Təhsilə ayrılan məbləğ nələrə xərclənib?
2015-ci ildə təhsilə ayrılan 1 milyard 711 milyon manatlıq xərc 2025-ci ildə 4 milyard 937 milyon 283 min manata çataraq təxminən 3 dəfəyə qədər artdı və 5 milyarda yaxınlaşdı. Ümumiyyətlə isə, 2015-2025-ci illər ərzində dövlət büdcəsindən ümumilikdə təhsilə 33 milyard 961 milyon 974 min manat ayrılıb.
Bəs bu məbləğlər nələrə xərclənib?
Milli.Az xəbər verir ki, məsələ ilə bağlı iqtisadçı ekspert Eldəniz Əmirov fikirlərini bölüşərək bildirib ki, bu böyük məbləğ müəllimlərin artan əməkhaqlarına, məktəb və universitetlərin saxlanmasına, yeni təhsil müəssisələrinin tikintisi və əsaslı təmirinə, dərsliklərin hazırlanmasına, laboratoriya və texnoloji avadanlıqların alınmasına yönəlib:
"Eyni zamanda bu xərclərə sertifikasiya imtahanlarının təşkili və nəticəsində müəllim maaşlarının artırılması da daxildir. Yəni ayrılan vəsait təkcə mövcud təhsil müəssisələrinin saxlanmasına yox, həm də müəllimlərin peşəkarlığının yüksəldilməsinə, yeni metodların tətbiqinə və tədrisin keyfiyyətinin yaxşılaşdırılmasına xidmət edir. Amma qarşıya qoyulmuş hədəflərə nə dərəcədə nail olunur, bu bu sualıa artıq bu sahənin peşəkarları cavab verməlidir".
Ekspert qeyd edib ki, təhsil yalnız fərdin inkişafı üçün deyil, dövlətin iqtisadi gücü üçün də strateji əsasdır. Çünki təhsilin güclü olduğu yerdə iqtisadiyyat da güclü olur, innovasiyalar inkişaf edir, rəqabət qabiliyyəti artır. Buna görə də yeni tədris mövsümündə bütün təhsil ictimaiyyətinə bir daha uğurlar arzulayırıq.

What has the amount allocated for education been spent on?
In 2015, the expenditure allocated to education amounted to 1 billion 711 million manats, which increased to 4 billion 937 million 283 thousand manats by 2025, nearly tripling and approaching 5 billion. Overall, from 2015 to 2025, a total of 33 billion 961 million 974 thousand manats was allocated to education from the state budget.
So, what were these amounts spent on?
According to Milli.Az, economist expert Eldəniz Əmirov shared his views on the matter, stating that this large sum was directed towards increasing teachers' salaries, maintaining schools and universities, constructing and extensively repairing new educational institutions, preparing textbooks, and purchasing laboratory and technological equipment:
"At the same time, these expenses also include the organization of certification exams and the consequent increase in teachers' salaries. In other words, the allocated funds are not only for maintaining existing educational institutions but also for enhancing teachers' professionalism, implementing new methods, and improving the quality of teaching. However, whether the set goals are achieved to what extent should now be answered by the professionals in this field."
The expert noted that education is a strategic foundation not only for individual development but also for the economic strength of the state. Because where education is strong, the economy is strong, innovations develop, and competitiveness increases. Therefore, we once again wish all the education community success in the new academic year.