Tramp: İranla sıx əməkdaşlıq qurmaq
Onun sözlərinə görə, Vaşinqton və Tehran rüsumların və sanksiyaların yumşaldılması məsələsini müzakirə etməyə davam edəcək.
Ağ Evin rəhbəri qeyd edib ki, gələcək sülh razılaşmasının 15 maddəsindən bir çoxu artıq razılaşdırılıb.
Bundan əvvəl Tramp İrana qarşı zərbələrin daha iki həftəlik dayandırılmasına razılaşdığını açıqlamışdı. Onun sözlərinə görə, Vaşinqton İrandan münaqişənin tənzimlənməsi ilə bağlı 10 maddəlik təklif alıb və bu əsasda işi davam etdirməyə hazırdır.
Daha sonra beynəlxalq agentliklərin məlumatına görə, İsrail də atəşkəsi dəstəkləyib. Lakin İsrailin Hizbullah hərəkatına qarşı əməliyyat apardığı Livan bu razılaşmaya daxil deyil.
Həmçinin ABŞ İranın Hörmüz boğazı üzərində nəzarətini saxlamağa razılaşıb və İslam Respublikasının uranı zənginləşdirmək hüququnu tanıyıb.//BAKU.WS

Trump: Establishing close cooperation with Iran
According to him, Washington and Tehran will continue to discuss the easing of tariffs and sanctions.
The White House chief noted that many of the 15 articles of the future peace agreement have already been agreed upon.
Earlier, Trump announced that he had agreed to extend the suspension of strikes against Iran for another two weeks. According to him, Washington has received a 10-article proposal from Iran regarding the resolution of the conflict and is ready to continue work based on this.
Later, according to international agencies, Israel also supported the ceasefire. However, Lebanon, where Israel is conducting operations against the Hezbollah movement, is not included in this agreement.
Also, the US has agreed to Iran maintaining control over the Strait of Hormuz and has recognized the Islamic Republic's right to enrich uranium.//BAKU.WS