Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrovla Ermənistan parlamentinin sədri Alen Simonyanın Moskvadakı görüşü gərgin keçib.
Məsələ ilə bağlı Medianews.az-a açıqlamasında politoloq Elxan Şahinoğlu deyib ki, əslində bu gərginliyə hər iki şəxs hazır idi: “Alen Simonyan baş nazir Nikol Paşinyanın ən sadiq tərəfdarıdır, ölkəsində Rusiyanın ən sərt tənqidçilərindəndir.
Lavrov bunu bildiyindən Moskvanın İrəvanın siyasətindən narazılığını birbaşa Simonyana söyləyib. Lavrov Simonyana deyib ki, Ermənistan Avrasiya İqtisadi Birliyindəki üzvlüyündən faydalandığı halda Avropa İttifaqına üzvlük istəyi iki ölkə arasındakı münasibətlərə mənfi təsir edəcək.
Lavrov bunu yalnız iqtisadi amillərlə izah etməyib. Rusiyalı diplomatın sözlərinə görə, İrəvan Avropa standartlarını mənimsəməyi qəbul etsə, Ermənistan Avropa İttifaqının Rusiyaya qarşı sərt siyasətinə qoşulmalı olacaq.
“Ermənistan Rusiyanın müttəfiqidir” – xatırlatmasını edən Lavrovun sonrakı cümləsi mübahisəlidir. O deyib ki, Rusiya Cənubi Qafqazda vəziyyətin nə qədər mürəkkəb olduğunu görür”.
E.Şahinoğlu vurğulayıb ki, Lavrovun dediklərinin əksinə olaraq Cənubi Qafqaz mürəkkəb vəziyyət arxada qalıb, Azərbaycanla Ermənistan arasında sülh quruculuğu genişlənib: “Lavrovun Simonyanla görüşündə rusiyalı diplomatın Cənubi Qafqazda sülh prosesindən məmnun qaldığına dair cümləsinə rast gəlmədim. Halbuki hazırda sülh quruculuğundan Rusiya da faydalanır, taxılını dəmiryolu ilə Azərbaycandan Ermənistana ixrac edə bilir”.

Tension at the Moscow meeting between Lavrov and Simonyan
The meeting between Russia's Foreign Minister Sergey Lavrov and the Speaker of the Armenian Parliament Alen Simonyan in Moscow was tense.
In a statement to Medianews.az regarding the issue, political analyst Elkhan Shahinoglu said that both individuals were actually prepared for this tension: "Alen Simonyan is Prime Minister Nikol Pashinyan's most loyal supporter and one of the harshest critics of Russia in his country.
Knowing this, Lavrov directly expressed Moscow's dissatisfaction with Yerevan’s policy to Simonyan. Lavrov told Simonyan that while Armenia benefits from membership in the Eurasian Economic Union, its desire to join the European Union would negatively affect relations between the two countries.
Lavrov did not explain this only with economic factors. According to the Russian diplomat, if Yerevan accepts to adopt European standards, Armenia will have to join the European Union's harsh policy against Russia.
"Armenia is an ally of Russia" — this reminder from Lavrov was followed by a contentious sentence. He said that Russia sees how complicated the situation is in the South Caucasus."
E. Shahinoglu emphasized that contrary to what Lavrov said, the complicated situation in the South Caucasus is behind, and peacebuilding between Azerbaijan and Armenia has expanded: "During Lavrov’s meeting with Simonyan, I did not encounter the Russian diplomat’s sentence expressing satisfaction with the peace process in the South Caucasus. However, currently Russia also benefits from peacebuilding, as it can export its grain to Armenia from Azerbaijan by railway."