Putinin köməkçisini dinləyib səsini yayan kimdir? –
"Bloomberg" Trampın xüsusi nümayəndəsi Stiv Uitkoff və Putinin köməkçisi Yuri Uşakov arasında, eləcə də Uşakov və Rusiya Birbaşa Yatırımlar Fondunun sədri Kiril Dmitriyev arasında oktyabr ayında baş tutmuş telefon danışıqlarını yayıb.
Mətnlərdən anlaşılan odur ki, Uitkoff hazırkı ABŞ administrasiyasında faktiki olaraq Rusiyanın təsir agenti kimi fəaliyyət göstərir. Məsələn, o, Zelenskinin ABŞ-a son səfərindən 2 gün əvvəl, oktyabrın 14-də Uşakov ilə telefon söhbətində ona məsləhət görür ki, Putin Trampa zəng eləsin, Qəzzadakı sülhlə bağlı onu təbrik etsin, tərifləsin, bunu sülh adamı adlandırsın. Yəni Uitkoff xarici liderə (üstəlik, müttəfiq və dost olmayan ölkənin) ABŞ prezidentini necə manipulyasiya etməyin yollarını öyrədir. Uitkoff Uşakova deyir ki, Qəzzada olduğu kimi, Rusiya-Ukrayna konfliktini də həll etmək və bu barədə plan hazırlamaq olar. Uitkoff Putinə dərin hörmət bəslədiyini və onun sülh istədiyini həmişə Trampa söylədiyini bildirir.
Məlum olduğu kimi, Putin-Tramp telefon danışığı baş verir və Tramp çox məmnun qalır, Putinin sülh istədiyini, yaxın vaxtlarda Budapeştdə görüşəcəklərini açıqlayır. Tramp bir gün sonra Ağ Evə gələn Zelenskini əliboş qaytarır. (Halbuki Ukraynaya "Tomahawk" raketləri verə biləcəyini söyləyirdi).
29 oktyabr tarixli Uşakov-Dmitriyev telefon söhbətində isə sülh planından danışılır. Dmitriyev bildirir ki, kağızı (sülh təkliflərini) qeyri-rəsmi olaraq ABŞ tərəfinə verəcək. O deyir ki, amerikalılar yəqin tamamilə Rusiya versiyasını əsas götürməyəcəklər, amma buna maksimum yaxın bir sənəd ortaya çıxa bilər.
Məlumdur ki, Dmitriyev ABŞ-a uçur və Uitkoffun Mayamidəki evində onunla, həmçinin Trampın kürəkəni Kuşnerlə görünür, nəticədə "28 maddəlik plan" ortaya çıxır...
VACİB SUAL:
- Putinin köməkçisi Uşakovu dinləyən və onun telefon danışıqlarını məhz bu anda mediaya sızdıran güc kimdir?
Hər kimdirsə, böyük ehtimalla hazırkı sülh prosesini öz maraqları baxımından uyğun hesab etməyərək onu pozmağa çalışır. (Əllərində bu tip çoxlu sayda materiallar olduğuna şübhə yoxdur). Bu, ABŞ kəşfiyyatı da ola bilər, Britaniya kəşfiyyatı da. İstisna deyil ki, sülh planının son variantından (19 maddəlik) məmnun qalmayan Rusiya da prosesin pozulmasında maraqlı ola bilər, amma bu, ağlabatan ehtimal kimi görünmür.
ABŞ-ın dövlət katibi Rubionun senatorlarla söhbətində Uitkoffun planını "Rusiya təklifləri" adlandırması və bundan sonra təşəbbüsü üzərinə götürərək Cenevrədə Ukrayna nümayəndə heyəti ilə danışıqlarda bədnam plana Ukrayna lehinə dəyişikliklər etməsi faktını da unutmayaq.
Bu qalmaqalda şəxsi planda ən çox zərər çəkən Stiv Uitkoff ola bilər. Yayılan mətnlər (səs yazıları da var) ilk növbədə onu zərbə altında qoyur. Artıq 2 respublikaçı Konqres üzvü hadisəyə münasibət bildirirək Uitkoffun kənarlaşdırılmasını tələb edib.
