Sürücülük vəsiqələrinin
Azərbaycanda sürücülük vəsiqəsi almaq üçün vətəndaş 18 yaşını tamamlamalı, sürücülük məktəbində təlim keçməli, imtahan verməli və sağlamlıq haqqında arayış təqdim etməlidir.
Medianews.az xəbər verir ki, mövcud qaydalara əsasən, bütün tələbləri yerinə yetirən şəxslər sürücülük vəsiqəsi əldə edirlər.
Bəs bu vəsiqənin müddətsiz verilməsi nə dərəcədə doğrudur və mümkündürmü?
Nəqliyyat məsələləri üzrə ekspert Eldəniz Cəfərovun Baku TV-yə bildirdiyinə görə, sürücülük hüququnun müəyyənləşdirilməsində əsas meyar yaş deyil, şəxsin sağlamlıq vəziyyətidir.
O bildirib ki, 70 yaşdan yuxarı sürücülər hər iki ildən bir tibbi müayinədən keçərək sağlamlıq haqqında arayış təqdim etməlidirlər.
Ekspert Elməddin Muradlı da hesab edir ki, sürücülük hüququ yaşa görə deyil, sağlamlıq göstəricilərinə əsasən qiymətləndirilməlidir. Onun fikrincə, görmə qabiliyyəti, psixoloji və fiziki vəziyyəti sürücülük üçün uyğun olan şəxslərin hüquqları məhdudlaşdırılmamalıdır.

В Азербайджане для получения водительского удостоверения гражданин должен достичь 18 лет, пройти обучение в автошколе, сдать экзамен и предоставить медицинскую справку.
Как сообщает Medianews.az, согласно действующим правилам, водительское удостоверение получают все лица, выполнившие все требования.
Но насколько правильно и возможно выдавать это удостоверение бессрочно?
По словам эксперта по транспортным вопросам Элдениза Джафарова в интервью Baku TV, основным критерием при определении права на вождение является не возраст, а состояние здоровья человека.
Он отметил, что водители старше 70 лет должны проходить медицинское обследование и предоставлять справку о здоровье каждые два года.
Эксперт Элмеддин Мурадлы также считает, что право на вождение следует оценивать не по возрасту, а по показателям здоровья. По его мнению, зрение, психологическое и физическое состояние лиц, подходящих для вождения, не должны ограничивать их права.