Bu ölkədə yaxın qohumlar arasında evlilik qadağan olundu
Medianews.az bildirir ki, qanuna əsasən, 1 iyul 2026-cı ildən etibarən əmioğlu-bibiqızı və digər yaxın qohumlar arasında nikahlar qadağan ediləcək.
Qanuna əsasən, qadağa doğma və ögey qardaş-bacılara, eləcə də övladlığa götürmə nəticəsində yaranan qohumluq münasibətlərinə də şamil olunur.
Yeni qaydalara görə, İsveç xaricdə bağlanmış belə nikahları da tanımayacaq.
Qeyd olunur ki, əmioğlu-bibiqızı nikahları İsveçdə XVII əsrdən bəri icazəli idi, lakin nadir hallarda baş verirdi.
Rəqəmlərə görə, ölkədə bu cür nikahlardan yaranmış təxminən 140-150 ailə var.
Hakimiyyət bu addımı əsasən bəzi regionlardan gələn miqrasiya fonunda mümkün artımla izah edir və məcburi nikahların qarşısının alınacağını bildirir.

According to Medianews.az, starting from July 1, 2026, marriages between cousins and other close relatives will be prohibited under the law.
The law extends the ban to include biological and step siblings, as well as kinship relationships resulting from adoption.
According to the new regulations, Sweden will also not recognize such marriages contracted abroad.
It is noted that cousin marriages have been permitted in Sweden since the 17th century, but they have rarely occurred.
According to figures, there are approximately 140-150 families in the country formed from such marriages.
The authorities mainly explain this step by a possible increase due to migration from certain regions and state that it will prevent forced marriages.