Dünyanın ən nadir metalı süni şəkildə yaradılan kalifornium hesab olunur. Təbii metallar arasında isə ən nadir metal osmium sayılır.
Publika.az xəbər verir ki, bu barədə Yeni Materiallar və Texnologiyalar üzrə Milli Texnologiya Təşəbbüsünün eksperti Yevgeni Vişnevski deyib.
Onun sözlərinə görə, əgər bütün metallar, o cümlədən insan əli ilə sintez edilənlər nəzərə alınarsa, Kalifornium nadirlik üzrə mütləq rekorda malikdir:
“Amma yerin dərinliklərindən çıxarıla bilən təbii və sabit metallar arasında osmium ən nadir metal olaraq qalır”.
Nadir təbii metala gəldikdə isə Vişnevski bildirib ki, osmium Cənubi Afrika, Rusiya, ABŞ, Kanada və Qazaxıstanda əldə olunur. Onun yer qabığındakı miqdarı olduqca aşağı olur – təxminən milyonda 0,001 hissə. Buna görə də hətta bir ton qayada belə metalın miqdarı bir qum dənəsinin kütləsindən az olur.
O vurğulayıb ki, osmiumun qiyməti saflığından və izotopundan asılı olaraq qram üçün 1500 dollardan 10.000 dollara (17 min manat) qədər dəyişə bilər. Metal və onun ərintiləri reaktiv mühərriklər, kosmik gəmilər üçün komponentlər, eləcə də yüksək dəqiqlikli cərrahi alətlər üçün istifadə olunur.

Its price per gram is 17 thousand manats — Not found
The rarest metal in the world is considered to be californium, which is artificially created. Among natural metals, osmium is considered the rarest metal.
Publika.az reports that this was stated by Yevgeni Vishnevski, an expert of the National Technology Initiative on New Materials and Technologies.
According to him, if all metals, including those synthesized by human hands, are taken into account, californium definitely holds the record in terms of rarity:
“However, among the natural and stable metals that can be extracted from the depths of the earth, osmium remains the rarest metal.”
Regarding rare natural metal, Vishnevski said that osmium is obtained in South Africa, Russia, the USA, Canada, and Kazakhstan. Its amount in the earth's crust is extremely low – approximately 0.001 parts per million. Therefore, even in one ton of rock, the amount of this metal is less than the mass of a grain of sand.
He emphasized that the price of osmium can vary from 1,500 dollars to 10,000 dollars (17 thousand manats) per gram, depending on its purity and isotope. The metal and its alloys are used as components for jet engines, spacecraft, as well as for high-precision surgical instruments.