"Mənim obrazımı gəlinim canlandırsın" -
Jurnalistlərlə söhbət edən Seda Sayan “Həyatınız film olsaydı, sizi kimin canlandırmasını istərdiniz?” sualına cavab verib.
Sənətçi “Həyatım film olsa, məni gəlin namizədim İlayda Alişan canlandırsın” deyib. Sayanın bu cavabı sosial mediada geniş müzakirələrə səbəb olub.
Qeyd edək ki, Seda Sayan ötən ay oğlu Oğulcan Enginlə 2 ildir sevgili olan İlayda Alişanı öz televiziya proqramında qonaq edib.
Seda Sayanın “Məsələn, mənə deyirlər ki, sən çox qarışan və dəhşətli bir qayınana olarsan” sözlərinə etiraz edən Alişan isə “Məncə, elə deyilsiniz” cavabını verib.

Singer and host Seda Sayan did not leave her husband Çağlar Ökten alone at the venue where he performed.
Musavat.com reports that the famous couple spoke with members of the press before the concert.
Answering the question "If your life were a movie, who would you want to play you?" Seda Sayan spoke to the journalists.
The artist said, "If my life were a movie, I would want my bride candidate İlayda Alişan to play me." Sayan's answer sparked wide discussions on social media.
It should be noted that Seda Sayan invited İlayda Alişan, who has been dating her son Oğulcan Engin for 2 years, as a guest on her television program last month.
İlayda Alişan, who objected to Seda Sayan's words "For example, they tell me that you would be a very interfering and terrible mother-in-law," replied, "I don’t think that’s true."