ABŞ prezidenti Donald Trampın administrasiyası İrana qarşı əməliyyatın yeni mərhələsinə hazırlıq çərçivəsində Yaxın Şərqə minlərlə əlavə hərbçi göndərilməsi imkanını müzakirə edir.
Bu barədə Reuters agentliyi amerikalı rəsmilərə və vəziyyətlə tanış mənbələrə istinadən məlumat yayıb.
Məlumata görə, Vaşinqton İranda quru əməliyyatı variantını da nəzərdən keçirir. Müzakirə olunan ssenarilərdən biri Hörmüz boğazına nəzarətin ələ keçirilməsidir. Bu məqsədə əsasən hava və dəniz qüvvələri ilə nail olunması planlaşdırılsa da, sahil xəttinin nəzarətə götürülməsi üçün quru qoşunlarının cəlbi tələb oluna bilər.
Digər variant isə Fars körfəzində yerləşən Xark adasının ələ keçirilməsidir. İran neftinin təxminən 90 faizi məhz bu adadan ixrac olunur. Lakin ekspertlər bu planı yüksək riskli hesab edir, çünki ada İranın raket və pilotsuz uçuş aparatlarının təsir dairəsindədir. Bundan əlavə, ABŞ cəmiyyətində İranla müharibəyə dəstək zəifdir və mümkün itkilər daxili siyasi vəziyyəti daha da gərginləşdirə bilər.
Mənbələrin bildirdiyinə görə, həmçinin İranda yüksək zənginləşdirilmiş uran ehtiyatlarının təhlükəsizliyinin təmin edilməsi üçün qüvvələrin yerləşdirilməsi məsələsi də müzakirə olunur. Ekspertlər bu vəzifəni hətta ABŞ xüsusi təyinatlı qüvvələri üçün belə olduqca çətin hesab edir.
Gələn həftə regiona 2000 nəfərlik dəniz piyadalarından ibarət ekspedisiya birləşməsinin göndərilməsi planlaşdırılır. Bununla yanaşı, əlavə qüvvələrin göndərilməsi məsələsi də gündəmdədir.
Ağ Evin anonim şərtlərlə danışan nümayəndəsi bildirib ki, hələlik quru qoşunlarının göndərilməsi ilə bağlı yekun qərar qəbul edilməyib: “Prezident Tramp bütün variantları diqqətlə nəzərdən keçirir”.
Daha əvvəl Donald Tramp bəyan etmişdi ki, ABŞ hərbçiləri İranda 7 mindən çox hədəfə zərbə endirib. Onun sözlərinə görə, əsas hədəflər hərbi və kommersiya obyektləri olub. Tramp həmçinin Xark adasında neft obyektləri istisna olmaqla demək olar ki, hər şeyin məhv edildiyini bildirib və gələcəkdə bu obyektlərə də zərbələrin mümkünlüyünü istisna etməyib.
ABŞ rəhbərliyi hesab edir ki, İrana qarşı əməliyyat yaxın həftələrdə başa çata bilər. Ağ Ev daha əvvəl əməliyyatın 4–6 həftə davam edəcəyini proqnozlaşdırmışdı./KONKRET.az

The administration of US President Donald Trump is discussing the possibility of sending thousands of additional troops to the Middle East as part of preparations for a new phase of operations against Iran.
Reuters agency reported this citing American officials and sources familiar with the situation.
According to the information, Washington is also considering a ground operation option in Iran. One of the scenarios under discussion is the seizure of control over the Strait of Hormuz. Although it is mainly planned to achieve this by air and naval forces, the deployment of ground troops may be required to take control of the coastline.
Another option is the seizure of Khark Island located in the Persian Gulf. Approximately 90 percent of Iranian oil is exported from this island. However, experts consider this plan highly risky because the island is within the range of Iran's missiles and drones. In addition, support for war with Iran in American society is weak, and potential losses could further exacerbate the domestic political situation.
According to sources, the deployment of forces to secure the safety of Iran’s high enriched uranium reserves is also under discussion. Experts consider this mission very difficult even for the US special forces.
Next week, it is planned to send an expeditionary unit consisting of 2,000 marines to the region. Alongside this, the possibility of sending additional forces is also on the agenda.
A White House representative speaking on the condition of anonymity stated that no final decision has yet been made regarding the deployment of ground troops: “President Trump is carefully considering all options.”
Previously, Donald Trump declared that US troops have struck more than 7,000 targets in Iran. According to him, the main targets have been military and commercial facilities. Trump also stated that almost everything on Khark Island, except the oil facilities, has been destroyed and did not rule out the possibility of strikes on these facilities in the future.
The US leadership believes that the operation against Iran could conclude in the coming weeks. The White House had previously forecast the operation to last 4–6 weeks./KONKRET.az