NATO Asiyaya ən böyük nümayəndə heyətini
NATO qərargahından təxminən 30 üzv ölkənin nümayəndələri may ayının ortalarında Yaponiyaya səfər etmək niyyətindədirlər.
Məlumatı NHK kanalı yayıb. Bildirilir ki, onlar Rusiya və Çinə qarşı siyasəti müzakirə etməyi, eləcə də gələcək əməkdaşlıq imkanlarını araşdırmaq üçün Yaponiya müdafiə sənayesinin nümayəndələri ilə görüşməyi planlaşdırırlar. Səfər proqramının bəndlərindən biri Tokio yaxınlığındakı Yokosukadakı Amerika hərbi bazasına səfərdir.
Kanalın məlumatına görə, alyans nümayəndəsi üzv ölkələrin səfirlərinin "Yaponiyanın ABŞ-ın müxtəlif tələblərinə necə cavab verdiyini və onlarla yaxşı münasibətlər saxladığını" öyrənmək istədiklərini qeyd edib. Bu mövzuya maraq ABŞ prezidenti Donald Trampın NATO-ya qarşı səsləndirdiyi tənqidlərdən qaynaqlanır.
NHK-nın qeyd etdiyinə görə, bu NATO nümayəndə heyəti indiyə qədər Yaponiyaya səfər edən ən böyük nümayəndə heyətidir. O, həmçinin Asiya regionunda əməkdaşlığı gücləndirmək məqsədilə Koreya Respublikasına səfər etməyi planlaşdırır./musavat.com

NATO's largest delegation to Asia
Representatives from approximately 30 member countries from NATO headquarters intend to visit Japan in mid-May.
The information was released by NHK channel. It is reported that they plan to discuss policies against Russia and China, as well as explore future cooperation opportunities by meeting with representatives of Japan's defense industry. One item on the trip agenda is a visit to the American military base in Yokosuka near Tokyo.
According to the channel, the alliance representative noted that the ambassadors of member countries want to understand "how Japan responds to various demands of the US and maintains good relations with them." Interest in this topic stems from the criticisms voiced by US President Donald Trump against NATO.
NHK stated that this NATO delegation is the largest delegation to visit Japan to date. It also plans to visit the Republic of Korea to strengthen cooperation in the Asia region. /musavat.com