Döyülən "Azəriqaz" əməkdaşı: "Deyirdi vur ölsün"
Ata və oğulun evə çağıraraq döydükləri iddia olunan "Azəriqaz" əməkdaşı hadisənin təfərrüatlarını danışıb.
"Xəzər TV" xəbər verir ki, "Azəriqaz" İstehsalat Birliyinin xəsarət alan əməkdaşı Müzəffər Müzəffərov deyir ki, bu günə qədər həmin ailə ilə heç bir ədavəti olmayıb. Hadisə günü isə İntiqam Xıdırov ona zəng vuraraq, yaranan borcu aydınlaşdırmaq üçün ünvana çağırıb.
"Atası gəldi, başladı nalayiq sözlər işlətməyə. Dedim ki, mən oğlunla danışıram. Bu zaman oğlu məni qolumdan tutub qırağa çəkdi, düşündüm ki, məni atası ilə aralamağa çalışır. Məni çəkən kimi ayağıma təpik vurub yerə yıxdılar. İkisi birlikdə məni vurmağa başladılar".
Müzəffər Müzəffərov bildirib ki, ata-bala onu döydükdən sonra qan içində qoyaraq gediblər.
"Onlar yarım, yaxud bir dəqiqə məni vurdular. Atası deyirdi ki, vur ölsün. Sanki intiqam alır. Sonra çıxıb getdilər. Qonşular mənə kömək etdilər. Halım pisləşdiyi üçün 103-ə zəng etdim".
Hadisədə ittiham olunan Novruz Xıdırovun yaxınlıqda yaşayan digər oğlu Rövşən Xıdırov atası və qardaşı ilə uzun müddətdir küsülü olduğunu bildirib.

The "Azerigaz" employee who was allegedly beaten after being called to the house by a father and son spoke about the details of the incident.
"Khazar TV" reports that Muzaffar Muzaffarov, an injured employee of the Azerigaz Production Association, says that until today, there was no hostility with that family. On the day of the incident, Intiqam Khidrovt called him and invited him to the address to clarify the incurred debt.
"The father arrived and began using indecent language. I said that I was talking to his son. At that moment, his son grabbed me by the arm and pulled me aside; I thought he was trying to mediate between me and his father. As soon as he pulled me, he kicked me in the leg and knocked me to the ground. Both of them started beating me together."
Muzaffar Muzaffarov stated that after the father and son beat him, they left him covered in blood.
"They hit me for half a minute or about a minute. The father was saying, 'Hit him until he dies.' It was as if he was taking revenge. Then they left. Neighbors helped me. Because I felt unwell, I called 103."
Another son of Novruz Khidirov, who is accused in the incident and lives nearby, Rovshan Khidirov, said that he has been estranged from his father and brother for a long time.