Bu estetik prosedurlardan sonra kor ola bilərsiniz - Ciddi xəbərdarlıq
Mütəxəssislər bildirirlər ki, üz nahiyəsinə edilən kosmetik dolğu (filler) inyeksiyaları zamanı qan damarlarının tıxanması riski xüsusilə təhlükəlidir. Belə hallarda qan axını pozulduğu üçün dəri itkisi, toxuma ölümü və hətta korluq kimi ağır fəsadlar yarana bilər.
Milli.Az xəbər verir ki, son araşdırmada 100 yanlış dolğu müdaxiləsi ultrasəs vasitəsilə analiz edilib. Alimlər klinikalara dolğu inyeksiyasından əvvəl ultrasəs müayinəsi aparmağı tövsiyə edirlər ki, inyeksiya zamanı arteriyalara zərər verilməsin.
Araşdırmanın rəhbəri, Braziliyanın San-Paulo Universitetindən Dr. Rosa Siqrist deyir ki, nadir hallarda rast gəlinməsinə baxmayaraq, "damar tıxanması" (vaskulyar oklüziya) xəstədə ciddi deformasiyalara səbəb ola bilər. Dolğu maddəsinin damar içərisinə və ya çox yaxın yerə vurulması dərinin ölümü, üz nahiyəsinin forması dəyişməsi kimi ağır nəticələr yaradır.
Dr. Siqristin sözlərinə görə, burun ətrafı bölgə daha təhlükəlidir, çünki həmin nahiyədəki damarlar başın həyati vacib hissələri ilə əlaqəlidir. Bu damarlarda zədə dəri zədələnməsi, görmə itkisi və hətta insult yarada bilər.
Tədqiqat 2022-2025-ci illər arasında Braziliya, Kolumbiya, Çili, Niderland və ABŞ-da aparılıb və nəticələr Radiologiya Cəmiyyəti Assosiasiyasının illik toplantısında təqdim olunacaq.

Специалисты сообщают, что риск закупорки кровеносных сосудов особенно опасен при косметических инъекциях филлеров в область лица. В таких случаях из-за нарушения кровотока могут возникать тяжелые осложнения, такие как потеря кожи, некроз тканей и даже слепота.
По сообщению Milli.Az, в последнем исследовании было проанализировано 100 случаев неправильного введения филлера с помощью ультразвука. Ученые рекомендуют проводить ультразвуковое обследование перед инъекцией филлера в клиниках, чтобы избежать повреждения артерий во время процедуры.
Руководитель исследования, доктор Роза Сигрист из Университета Сан-Паулу в Бразилии, отмечает, что, хотя такие случаи встречаются редко, «сосудистая окклюзия» может привести к серьезным деформациям у пациента. Введение филлеров внутрь сосуда или очень близко к нему вызывает тяжелые последствия, такие как некроз кожи и изменение формы лица.
По словам доктора Сигрист, область вокруг носа более опасна, поскольку сосуды в этой зоне связаны с жизненно важными частями головы. Повреждение этих сосудов может привести к повреждению кожи, потере зрения и даже инсульту.
Исследование проводилось в период с 2022 по 2025 годы в Бразилии, Колумбии, Чили, Нидерландах и США, а результаты будут представлены на ежегодном собрании Ассоциации радиологических сообществ.