İllərdi zərərli olduğu deyilirdi — İmmunoloq xərçəngdən qoruduğunu bildirir
İmmunoloqlar və oftalmoloqlar adətən ayaqüstü qəlyanaltı kimi qəbul edilən sendviçlərin heç də həmişə zərərli olmadığını, bəzi növlərinin orqanizm üçün həyati əhəmiyyət daşıdığını aşkar ediblər. Xüsusilə mal ətindən hazırlanan "rostbif" sendviçlərinin tərkibindəki maddələr insan sağlamlığı üçün gözlənilməz qalxan rolunu oynayır.
Demokrat.az xəbər verir ki, immunoloq Andrey Prodeus və oftalmoloq Mixail Konovalov rostbif sendviçinin xərçəng xəstəliyinə qarşı qoruyucu xüsusiyyətlərə malik olduğunu açıqlayıblar.
Həkimlər bildirib ki, bu qidanın əsas sirri onun tərkibindəki yüksək protein və dəmir miqdarındadır. Andrey Prodeus vurğulayıb ki, immun sisteminin hüceyrələri infeksiyalarla və xərçəng hüceyrələri ilə mübarizə aparmaq üçün kifayət qədər zülal və sitokinlərə ehtiyac duyur. Dəmir isə bu hüceyrələrin aktivləşməsində və orqanizmin müdafiə gücünün artmasında əsas hərəkətverici qüvvədir.
Məlumata görə, sendviçin çörək hissəsi də orqanizm üçün enerji mənbəyidir. Mixail Konovalov qeyd edib ki, çörəkdən əldə olunan karbohidratlar, xüsusən də qlükoza beyin fəaliyyətinin normal işləməsi üçün vacibdir. Beləliklə, doğru inqrediyentlərlə hazırlanan sendviç həm immun sistemini gücləndirir, həm də zehni fəaliyyəti dəstəkləyir.
Yəni, mütəxəssislər deyirlər ki, tərkibində keyfiyyətli mal əti olan sendviç yemək bədənin xərçənglə mübarizə aparan hüceyrələrini qidalandırır və beyinə enerji verir.

Иммунологи и офтальмологи обнаружили, что сэндвичи, обычно воспринимаемые как нездоровый перекус, не всегда вредны, и некоторые их виды имеют жизненно важное значение для организма. В частности, вещества, содержащиеся в сэндвичах с ростбифом из говядины, играют неожиданно важную роль для здоровья человека.
По информации Demokrat.az, иммунолог Андрей Продеус и офтальмолог Михаил Коновалов заявили, что сэндвич с ростбифом обладает защитными свойствами против рака.
Врачи отметили, что главный секрет этого продукта в высоком содержании белка и железа. Андрей Продеус подчеркнул, что клетки иммунной системы нуждаются в достаточном количестве белка и цитокинов для борьбы с инфекциями и раковыми клетками. Железо же является основным двигателем активации этих клеток и увеличения защитных сил организма.
Согласно данным, хлебная часть сэндвича также является источником энергии для организма. Михаил Коновалов отметил, что углеводы, особенно глюкоза, получаемые из хлеба, важны для нормальной работы мозга. Таким образом, сэндвич, приготовленный из правильных ингредиентов, не только укрепляет иммунную систему, но и поддерживает умственную деятельность.
То есть специалисты утверждают, что употребление сэндвича с качественной говядиной питает клетки организма, борющиеся с раком, и дает энергию мозгу.