Kanal rəhbəri və aparıcının narkotik testlərinin cavabı açıqlandı
Türkiyədə həyata keçirilən narkotik əməliyyatı çərçivəsində saxlanılaraq həbs edilən jurnalist Mehmet Akif Ersoyun narkotik testi pozitiv nəticə verib. Ersoy ifadəsində "heç vaxt narkotik istifadə etməmişəm" desə də, aparılan ekspertiza zamanı saç nümunələrində kokain və onun metabolitlərinə rast gəlinib.
Eyni əməliyyat çərçivəsində saxlanıldıqdan sonra sərbəst buraxılan və irəli sürülən ittihamları rədd edən aparıcı Ela Rumeysa Cebecinin də narkotik testlərinin pozitiv çıxdığı bildirilib. Məlumata görə, Cebecinin saç nümunələrində esrar, sintetik narkotik maddələr, kokain və onun metabolitləri aşkarlanıb. Qan nümunələrində isə narkotik maddəyə dair tapıntı qeydə alınmayıb.
Milli.Az xəbər verir ki, aparıcı Meltem Acetin narkotik testlərinin nəticələrinin mənfi olduğu açıqlanıb. Eyni istintaq çərçivəsində testləri aparılan daha beş nəfərin nəticələrinin isə pozitiv olduğu öyrənilib.
Hadisə ilə bağlı bildirilib ki, Ədli Tibb Qurumunda Mehmet Akif Ersoy və şübhəli şəxslərdən saç və qan nümunələri götürülüb. Test nəticələrinə əsasən, Ersoyun qanında narkotik maddəyə rast gəlinməsə də, saç analizlərində kokain və törəmələri müəyyən edilib.
İstanbul Respublika Prokurorluğu tərəfindən aparılan narkotik istintaqı çərçivəsində Mehmet Akif Ersoy və daha üç nəfər İstanbul İl Jandarma Komandanlığının əməkdaşları tərəfindən saxlanılmışdı. Daha sonra Ersoy TMSF tərəfindən Habertürk TV-nin Baş Yayım Direktoru vəzifəsindən uzaqlaşdırılmışdı.
Mehmet Akif Ersoy barəsində məhkəmə tərəfindən "narkotik maddə istifadəsi üçün şərait yaratmaq", "ətrafındakı qadınları cinsi münasibətə cəlb edərək maddi və sektoral qazanc əldə etmək" və "cinayətkar qrup yaratmaq və idarə etmək" ittihamları ilə həbs qətimkan tədbiri seçilib.
Qeyd edək ki, aparıcılar Ela Rumeysa Cebeci, Meltem Acet və Hande Sarıoğlu da eyni istintaq çərçivəsində saxlanılmış, daha sonra Ədli Tibb Qurumuna göndərilmişdilər.

В рамках проведенной в Турции операции по борьбе с наркотиками журналист Мехмет Акиф Эрсой, задержанный и арестованный, дал положительный результат на наркотики. Несмотря на то, что в своем заявлении Эрсой утверждал, что «никогда не употреблял наркотики», при проведении экспертизы в образцах волос были обнаружены кокаин и его метаболиты.
В рамках той же операции сообщается, что ведущая Эла Румеиса Джебеджи, задержанная, а затем освобожденная и отвергшая предъявленные обвинения, также дала положительный результат на наркотики. По информации, в образцах волос Джебеджи были выявлены марихуана, синтетические наркотические вещества, кокаин и его метаболиты. В образцах крови наркотических веществ не обнаружено.
Как сообщает Milli.Az, результаты тестов ведущей Мельтем Аджет оказались отрицательными. В рамках того же расследования стало известно, что еще у пяти человек результаты тестов были положительными.
По данному инциденту сообщается, что в Судебно-медицинском учреждении у Мехмета Акифа Эрсоя и подозреваемых были взяты образцы волос и крови. Согласно результатам тестов, наркотики в крови Эрсоя не обнаружены, однако в анализах волос выявлены кокаин и его производные.
В рамках наркопреступного расследования, проводимого Прокуратурой Республики Стамбула, Мехмет Акиф Эрсой и еще трое были задержаны сотрудниками Командования жандармерии провинции Стамбул. Позже Эрсой был отстранён Фондом по контролю, регулированию и реформированию банков (TMSF) от должности главного директора вещания телеканала Habertürk TV.
В отношении Мехмета Акифа Эрсоя суд избрал меру пресечения в виде ареста по обвинениям в «создании условий для употребления наркотических веществ», «привлечении женщин к половым отношениям с целью получения материальной и сектантской выгоды» и «создании и руководстве преступной группой».
Отметим, что ведущие Эла Румеиса Джебеджи, Мельтем Аджет и Ханде Сарыоглу также были задержаны в рамках того же расследования, после чего направлены в Судебно-медицинское учреждение.