Bu ərazilərdə evlər kəskin ucuzlaşacaq
Subasma riski olan ərazilərdə daşınmaz əmlak bazarında qiymət dinamikası müzakirə mövzusudur. Bu tip ərazilərdə yerləşən evlərin dəyərinin necə formalaşdığı və bazara təsiri ilə bağlı müxtəlif yanaşmalar mövcuddur.
Daşınmaz əmlak və inşaat üzrə ekspert Elnur Azadov Demokrat.az-a açıqlamasında bildirib ki, son baş verən hadisələr kanalizasiya və infrastruktur məsələləri artıq daşınmaz əmlak bazarında mühüm faktor kimi ön plana çıxmağa başlayıb:
"Bu təsir daha çox cari il ərzində hiss olunacaq, lakin zaman keçdikcə tədricən aktuallığını itirə bilər. Hazırda Bakı şəhər icra strukturları tərəfindən şəhərin müxtəlif ərazilərində, xüsusilə də kanalizasiya sistemi olmayan yerlərdə xırda kollektorların inşası istiqamətində layihələrə start verilib və bu işlər artıq həyata keçirilməkdədir. Əvvəllər belə infrastrukturun olmaması səbəbindən problemlər daha kəskin hiss olunurdu, lakin son dövrlərdə bu sahədə müəyyən irəliləyiş müşahidə olunur. Digər tərəfdən, bu vəziyyət istehlakçı davranışlarına da təsirsiz ötüşmür. Son hadisələrdən sonra ən azı yaxın 6 ay, 1 il ərzində fərdi ev almaq istəyən şəxslər seçim edərkən kanalizasiya xəttinin mövcudluğuna xüsusi diqqət yetirəcəklər. Bu da öz növbəsində bazarda müəyyən fərqlənməyə səbəb olacaq. Belə ki, kanalizasiya sistemi olan və risklərin daha az olduğu ərazilərdə həm tələbatın, həm də qiymətlərin artacağı gözlənilir. Amma infrastruktur problemlərinin olduğu ərazilər alıcılar üçün daha az cəlbedici olacaq və nəticədə həmin yerlərdə qiymət artımı zəif qala bilər və ya ümumiyyətlə müşahidə olunmaya bilər. Ümumiyyətlə qiymətlərlə bağlı ciddi proqnoz vermək mümkün deyil. Hər şey bazarda formalaşacaq tələbatdan və vətəndaşların mövqeyindən asılıdır. Hazırda bu məsələ ilə bağlı rəsmi statistika yoxdur, hansı ərazilərə nə qədər zərər dəydiyi barədə dəqiq məlumat mövcud deyil. Buna görə də nə mən, nə də digər ekspertlər dərin analiz apararaq konkret proqnoz verə bilirik. Lakin şübhəsiz ki, bunun bazara təsiri olacaq. Kanalizasiya sistemi olan, problem yaşanmayan və nisbətən hündür ərazilərə tələbat daha çox olacaq. Riskli və problem yaşana biləcək ərazilərdə isə maraq daha aşağı olacaq".
Qeyd edək ki, son iki gün ərzində Bakıya və Abşeron yarımadasına rekord yağışlar yağıb. Yağıntının miqdarı normadan 6 dəfə çox olub. Rəsmi açıqlamada bildirilir ki, sonuncu dəfə Bakı belə yağışı 1988-ci ildə görmüşdü.

На рынках недвижимости в зонах с риском подтопления обсуждается динамика цен. Существуют различные подходы к формированию стоимости домов, расположенных в таких районах, и влиянию этого на рынок.
Эксперт по недвижимости и строительству Эльнур Азадов в комментарии для Demokrat.az отметил, что последние события, связанные с вопросами канализации и инфраструктуры, начинают выходить на передний план в качестве важного фактора на рынке недвижимости:
"Это влияние будет особенно ощущаться в течение текущего года, однако со временем постепенно может терять актуальность. В настоящее время исполнительные органы города Баку запустили проекты по строительству мелких коллекторов в различных районах города, особенно в тех местах, где отсутствует система канализации, и эти работы уже выполняются. Ранее из-за отсутствия такой инфраструктуры проблемы ощущались более остро, но в последнее время наблюдается определенный прогресс в этой сфере. С другой стороны, эта ситуация также не остается без влияния на поведение потребителей. После последних событий лица, желающие купить частный дом, по крайней мере ближайшие 6 месяцев – год будут уделять особое внимание наличию канализационной линии при выборе. Это, в свою очередь, приведет к некоторому разделению на рынке. Ожидается, что в районах с системой канализации и меньшими рисками спрос и цены вырастут. Однако районы с проблемами инфраструктуры будут менее привлекательны для покупателей, и в результате рост цен в таких местах может оказаться слабым или вообще отсутствовать. В целом, сделать серьезный прогноз по ценам невозможно. Все будет зависеть от спроса, формирующегося на рынке, и позиции граждан. В настоящее время нет официальной статистики по этому вопросу, точных данных о том, какая территория пострадала в какой мере, тоже нет. Поэтому ни я, ни другие эксперты не можем провести глубокий анализ и дать конкретный прогноз. Но несомненно, это повлияет на рынок. В районах с канализационной системой, без проблем и на относительно возвышенных территориях спрос будет выше. В рисковых и проблемных районах интерес будет ниже".
Отметим, что за последние два дня в Баку и на Абшеронском полуострове выпали рекордные осадки. Количество осадков превысило норму в 6 раз. В официальном заявлении сообщается, что в последний раз такой дождь в Баку шел в 1988 году.