FIFA DÇ-2026-da buna
Beynəlxalq Futbol Federasiyaları Assosiasiyası (FIFA) 2026-cı il dünya çempionatı (DÇ-2026) zamanı stadionlara plastik qablarda su gətirilməsinə icazə verib.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə ali futbol təşkilatının sosial şəbəkə hesabında açıqlama yayılıb.
"Azarkeşlər ABŞ və Kanadada keçiriləcək dünya çempionatının bütün matçlarına möhürlənmiş qapağı olan 20 unsiya (590 ml) həcmində bir yumşaq plastik butulkada su gətirə biləcəklər", - deyə FIFA-dan bildirilib.
Qeyd olunur ki, tribunalara göstərilən həcmdə adi su butulkaları gətirmək mümkün olacaq, lakin sərt plastikdən hazırlanmış və çoxdəfəlik istifadə olunan şüşə qablarla keçid qadağan ediləcək.
Meksikadakı matçlarda hansı qaydaların tətbiq olunacağı barədə informasiya verilməyib. "Bloomberg" agentliyinin məlumatına görə, bu cür qaydaların həyata keçirilməsindən əvvəl ölkədə müəyyən hüquqi problemlərin həll edilməsi lazımdır.
İyunun 4-də FİFA stadionlara giriş qaydalarını yeniləyərək arenaya boş plastik butulkaların gətirilməsini qadağan edib. Təşkilat yeni tələbi təhlükəsizlik qaydaları ilə əsaslandırıb.//Oxu.Az

Международная федерация футбола (FIFA) разрешила приносить воду в пластиковых бутылках на стадионы во время чемпионата мира 2026 года (ЧМ-2026).
Medianews.az сообщает, что об этом было опубликовано заявление в социальной сети высшей футбольной организации.
"Зрители смогут приносить воду в мягких пластиковых бутылках объемом 20 унций (590 мл) с герметичной крышкой на все матчи чемпионата мира, который пройдет в США и Канаде", – говорится в заявлении FIFA.
Отмечается, что на трибуны можно будет приносить обычные бутылки с водой указанного объема, но будет запрещен проход с жесткими пластиковыми бутылками многоразового использования.
Информации о том, какие правила будут применяться на матчах в Мексике, не предоставлено. По данным агентства "Bloomberg", прежде чем подобные правила будут введены в стране, необходимо решить определенные юридические вопросы.
4 июня FIFA обновила правила входа на стадионы, запретив пронос пустых пластиковых бутылок на арену. Организация обосновала новое требование мерами безопасности.//Oxu.Az