Bu estetik prosedurlardan sonra kor ola bilərsiniz - Ciddi xəbərdarlıq
Mütəxəssislər bildirirlər ki, üz nahiyəsinə edilən kosmetik dolğu (filler) inyeksiyaları zamanı qan damarlarının tıxanması riski xüsusilə təhlükəlidir. Belə hallarda qan axını pozulduğu üçün dəri itkisi, toxuma ölümü və hətta korluq kimi ağır fəsadlar yarana bilər.
Milli.Az xəbər verir ki, son araşdırmada 100 yanlış dolğu müdaxiləsi ultrasəs vasitəsilə analiz edilib. Alimlər klinikalara dolğu inyeksiyasından əvvəl ultrasəs müayinəsi aparmağı tövsiyə edirlər ki, inyeksiya zamanı arteriyalara zərər verilməsin.
Araşdırmanın rəhbəri, Braziliyanın San-Paulo Universitetindən Dr. Rosa Siqrist deyir ki, nadir hallarda rast gəlinməsinə baxmayaraq, "damar tıxanması" (vaskulyar oklüziya) xəstədə ciddi deformasiyalara səbəb ola bilər. Dolğu maddəsinin damar içərisinə və ya çox yaxın yerə vurulması dərinin ölümü, üz nahiyəsinin forması dəyişməsi kimi ağır nəticələr yaradır.
Dr. Siqristin sözlərinə görə, burun ətrafı bölgə daha təhlükəlidir, çünki həmin nahiyədəki damarlar başın həyati vacib hissələri ilə əlaqəlidir. Bu damarlarda zədə dəri zədələnməsi, görmə itkisi və hətta insult yarada bilər.
Tədqiqat 2022-2025-ci illər arasında Braziliya, Kolumbiya, Çili, Niderland və ABŞ-da aparılıb və nəticələr Radiologiya Cəmiyyəti Assosiasiyasının illik toplantısında təqdim olunacaq.

You can become blind after these aesthetic procedures - Serious warning
Experts state that the risk of blood vessel blockage during cosmetic filler injections in the facial area is particularly dangerous. In such cases, because the blood flow is disrupted, severe complications such as skin loss, tissue death, and even blindness may occur.
According to Milli.Az, in a recent study, 100 incorrect filler interventions were analyzed using ultrasound. Scientists recommend performing an ultrasound examination before filler injection in clinics to avoid damage to arteries during the injection.
The head of the study, Dr. Rosa Sigrist from the University of São Paulo, Brazil, states that although rare, "vascular occlusion" can cause serious deformities in the patient. Injecting filler material inside or very close to blood vessels results in severe consequences such as skin death and changes in the shape of the facial area.
According to Dr. Sigrist, the area around the nose is more dangerous because the blood vessels in that area are connected to vital parts of the head. Damage to these vessels can cause skin injury, vision loss, and even stroke.
The research was conducted between 2022 and 2025 in Brazil, Colombia, Chile, the Netherlands, and the USA, and the results will be presented at the annual meeting of the Radiological Society Association.