Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Erdoğan qlobal avtomobil istehsalçısı Hyundayın İzmitdə yerləşən fabrikində yüz faiz elektrikli avtomobil istehsalına başlayacağını elan edib. O, bildirib ki, TOGG-dan sonra Türkiyədə elektrikli nəqliyyat vasitələri istehsalında yeni mərhələ açılır və bu addım həm ölkə iqtisadiyyatı, həm də yerli sənaye üçün mühüm əhəmiyyət daşıyır.
Milli.Az xəbər verir ki, 24 noyabrda Cənubi Koreya Prezidenti Lee Jae Myung ilə Ankarada görüşdüklərini xatırladaraq bildirib ki, Hyunday İzmitdəki zavodunda rəsmi olaraq tam elektrikli avtomobil istehsalına başlayır.
Ərdoğan çıxışında qeyd edib ki, iki ölkə arasında müdafiə sənayesi sahəsində ortaq layihələr davam edir və nüvə enerji stansiyası ilə bağlı danışıqlar irəliləyir. O, bildirib ki, Koreya Elektrik Şirkəti ilə Türkiyə Nüvə Enerjisi Anonim Şirkəti arasında imzalanan qarşılıqlı anlaşma memorandumu bu prosesin daha da sürətləndirilməsinə şərait yaradacaq.

A competitor is coming to TOGG
Turkish President Recep Tayyip Erdoğan announced that the global car manufacturer Hyundai will start producing one hundred percent electric cars at its factory located in İzmit. He stated that after TOGG, a new phase in electric vehicle production is opening in Turkey, and this step carries significant importance both for the country's economy and local industry.
Milli.Az reports that on November 24, recalling their meeting with South Korean President Lee Jae Myung in Ankara, he said that Hyundai is officially starting the production of fully electric vehicles at its İzmit plant.
In his speech, Erdoğan noted that joint projects between the two countries in the field of defense industry continue and negotiations regarding the nuclear power plant are progressing. He stated that the memorandum of understanding signed between Korea Electric Power Corporation and Turkey Nuclear Energy Corporation will facilitate the acceleration of this process.