Türkiyə Təhlükəsizlik Baş İdarəsinin Qaçaqmalçılıq və Mütəşəkkil Cinayətkarlıqla Mübarizə Departamenti (KOM) və "EUROPOL" ("AVROPOL" - Avropa İttifaqının Hüquq-Mühafizə Orqanları üzrə Əməkdaşlıq Agentliyi) tərəfindən koordinasiya edilən, 5 Avropa ölkəsi ilə eyni vaxtda həyata keçirilən əməliyyat zamanı "Avropanın Pablo Eskobarı" kimi tanınan "Baybaşin" cinayət təşkilatının siqaret qaçaqmalçılığı və çirkli pulların yuyulması mexanizmi ifşa edilib.
Bildirilib ki, "Baybaşinlər" kimi tanınan və bütün Avropada qanunsuz fəaliyyət göstərən cinayətkar təşkilata qarşı 6 ölkəni əhatə edən genişmiqyaslı əməliyyat keçirilib.
Əldə edilən məlumata əsasən, əməliyyata İtaliya, Polşa, Fransa, Birləşmiş Krallıq və İsveçrənin hüquq-mühafizə orqanları dəstək verib. Türkiyə Daxili İşlər Nazirliyi tərəfindən yaxından izlənilən proses çərçivəsində cinayət təşkilatının Avropadakı siqaret qaçaqmalçılığı şəbəkəsi və cinayətdən əldə edilən gəlirlərinin izinə düşülüb.
Nəticədə cinayətkar şəbəkənin maliyyə xəritəsi çıxarılıb. Araşdırmalar zamanı təşkilatın lideri Hasan Ferhat Baybaşin və təşkilatın meneceri Çağdaş Duranın siqaret qaçaqmalçılığından əldə etdikləri külli miqdarda qanunsuz gəlirləri Türkiyədə yuduqları müəyyən edilib. Cinayətdən əldə edilən pulların Diyarbəkirdə fəaliyyət göstərən iki şirkət və Aydın əyalətindəki lüks daşınmaz əmlak investisiyaları vasitəsilə leqallaşdırıldığı aşkar olunub.
Araşdırma çərçivəsində hərəkətə keçən təhlükəsizlik qüvvələri əməliyyatın maliyyə qoluna ciddi zərbə vurub. Məhkəmə qərarı ilə 9 şübhəlinin Diyarbəkirdəki şirkət səhmləri, Aydın əyalətindəki bütün daşınmaz əmlakları və nəqliyyat vasitələri, bank hesablarındakı bütün depozitləri, həmçinin kripto aktiv xidməti təminatçıları ilə bağlı hüquqları və debitor borcları müsadirə edilib./Oxu.az

В ходе операции, координируемой Департаментом борьбы с контрабандой и организованной преступностью Главного управления безопасности Турции (KOM) и "EUROPOL" (Агентство Европейского союза по сотрудничеству правоохранительных органов), которая проводилась одновременно в 5 европейских странах, была раскрыта схема контрабанды сигарет и отмывания денег преступной организации "Байбашин", известной как "Пабло Эскобар Европы".
Сообщается, что против преступной организации, известной как "Байбашины" и осуществляющей незаконную деятельность по всей Европе, была проведена масштабная операция, охватившая 6 стран.
По полученной информации, в операции участвовали правоохранительные органы Италии, Польши, Франции, Великобритании и Швейцарии. В процессе, который тщательно отслеживался Министерством внутренних дел Турции, была выявлена сеть контрабанды сигарет преступной организации в Европе и источники доходов, полученных от преступной деятельности.
В результате была составлена финансовая карта преступной сети. В ходе расследования установлено, что лидер организации Хасан Ферхат Байбашин и менеджер организации Чаҷдаш Дуран легализовывали крупные суммы незаконных доходов, полученных от контрабанды сигарет, в Турции. Было выявлено, что деньги, полученные от преступной деятельности, легализовывались через две компании, действующие в Диарбакире, и инвестиции в элитную недвижимость в провинции Айдын.
Безопасностные силы, действующие в рамках расследования, нанесли серьезный удар по финансовому крылу операции. По решению суда были конфискованы акции компаний 9 подозреваемых в Диарбакире, вся недвижимость и транспортные средства в провинции Айдын, все депозиты на банковских счетах, а также права и дебиторская задолженность, связанные с поставщиками услуг криптоактивов./Oxu.az