Dünyanın ən nadir metalı süni şəkildə yaradılan kalifornium hesab olunur. Təbii metallar arasında isə ən nadir metal osmium sayılır.
Publika.az xəbər verir ki, bu barədə Yeni Materiallar və Texnologiyalar üzrə Milli Texnologiya Təşəbbüsünün eksperti Yevgeni Vişnevski deyib.
Onun sözlərinə görə, əgər bütün metallar, o cümlədən insan əli ilə sintez edilənlər nəzərə alınarsa, Kalifornium nadirlik üzrə mütləq rekorda malikdir:
“Amma yerin dərinliklərindən çıxarıla bilən təbii və sabit metallar arasında osmium ən nadir metal olaraq qalır”.
Nadir təbii metala gəldikdə isə Vişnevski bildirib ki, osmium Cənubi Afrika, Rusiya, ABŞ, Kanada və Qazaxıstanda əldə olunur. Onun yer qabığındakı miqdarı olduqca aşağı olur – təxminən milyonda 0,001 hissə. Buna görə də hətta bir ton qayada belə metalın miqdarı bir qum dənəsinin kütləsindən az olur.
O vurğulayıb ki, osmiumun qiyməti saflığından və izotopundan asılı olaraq qram üçün 1500 dollardan 10.000 dollara (17 min manat) qədər dəyişə bilər. Metal və onun ərintiləri reaktiv mühərriklər, kosmik gəmilər üçün komponentlər, eləcə də yüksək dəqiqlikli cərrahi alətlər üçün istifadə olunur.

Цена за грамм 17 тысяч манатов — Не находится
Самым редким искусственно созданным металлом считается калифорний. Среди природных металлов самым редким считается осмий.
Как сообщает Publika.az, об этом заявил эксперт Национальной технологической инициативы по новым материалам и технологиям Евгений Вишневский.
По его словам, если учитывать все металлы, в том числе синтезированные человеком, то калифорний однозначно рекордсмен по редкости:
«Но среди природных и стабильных металлов, которые можно добыть из глубин Земли, осмий остаётся самым редким металлом».
Что касается редкого природного металла, то Вишневский отметил, что осмий добывается в Южной Африке, России, США, Канаде и Казахстане. Его содержание в земной коре очень низкое — примерно 0,001 часть на миллион. Поэтому даже в одной тонне породы количество этого металла меньше массы одной песчинки.
Он подчеркнул, что цена осмия варьируется в зависимости от чистоты и изотопа от 1500 долларов до 10 000 долларов за грамм (около 17 тысяч манатов). Металл и его сплавы используются в реактивных двигателях, компонентах космических кораблей, а также для высокоточных хирургических инструментов.