Türkiyə Təhlükəsizlik Baş İdarəsinin Qaçaqmalçılıq və Mütəşəkkil Cinayətkarlıqla Mübarizə Departamenti (KOM) və "EUROPOL" ("AVROPOL" - Avropa İttifaqının Hüquq-Mühafizə Orqanları üzrə Əməkdaşlıq Agentliyi) tərəfindən koordinasiya edilən, 5 Avropa ölkəsi ilə eyni vaxtda həyata keçirilən əməliyyat zamanı "Avropanın Pablo Eskobarı" kimi tanınan "Baybaşin" cinayət təşkilatının siqaret qaçaqmalçılığı və çirkli pulların yuyulması mexanizmi ifşa edilib.
Bildirilib ki, "Baybaşinlər" kimi tanınan və bütün Avropada qanunsuz fəaliyyət göstərən cinayətkar təşkilata qarşı 6 ölkəni əhatə edən genişmiqyaslı əməliyyat keçirilib.
Əldə edilən məlumata əsasən, əməliyyata İtaliya, Polşa, Fransa, Birləşmiş Krallıq və İsveçrənin hüquq-mühafizə orqanları dəstək verib. Türkiyə Daxili İşlər Nazirliyi tərəfindən yaxından izlənilən proses çərçivəsində cinayət təşkilatının Avropadakı siqaret qaçaqmalçılığı şəbəkəsi və cinayətdən əldə edilən gəlirlərinin izinə düşülüb.
Nəticədə cinayətkar şəbəkənin maliyyə xəritəsi çıxarılıb. Araşdırmalar zamanı təşkilatın lideri Hasan Ferhat Baybaşin və təşkilatın meneceri Çağdaş Duranın siqaret qaçaqmalçılığından əldə etdikləri külli miqdarda qanunsuz gəlirləri Türkiyədə yuduqları müəyyən edilib. Cinayətdən əldə edilən pulların Diyarbəkirdə fəaliyyət göstərən iki şirkət və Aydın əyalətindəki lüks daşınmaz əmlak investisiyaları vasitəsilə leqallaşdırıldığı aşkar olunub.
Araşdırma çərçivəsində hərəkətə keçən təhlükəsizlik qüvvələri əməliyyatın maliyyə qoluna ciddi zərbə vurub. Məhkəmə qərarı ilə 9 şübhəlinin Diyarbəkirdəki şirkət səhmləri, Aydın əyalətindəki bütün daşınmaz əmlakları və nəqliyyat vasitələri, bank hesablarındakı bütün depozitləri, həmçinin kripto aktiv xidməti təminatçıları ilə bağlı hüquqları və debitor borcları müsadirə edilib./Oxu.az

Operation shaking Europe: The cigarette mafia was dismantled
The Anti-Smuggling and Organized Crime Department (KOM) of the Turkish Security General Directorate and "EUROPOL" (European Union Agency for Law Enforcement Cooperation) coordinated an operation conducted simultaneously in 5 European countries, during which the cigarette smuggling and money laundering mechanism of the criminal organization known as "Baybaşin," referred to as the "Pablo Escobar of Europe," was uncovered.
It was reported that a large-scale operation covering 6 countries was carried out against the criminal organization known as the "Baybaşins," which operates illegally throughout Europe.
According to the obtained information, the operation was supported by law enforcement agencies of Italy, Poland, France, the United Kingdom, and Switzerland. Within the scope of the process closely monitored by the Turkish Ministry of Interior, the cigarette smuggling network of the criminal organization in Europe and the trace of the proceeds from the crime were pursued.
As a result, the financial map of the criminal network was drawn. During investigations, it was determined that the organization's leader Hasan Ferhat Baybaşin and the organization's manager Çağdaş Duran laundered large amounts of illegal profits obtained from cigarette smuggling in Turkey. It was revealed that the money obtained from the crime was legalized through two companies operating in Diyarbakır and luxurious real estate investments in the Aydın province.
Security forces that took action within the investigation dealt a significant blow to the financial wing of the operation. By court order, the shares of 9 suspects in the company in Diyarbakır, all real estate and vehicles in the Aydın province, all deposits in bank accounts, as well as rights and receivables with crypto asset service providers were confiscated./Oxu.az