Kanal rəhbəri və aparıcının narkotik testlərinin cavabı açıqlandı
Türkiyədə həyata keçirilən narkotik əməliyyatı çərçivəsində saxlanılaraq həbs edilən jurnalist Mehmet Akif Ersoyun narkotik testi pozitiv nəticə verib. Ersoy ifadəsində "heç vaxt narkotik istifadə etməmişəm" desə də, aparılan ekspertiza zamanı saç nümunələrində kokain və onun metabolitlərinə rast gəlinib.
Eyni əməliyyat çərçivəsində saxlanıldıqdan sonra sərbəst buraxılan və irəli sürülən ittihamları rədd edən aparıcı Ela Rumeysa Cebecinin də narkotik testlərinin pozitiv çıxdığı bildirilib. Məlumata görə, Cebecinin saç nümunələrində esrar, sintetik narkotik maddələr, kokain və onun metabolitləri aşkarlanıb. Qan nümunələrində isə narkotik maddəyə dair tapıntı qeydə alınmayıb.
Milli.Az xəbər verir ki, aparıcı Meltem Acetin narkotik testlərinin nəticələrinin mənfi olduğu açıqlanıb. Eyni istintaq çərçivəsində testləri aparılan daha beş nəfərin nəticələrinin isə pozitiv olduğu öyrənilib.
Hadisə ilə bağlı bildirilib ki, Ədli Tibb Qurumunda Mehmet Akif Ersoy və şübhəli şəxslərdən saç və qan nümunələri götürülüb. Test nəticələrinə əsasən, Ersoyun qanında narkotik maddəyə rast gəlinməsə də, saç analizlərində kokain və törəmələri müəyyən edilib.
İstanbul Respublika Prokurorluğu tərəfindən aparılan narkotik istintaqı çərçivəsində Mehmet Akif Ersoy və daha üç nəfər İstanbul İl Jandarma Komandanlığının əməkdaşları tərəfindən saxlanılmışdı. Daha sonra Ersoy TMSF tərəfindən Habertürk TV-nin Baş Yayım Direktoru vəzifəsindən uzaqlaşdırılmışdı.
Mehmet Akif Ersoy barəsində məhkəmə tərəfindən "narkotik maddə istifadəsi üçün şərait yaratmaq", "ətrafındakı qadınları cinsi münasibətə cəlb edərək maddi və sektoral qazanc əldə etmək" və "cinayətkar qrup yaratmaq və idarə etmək" ittihamları ilə həbs qətimkan tədbiri seçilib.
Qeyd edək ki, aparıcılar Ela Rumeysa Cebeci, Meltem Acet və Hande Sarıoğlu da eyni istintaq çərçivəsində saxlanılmış, daha sonra Ədli Tibb Qurumuna göndərilmişdilər.

The results of the drug tests of the channel director and the presenter have been announced.
In Turkey, during a drug operation, journalist Mehmet Akif Ersoy, who was detained and arrested, tested positive in a drug test. Although Ersoy stated in his testimony, "I have never used drugs," cocaine and its metabolites were found in hair samples during the conducted expertise.
It has been reported that the host Ela Rumeysa Cebeci, who was released after being detained in the same operation and denied the allegations made against her, also tested positive in drug tests. According to the information, cannabis, synthetic drugs, cocaine, and its metabolites were detected in Cebeci’s hair samples. However, no findings related to drugs were recorded in the blood samples.
Milli.Az reports that the host Meltem Acet's drug test results were announced as negative. It has been learned that the results of five other people tested in the same investigation were positive.
Regarding the incident, it was stated that hair and blood samples were taken from Mehmet Akif Ersoy and the suspects at the Forensic Medicine Institution. According to the test results, although no drugs were detected in Ersoy’s blood, cocaine and its derivatives were identified in the hair analyses.
Within the scope of the drug investigation conducted by the Istanbul Public Prosecutor's Office, Mehmet Akif Ersoy and three other people were detained by the officers of the Istanbul Provincial Gendarmerie Command. Later, Ersoy was removed from his position as Chief Broadcast Director of Habertürk TV by TMSF.
A court decision was made to apply a pre-trial detention measure for Mehmet Akif Ersoy on charges of "providing an environment for drug use," "recruiting women around him into sexual relations to obtain material and sectoral gain," and "forming and managing a criminal organization."
It should be noted that hosts Ela Rumeysa Cebeci, Meltem Acet, and Hande Sarıoğlu were also detained in the same investigation and subsequently sent to the Forensic Medicine Institution.