FIFA DÇ-2026-da buna
Beynəlxalq Futbol Federasiyaları Assosiasiyası (FIFA) 2026-cı il dünya çempionatı (DÇ-2026) zamanı stadionlara plastik qablarda su gətirilməsinə icazə verib.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə ali futbol təşkilatının sosial şəbəkə hesabında açıqlama yayılıb.
"Azarkeşlər ABŞ və Kanadada keçiriləcək dünya çempionatının bütün matçlarına möhürlənmiş qapağı olan 20 unsiya (590 ml) həcmində bir yumşaq plastik butulkada su gətirə biləcəklər", - deyə FIFA-dan bildirilib.
Qeyd olunur ki, tribunalara göstərilən həcmdə adi su butulkaları gətirmək mümkün olacaq, lakin sərt plastikdən hazırlanmış və çoxdəfəlik istifadə olunan şüşə qablarla keçid qadağan ediləcək.
Meksikadakı matçlarda hansı qaydaların tətbiq olunacağı barədə informasiya verilməyib. "Bloomberg" agentliyinin məlumatına görə, bu cür qaydaların həyata keçirilməsindən əvvəl ölkədə müəyyən hüquqi problemlərin həll edilməsi lazımdır.
İyunun 4-də FİFA stadionlara giriş qaydalarını yeniləyərək arenaya boş plastik butulkaların gətirilməsini qadağan edib. Təşkilat yeni tələbi təhlükəsizlik qaydaları ilə əsaslandırıb.//Oxu.Az

The International Federation of Association Football (FIFA) has allowed water to be brought into stadiums in plastic containers during the 2026 World Cup (WC-2026).
Medianews.az reports that a statement has been released on the social media account of the supreme football organization regarding this matter.
"Fans will be able to bring water in a soft plastic bottle sealed with a cap, with a volume of 20 ounces (590 ml), to all matches of the World Cup to be held in the USA and Canada," FIFA stated.
It is noted that it will be possible to bring ordinary water bottles in the shown volume to the stands, but entry with hard plastic and reusable glass containers will be prohibited.
No information has been provided regarding which rules will apply at the matches in Mexico. According to the "Bloomberg" agency, certain legal issues need to be resolved in the country before implementing such rules.
On June 4, FIFA updated the entry rules for stadiums and banned bringing empty plastic bottles into the arena. The organization justified the new requirement with safety regulations.//Oxu.Az