Bu ölkədə yaxın qohumlar arasında evlilik qadağan olundu
Medianews.az bildirir ki, qanuna əsasən, 1 iyul 2026-cı ildən etibarən əmioğlu-bibiqızı və digər yaxın qohumlar arasında nikahlar qadağan ediləcək.
Qanuna əsasən, qadağa doğma və ögey qardaş-bacılara, eləcə də övladlığa götürmə nəticəsində yaranan qohumluq münasibətlərinə də şamil olunur.
Yeni qaydalara görə, İsveç xaricdə bağlanmış belə nikahları da tanımayacaq.
Qeyd olunur ki, əmioğlu-bibiqızı nikahları İsveçdə XVII əsrdən bəri icazəli idi, lakin nadir hallarda baş verirdi.
Rəqəmlərə görə, ölkədə bu cür nikahlardan yaranmış təxminən 140-150 ailə var.
Hakimiyyət bu addımı əsasən bəzi regionlardan gələn miqrasiya fonunda mümkün artımla izah edir və məcburi nikahların qarşısının alınacağını bildirir.

Шведский парламент единогласно принял новый закон, запрещающий брак между близкими родственниками.
Как сообщает Medianews.az, согласно закону, с 1 июля 2026 года будут запрещены браки между двоюродным братом и двоюродной сестрой и другими близкими родственниками.
Согласно закону, запрет распространяется также на родных и сводных братьев и сестер, а также на отношения родственников, возникающие в результате усыновления.
По новым правилам, Швеция также не будет признавать такие браки, заключённые за границей.
Отмечается, что браки между двоюродными братьями и сестрами в Швеции разрешались с XVII века, но случались редко.
По данным статистики, в стране существует примерно 140-150 семей, образованных в таких браках.
Власти объясняют этот шаг в основном возможным ростом на фоне миграции из некоторых регионов и заявляют, что это предотвратит принудительные браки.