İllərdi zərərli olduğu deyilirdi — İmmunoloq xərçəngdən qoruduğunu bildirir
İmmunoloqlar və oftalmoloqlar adətən ayaqüstü qəlyanaltı kimi qəbul edilən sendviçlərin heç də həmişə zərərli olmadığını, bəzi növlərinin orqanizm üçün həyati əhəmiyyət daşıdığını aşkar ediblər. Xüsusilə mal ətindən hazırlanan "rostbif" sendviçlərinin tərkibindəki maddələr insan sağlamlığı üçün gözlənilməz qalxan rolunu oynayır.
Demokrat.az xəbər verir ki, immunoloq Andrey Prodeus və oftalmoloq Mixail Konovalov rostbif sendviçinin xərçəng xəstəliyinə qarşı qoruyucu xüsusiyyətlərə malik olduğunu açıqlayıblar.
Həkimlər bildirib ki, bu qidanın əsas sirri onun tərkibindəki yüksək protein və dəmir miqdarındadır. Andrey Prodeus vurğulayıb ki, immun sisteminin hüceyrələri infeksiyalarla və xərçəng hüceyrələri ilə mübarizə aparmaq üçün kifayət qədər zülal və sitokinlərə ehtiyac duyur. Dəmir isə bu hüceyrələrin aktivləşməsində və orqanizmin müdafiə gücünün artmasında əsas hərəkətverici qüvvədir.
Məlumata görə, sendviçin çörək hissəsi də orqanizm üçün enerji mənbəyidir. Mixail Konovalov qeyd edib ki, çörəkdən əldə olunan karbohidratlar, xüsusən də qlükoza beyin fəaliyyətinin normal işləməsi üçün vacibdir. Beləliklə, doğru inqrediyentlərlə hazırlanan sendviç həm immun sistemini gücləndirir, həm də zehni fəaliyyəti dəstəkləyir.
Yəni, mütəxəssislər deyirlər ki, tərkibində keyfiyyətli mal əti olan sendviç yemək bədənin xərçənglə mübarizə aparan hüceyrələrini qidalandırır və beyinə enerji verir.

Immunologists and ophthalmologists have discovered that sandwiches, usually considered as a quick snack, are not always harmful, and some types are vital for the body. Especially, the substances in "roast beef" sandwiches made from beef play an unexpected protective role for human health.
Demokrat.az reports that immunologist Andrey Prodeus and ophthalmologist Mikhail Konovalov have revealed that roast beef sandwiches have protective properties against cancer.
The doctors stated that the main secret of this food is its high protein and iron content. Andrey Prodeus emphasized that immune system cells require sufficient protein and cytokines to fight infections and cancer cells. Iron is the main driving force in the activation of these cells and increasing the body's defense power.
According to the information, the bread part of the sandwich is also a source of energy for the body. Mikhail Konovalov noted that carbohydrates obtained from bread, especially glucose, are important for the normal functioning of the brain. Thus, sandwiches made with the right ingredients both strengthen the immune system and support mental activity.
In other words, experts say that eating a sandwich containing quality beef nourishes the body's cells that fight cancer and provides energy to the brain.