Səs yazısını kəşfiyyat qrupu yayıb? –
“Fikrimcə, ABŞ Prezidenti Donald Trampın xüsusi nümayəndəsi Stiv Uitkoff ilə Rusiya Prezidenti Vladimir Putinin köməkçisi Yuri Uşakov arasında telefon danışığının mətbuata ötürülməsində Mərkəzi Kəşfiyyat İdarəsində Ağ Evin Ukrayna siyasətindən narazı qrupun əli var”. Bunu Medianews.az-a politoloq Elxan Şahinoğlu deyib.
O bildirib: “Prezidentlərin müşavirlərinin telefon danışığını hər iki ölkənin kəşfiyyat strukturları dinləyə bilərdi. Rusiya tərəfinin telefon danışığını mətbuata ötürməsi məntiqə zidd olardı. Çünki telefon danışığında Stiv Uitkoffun sözləri Kreml sahibinin maraqlarına uyğun olub. Belə olan halda Rusiya kəşfiyyat strukturları danışığın məğzini Qərb mətbuatına ötürməzdi. Yerdə qalır ABŞ Mərkəzi Kəşfiyyat İdarəsi. Böyük ehtimalla bu idarədə Prezident Donald Trampın Rusiya-Ukrayna müharibəsinin dayandırılmasıyla bağlı hazırladığı 28 bəndlik plandan narazı qrup var və məhz bu qrup telefon danışığının təfərrüatlarını ABŞ mətbuatına ötürüb. Məqsəd Trampın ilkin variantda Ukraynanı təslimiyyətə sürükləyən planının reallaşmasının qarşısını almaq olub”.
E.Şahinoğlunun sözlərinə görə, ABŞ tarixində bu cür hallar yaxın keçmişdə də olub: “Prezidentin komandasındakı hansısa məmur Ağ ev rəhbərinin siyasətindən narazı qaldığına görə məxfi məlumatları mətbuata ötürməklə müəyyən proseslərin qarşısını almağa çalışıb”.

Has the audio recording been released by the reconnaissance group? –
“In my opinion, the leaking to the press of the telephone conversation between US President Donald Trump's special representative Steve Whitkoff and Russian President Vladimir Putin's aide Yuri Ushakov is the work of a group within the CIA dissatisfied with the White House's Ukraine policy.” This was said to Medianews.az by political analyst Elkhan Shahinoglu.
He stated: “The intelligence agencies of both countries could have listened to the phone conversation between the presidents' advisors. It would be illogical for the Russian side to leak the phone conversation to the press. Because in the call, Steve Whitkoff’s words aligned with the Kremlin leader’s interests. In such a case, Russian intelligence agencies would not pass the essence of the conversation to the Western media. That leaves the US Central Intelligence Agency. Most likely, there is a group within this agency dissatisfied with President Donald Trump’s 28-point plan prepared to stop the Russia-Ukraine war, and it is precisely this group that leaked the details of the phone conversation to the US media. The goal was to prevent the implementation of Trump's initial plan that led Ukraine towards submission.”
According to E. Shahinoglu, such cases have also occurred in recent US history: “If an official in the president’s team was dissatisfied with the White House leader’s policy, they tried to prevent certain processes by leaking confidential information to the press.”