Hamının yediyi bu qidalar görün orqanizmə necə zərər vururmuş -
Müasir dövrdə insanlar mətbəxdə daha az vaxt keçirirlər. Yemək hazırlamağa sərf olunan zamana qənaət etməyin əsas yollarından biri isə tez hazırlanan qidalara- "fast food"a üstünlük verməkdir. "Fast food"lar artıq ənənəvi yeməkləri əvəz etməkdədir.
Medianews.az Publika.a-a istinadən xəbər verir ki, məşhur qastroenteroloq Anastasiya Andrianova "Gazeta"ya müsahibəsində belə qidaların istehlakının təhlükəsiz olub-olmamasından danışıb.
"Tez hazırlanan xüsusi yeməklər adətən qablaşdırılmış əriştələr və ya kartof, qurudulmuş tərəvəzlər, ədviyyatlı bulyondan ibarət olur. Bu cür qida növləri tez-tez, müntəzəm şəkildə istehlak edilməməlidir. Çünki onların tərkibində orqanizmə mənfi təsir göstərə biləcək maddələr olur. Trans yağlar və doymuş yağ turşuları ateroskleroz, ürək-damar xəstəlikləri, o cümlədən koroner ürək xəstəliyi riskini artırır. Bu qidalarda olan qoruyucu maddələr və fosfat birləşmələri böyrək və daha ağır ürək xəstəlikləri riskini artıra bilər",- həkim qeyd edib.
O da vurğulanıb ki, ayaqüstü yeməklərə vurulan ədviyyatların tərkibində stabilizator kimi istifadə edilən dadlandırıcılar da olur. Belə maddələri müntəzəm olaraq qida rasionuna daxil etmək isə bədəndə karbohidratların mənimsənilməsini poza bilər. Bu da zamanla çəki artımına və ya 2-ci tip diabetin inkişafına səbəb olur.
Mütəxəssis qeyd edib ki, hazır qidalar, tez hazırlanan qablaşdırılmış yeməklər əvəzinə çörəyin arasına az yağlı pendir və qaynadılmış toyuq döşü və göyərti qoyulmuş sendviçdən istifadə oluna bilər. Ofisə belə kiçik qabda yemək aparan zaman bəzən onun yanında giləmeyvə və ya kəsmik də qoya bilərsiniz.

Вот как эти продукты, которые все употребляют, вредят организму -
В современное время люди проводят меньше времени на кухне. Одним из основных способов сэкономить время на приготовлении пищи является предпочтение быстро готовящейся еде — "фастфуду". "Фастфуд" уже заменяет традиционные блюда.
Medianews.az, ссылаясь на Publika.az, сообщает, что известный гастроэнтеролог Анастасия Андрианова в интервью "Газете" рассказала о том, безопасно ли потреблять такую пищу.
"Специальные быстро готовящиеся блюда обычно состоят из упакованной лапши или картофеля, сушеных овощей и остро приправленного бульона. Такие виды пищи не должны потребляться часто и регулярно, потому что в их составе есть вещества, которые могут отрицательно влиять на организм. Трансжиры и насыщенные жирные кислоты увеличивают риск атеросклероза, сердечно-сосудистых заболеваний, в том числе коронарной болезни сердца. Консерванты и фосфатные соединения, содержащиеся в такой пище, могут увеличить риск заболеваний почек и более тяжелых сердечных заболеваний", — отметила врач.
Также подчеркнуто, что специи, добавляемые в быструю еду, содержат ароматизаторы, используемые в качестве стабилизаторов. Регулярное включение таких веществ в рацион может нарушить усвоение углеводов в организме. Со временем это приводит к набору веса или развитию диабета 2-го типа.
Специалист отметила, что вместо готовой еды и быстро приготовленных упакованных продуктов можно использовать сэндвич с цельнозерновым хлебом, нежирным сыром, вареной куриной грудкой и зеленью. Если брать с собой еду в офис в небольшой посуде, можно дополнительно положить ягоды или творог.