Sürücülər artıq KƏMƏR TAXMAYA BİLƏR -
Daşkənd, Özbəkistan Səhiyyə Nazirliyi avtomobildə təhlükəsizlik kəmərindən istifadə etməyin mümkün sayılmadığı xəstəliklər və tibbi vəziyyətlərin siyahısını təsdiqləyib.
Ajans.az uzdaily.uz-a istinadən xəbər verir ki, müvafiq müddəa hökumətin “Yol hərəkəti qaydalarının təsdiq edilməsi haqqında” qərarında əksini tapıb. Həmin qərara əsasən, göstərilən tibbi vəziyyətlərin mövcudluğunu təsdiq edən tibbi arayışa malik vətəndaşlara təhlükəsizlik kəmərindən istifadə etməməyə icazə verilir.
Siyahıya körpücük sümüyü, döş sümüyü, çiyin qurşağı və qabırğaların sınıqları, həmçinin sol körpücük sümüyünün sınıqları ilə bağlı cərrahi müdaxilələr, sol körpücük sümüyünün bitişməməsi və onurğanın kompressiya sınıqları daxildir.
Güzəştlər həmçinin ağır ağciyər xəstəlikləri olan pasiyentlərə — IV mərhələ xroniki obstruktiv ağciyər xəstəliyi, IV mərhələ bronxial astma, interstisial ağciyər xəstəlikləri — eləcə də ağciyərin qismən və ya tam çıxarılması (lobektomiya və ya pnevmonektomiya) əməliyyatı keçirmiş şəxslərə şamil olunur.
Təsdiqlənmiş siyahı buna əlavə olaraq III mərhələ xroniki ürək çatışmazlığı, ağır ürək-damar xəstəlikləri, bədən kütlə indeksi 40 və yuxarı olan III dərəcəli piylənmə, boyu 150 santimetrdən aşağı olan şəxslər, qol və ya çiyin hərəkətini məhdudlaşdıran nevroloji vəziyyətlər, sinə nahiyəsini əhatə edən ağır allergik və dermatoloji xəstəliklər, körpücük sümüyü, döş sümüyü, çiyin, kürək və ya qabırğa nahiyəsində daxili və ya xarici implantların mövcudluğu, sinə və ya qarın boşluğunda əvvəl keçirilmiş açıq əməliyyatlar, stomanın olması və sinə nahiyəsində iri ölçülü şişləri də əhatə edir.
Tibbi arayışlar bir il müddətinə verilir. İstisna olaraq, ağciyərin bir hissəsi və ya tam çıxarılmış şəxslərə və boyu qısa olanlara arayışlar müddətsiz verilir. Sınıqlar və ya cərrahi müdaxilələrlə bağlı hallarda arayışın etibarlılıq müddəti fərdi qaydada müəyyən edilir və iki aydan bir ilə qədər ola bilər.
QR kodlu elektron tibbi arayışlar “Elektron Səhiyyə” informasiya sistemi vasitəsilə verilir və pasiyentin qeydiyyatda olduğu ilkin səhiyyə müəssisəsi və ya müalicə aldığı tibb təşkilatı tərəfindən təqdim olunur.
Bundan əlavə, ilkin səhiyyə müəssisəsi pasiyentin müalicə aldığı qeyri-dövlət tibb klinikasının tibbi rəyi əsasında da arayış verə bilər.

Drivers MAY NO LONGER NEED TO WEAR SEATBELTS - In this country
Tashkent, The Ministry of Health of Uzbekistan has approved a list of diseases and medical conditions that make the use of seat belts in vehicles impossible.
Ajans.az reports, citing uzdaily.uz, that this provision is reflected in the government's decision on the "Approval of Traffic Rules." According to this decision, citizens who have a medical certificate confirming the presence of the specified medical conditions are allowed not to use seat belts.
The list includes fractures of the clavicle, sternum, shoulder girdle, and ribs, as well as surgical interventions related to fractures of the left clavicle, non-union of the left clavicle, and compression fractures of the spine.
Exemptions also apply to patients with severe lung diseases — stage IV chronic obstructive pulmonary disease, stage IV bronchial asthma, interstitial lung diseases — as well as individuals who have undergone partial or complete removal of the lung (lobectomy or pneumonectomy).
The approved list additionally covers stage III chronic heart failure, severe cardiovascular diseases, grade III obesity with a body mass index of 40 or higher, individuals shorter than 150 centimeters, neurological conditions limiting arm or shoulder movement, severe allergic and dermatological diseases affecting the chest area, the presence of internal or external implants in the clavicle, sternum, shoulder, back, or rib area, previously performed open surgeries in the chest or abdominal cavity, the presence of a stoma, and large tumors in the chest area.
Medical certificates are issued for a period of one year. Exceptionally, certificates for individuals who have had a part or whole lung removed and for those of short stature are issued indefinitely. In cases related to fractures or surgical interventions, the validity period of the certificate is determined individually and can range from two months to one year.
Electronic medical certificates with QR codes are issued through the "Electronic Health" information system and are provided by the primary healthcare institution where the patient is registered or by the medical organization where the patient is treated.
Additionally, the primary healthcare institution may issue a certificate based on the medical opinion of a non-governmental medical clinic where the patient is treated.