдет именно на этой неделе.
Несмотря на это "смягчающее" послание Трампа, Министерство иностранных дел Ирана заявило, что после "горького опыта" никаких переговоров с США не рассматривается.