İran lazım gələrsə, Hörmüz boğazını bağlayacağıq -
Modern.az xəbər verir ki, bunu jurnalistlərə açıqlamasında İranın Azərbaycandakı səfiri Müctəba Dəmirçilu deyib.
“Hörmüz boğazı dünya üzrə əsas energetika- kommunikasiyasıdır. İran tərəfindən boğaz bağlanmayıb. Orada gediş-gəliş İran tərəfindən idarə olunur. Və biz özümüzdə müəyyən qanunlara tabe oluruq. Biz istəyirik ki, qurumlar, neft daşıyan tankerlər qanunlara  tabe olsunlar".
Səfir neft tankerləri üçün yaranacaq təhlükənin ekoloji problemlər yarada biləcəyini deyib.
"Ötən gün həmin marşrutdan istifadə edən neft tankerləri tərəfindən qanuna riayyət olunmamışdı və buna görə tədbir görüldü. Amma hadisələr belə davam etsə və İran özünə təhdid hiss etsə, öz mənafelərini qorumaq üçün lazım gələrsə Hörmüz boğazını bağlayacaq”, - o deyib.

If necessary, Iran will close the Strait of Hormuz -
Modern.az reports that this was said by Iran's ambassador to Azerbaijan, Mojtaba Damirchilu, in a statement to journalists.
"The Strait of Hormuz is a major energy communication route worldwide. The strait has not been closed by Iran. Transit there is managed by Iran. And we ourselves are subject to certain laws. We want organizations and oil-carrying tankers to comply with the laws."
The ambassador said that the danger posed to oil tankers could create ecological problems.
"The other day, the oil tankers using that route did not comply with the law, and measures were taken because of this. But if such incidents continue and Iran feels threatened, it will close the Strait of Hormuz if necessary to protect its interests," he said.