Təhsilə ayrılan məbləğ nələrə xərclənib?
2015-ci ildə təhsilə ayrılan 1 milyard 711 milyon manatlıq xərc 2025-ci ildə 4 milyard 937 milyon 283 min manata çataraq təxminən 3 dəfəyə qədər artdı və 5 milyarda yaxınlaşdı. Ümumiyyətlə isə, 2015-2025-ci illər ərzində dövlət büdcəsindən ümumilikdə təhsilə 33 milyard 961 milyon 974 min manat ayrılıb.
Bəs bu məbləğlər nələrə xərclənib?
Milli.Az xəbər verir ki, məsələ ilə bağlı iqtisadçı ekspert Eldəniz Əmirov fikirlərini bölüşərək bildirib ki, bu böyük məbləğ müəllimlərin artan əməkhaqlarına, məktəb və universitetlərin saxlanmasına, yeni təhsil müəssisələrinin tikintisi və əsaslı təmirinə, dərsliklərin hazırlanmasına, laboratoriya və texnoloji avadanlıqların alınmasına yönəlib:
"Eyni zamanda bu xərclərə sertifikasiya imtahanlarının təşkili və nəticəsində müəllim maaşlarının artırılması da daxildir. Yəni ayrılan vəsait təkcə mövcud təhsil müəssisələrinin saxlanmasına yox, həm də müəllimlərin peşəkarlığının yüksəldilməsinə, yeni metodların tətbiqinə və tədrisin keyfiyyətinin yaxşılaşdırılmasına xidmət edir. Amma qarşıya qoyulmuş hədəflərə nə dərəcədə nail olunur, bu bu sualıa artıq bu sahənin peşəkarları cavab verməlidir".
Ekspert qeyd edib ki, təhsil yalnız fərdin inkişafı üçün deyil, dövlətin iqtisadi gücü üçün də strateji əsasdır. Çünki təhsilin güclü olduğu yerdə iqtisadiyyat da güclü olur, innovasiyalar inkişaf edir, rəqabət qabiliyyəti artır. Buna görə də yeni tədris mövsümündə bütün təhsil ictimaiyyətinə bir daha uğurlar arzulayırıq.

На что были потрачены выделенные средства на образование?
В 2015 году расходы на образование составляли 1 миллиард 711 миллионов манатов, а в 2025 году достигли 4 миллиарда 937 миллионов 283 тысяч манатов, увеличившись примерно в 3 раза и приблизившись к 5 миллиардам. В целом же, в период с 2015 по 2025 годы из государственного бюджета на образование было выделено в общей сложности 33 миллиарда 961 миллиона 974 тысячи манатов.
А на что же были потрачены эти суммы?
Как сообщает Milli.Az, экономист-эксперт Эльдениз Амиров, поделившись мнением по данному вопросу, отметил, что эта значительная сумма направлена на увеличение заработных плат учителей, содержание школ и университетов, строительство и капитальный ремонт новых образовательных учреждений, подготовку учебников, приобретение лабораторного и технологического оборудования:
"В то же время эти расходы включают организацию сертификационных экзаменов и повышение заработных плат учителей по их результатам. То есть выделенные средства используются не только на содержание существующих образовательных учреждений, но и на повышение профессионализма учителей, внедрение новых методик и улучшение качества обучения. Однако вопрос, насколько достигаются поставленные цели, должен уже ответить профессионалы этой сферы".
Эксперт отметил, что образование является стратегической основой не только для развития личности, но и для экономической мощи государства. Ведь там, где образование сильное, экономика тоже развивается, инновации прогрессируют, возрастает конкурентоспособность. Поэтому в новом учебном году мы вновь желаем успехов всему образовательному сообществу.