Tramp isə ilk şərhində deyib ki, yayılan səs yazıları ilə tanış olmayıb, amma danışıqlar praktikası məhz belə olur, Uitkoff Rusiya ilə təmaslarda Ukraynanı satmalıdır ki, nəticə ala bilsin. Eyni zamanda, Tramp 28 maddəlik məlum sənədi dəstəkləməyərək deyib ki, bu, sülh planı deyil, üzərində işlənilməli olan konsepsiyadır.

Вокруг процесса мирного урегулирования Россия-Украина происходят очень интересные события.
"Bloomberg" опубликовал телефонные разговоры в октябре между специальным представителем Трампа Стивом Уиткоффом и помощником Путина Юрием Ушаковым, а также между Ушаковым и председателем Российского фонда прямых инвестиций Кириллом Дмитриевым.
Из текстов следует, что Уиткофф фактически действует в администрации США как агент влияния России. Например, за 2 дня до последнего визита Зеленского в США, 14 октября, в телефонном разговоре с Ушаковым он советует ему порекомендовать Путину позвонить Трампу, поздравить его с миром в Газе, похвалить его, назвать его человеком мира. То есть Уиткофф учит зарубежного лидера (причём из страны, не являющейся союзником и другом) манипулировать президентом США. Уиткофф говорит Ушакову, что, как и в Газе, можно решить конфликт Россия-Украина и подготовить план по этому поводу. Уиткофф заявляет, что всегда говорил Трампу, что он глубоко уважает Путина и что Путин хочет мира.
Как известно, состоялся телефонный разговор между Путиным и Трампом, который очень обрадовался, заявив, что Путин хочет мира и скоро они встретятся в Будапеште. На следующий день Трамп возвращает Зеленского из Белого дома с пустыми руками. (Хотя он говорил, что может передать Украине ракеты "Томагавк").
В телефонном разговоре 29 октября между Ушаковым и Дмитриевым обсуждается план мира. Дмитриев говорит, что неофициально передаст бумагу (мирные предложения) американской стороне. Он отмечает, что американцы, вероятно, не примут полностью российскую версию, но может появиться документ, максимально к ней приближенный.
Об известно, что Дмитриев летает в США и встречается с Уиткоффом в его доме в Майами, а также с зятем Трампа Кушнером, в результате чего появляется "28-пунктный план"...
ВАЖНЫЙ ВОПРОС:
- Кто же эта сила, которая слушает помощника Путина Ушакова и как раз в этот момент сливает его телефонные разговоры в СМИ?
Кто бы это ни был, скорее всего, он не считает нынешний мирный процесс выгодным для своих интересов и пытается его сорвать. (Нет сомнений, что у них много такого рода материалов). Это может быть американская разведка, британская разведка. Не исключено, что и Россия, недовольная финальной версией мирного плана (из 19 пунктов), заинтересована в срыве процесса, однако это не выглядит логичной гипотезой.
Не забудем также факт, что госсекретарь США Рубио, разговаривая с сенаторами, назвал план Уиткоффа "российскими предложениями", а затем, взяв инициативу в свои руки, в переговорах в Женеве с украинской делегацией изменял позорный план в пользу Украины.
В личном плане самым пострадавшим в этом скандале может быть Стив Уиткофф. Публикуемые тексты (есть и аудиозаписи) в первую очередь ставят его под удар. Уже двое конгрессменов-республиканцев выразили отношение к инциденту, потребовав отстранения Уиткоффа.
Трамп же в первом комментарии заявил, что не знаком с опубликованными аудиозаписями, но такая практика переговоров именно такова — Уиткофф должен "продавать" Украину в контактах с Россией, чтобы добиться результата. В то же время Трамп, не поддерживая известный 28-пунктный документ, сказал, что это не мирный план, а концепция, над которой нужно работать.