İranın ABŞ-yə vurduğu zərərin qiyməti
İranın raket və pilotsuz uçuş aparatları (PUA) ilə həyata keçirdiyi hücumlar ABŞ-nin Yaxın Şərqdəki hərbi bazalarında ciddi ziyanlara səbəb olub, yüzlərlə hərbçi yaralanıb. Mütəxəssislər Pentagonun bu yeni təhlükəyə tam hazır olmadığını vurğulayır.
Medianews.az xəbər verir ki, bununla bağlı İngiltərənin “The Times” qəzeti məlumat yayıb.
Məlumatına görə, İranla davam edən qarşıdurmada ABŞ-nin 13 hərbi bazasının əksəriyyəti zərər görüb. Hücumların ilk ayında təxminən 1,5 milyard dollar itki yaranıb, 300-dən çox hərbçi yaralanıb, 13 hərbçi həlak olub.
Xüsusilə Səudiyyə Ərəbistanındakı Prens Sultan Hava Bazasına yönəlmiş hücum zamanı ABŞ-yə məxsus E-3 Sentry AWACS tipli erkən xəbərdarlıq təyyarəsi məhv edilib. Hər biri təxminən 300 milyon dollara qiymətləndirilən bu təyyarələrin itirilməsi ABŞ-nin bölgədə hava nəzarəti imkanlarına ciddi zərbə vurub.
İranın Shahed-136 tipli kamikaze PUA-ları inkişaf etmiş hava müdafiə sistemlərini aşa bilib və Pentagonun bu yeni təhdidə hazır olmadığı vurğulanıb. Eyni zamanda, Rusiyanın İran üçün təmin etdiyi kəşfiyyat dəstəyi döyüşün gedişinə təsir göstərib.
Hücumlarda Qətər, Bəhreyn, BƏƏ, Küveyt və Ürdündəki ABŞ bazaları zərər görüb, bəzi hücumlarda hərbi itkilər də qeydə alınıb. Ən inkişaf etmiş hava müdafiə sistemləri belə intensiv PUA hücumlarını dayandırmaqda çətinlik çəkir.
ABŞ Prezidenti Donald Trump isə İranla bağlı təhdidlərini davam etdirərək ölkənin bütün hərbi hədəflərinin vurulacağını bildirib və “İranın mövqeyi zəifdir, onlar nefti satmaq məcburiyyətində qalacaqlar” deyə əlavə edib.

Iran's missile and unmanned aerial vehicle (UAV) attacks have caused serious damage to US military bases in the Middle East, injuring hundreds of soldiers. Experts emphasize that the Pentagon is not fully prepared for this new threat.
Medianews.az reports that the British newspaper "The Times" has published information regarding this matter.
According to the information, the majority of the US's 13 military bases have been damaged in the ongoing confrontation with Iran. In the first month of the attacks, losses amounted to approximately 1.5 billion dollars, over 300 soldiers were injured, and 13 soldiers were killed.
Especially during the attack targeted at the Prince Sultan Air Base in Saudi Arabia, a US-owned E-3 Sentry AWACS early warning aircraft was destroyed. The loss of these aircraft, each valued at around 300 million dollars, dealt a serious blow to the US's air control capabilities in the region.
Iran's Shahed-136 type kamikaze UAVs have been able to bypass advanced air defense systems, and it has been noted that the Pentagon is unprepared for this new threat. At the same time, the intelligence support provided by Russia to Iran has influenced the course of the conflict.
US bases in Qatar, Bahrain, UAE, Kuwait, and Jordan have been damaged in the attacks, with some attacks also resulting in military casualties. Even the most advanced air defense systems are struggling to stop these intensive UAV attacks.
US President Donald Trump, continuing his threats regarding Iran, stated that all of the country's military targets would be hit and added, "Iran's position is weak; they will be forced to sell oil."