Bu bina Everest dağından belə hündürdür: Memarlıqda ağlasığmaz layihə
Gələcəyin texnologiyaları və memarlıq vizyonu sərhəd tanımır. Mühəndislər artıq göydələnləri yerdən yuxarı tikmək deyil, onları göydən aşağı "asmaq" layihələri üzərində işləyirlər. Bu layihələrdən ən diqqətçəkəni isə hündürlüyü ilə dünyanın ən yüksək nöqtəsi olan Everest dağını (8848 metr) geridə qoyan "Analemma Tower"dir.
Milli.Az xəbər verir ki, bu bina bildiyimiz binalardan fərqli olaraq yerə bərkidilmir. Layihəyə görə, bina yer orbitində hərəkət edən bir asteroidə polad kəndirlərlə bağlanacaq və göydən aşağıya doğru uzanacaq. Bu üsulla binanın hündürlüyü kilometrlərlə ölçüləcək.
Bina yer səthindən təxminən 32 min metr (32 km) hündürlüyə qədər ucala bilər. Bu, Everest dağından təxminən 4 dəfə daha hündür deməkdir.
Bina sabit bir yerdə dayanmayacaq. Bağlı olduğu asteroidin orbiti ilə birlikdə hər gün yer kürəsi üzərində böyük bir "8" rəqəmi cızaraq fərqli şəhərlərin (məsələn, Nyu-York və Dubay) üzərindən keçəcək.
Bina günəş enerjisi ilə təmin olunacaq. Atmosferin yuxarı qatlarında buludlar olmadığı üçün günəş panelləri maksimum səmərəliliklə işləyəcək.
Suyun daxili dövriyyəsi və buludlardan, yağış sularından əldə edilən kondensasiya sistemi vasitəsilə təmin edilməsi planlaşdırılır.
İnsanlar orada necə yaşayacaq?
Binanın yuxarı hissələrində hava təzyiqi və temperatur yer səthindən çox fərqlidir (mənfi dərəcələr və vakuum effekti). Buna görə də, binanın ən yuxarı qatlarında insanların xüsusi qoruyucu geyimlər və ya tam izolyasiya olunmuş bölmələr olmadan yaşaması mümkün deyil. Bununla belə, alt qatlar yaşayış kompleksləri, ofislər və əyləncə mərkəzləri üçün nəzərdə tutulub.
Hələlik bu layihə bir nəzəriyyə və vizual konsepsiya olaraq qalır. Asteroidi orbitə gətirmək və onu idarə etmək hazırkı texnologiya üçün hələ də çox çətindir. Lakin bu ideya mühəndisliyin gələcəkdə hara gedə biləcəyini göstərən mühüm bir addım hesab olunur.

This building is even taller than Mount Everest: An incredible project in architecture
The technologies of the future and the vision of architecture know no boundaries. Engineers are no longer working on building skyscrapers upwards from the ground but are working on projects to "hang" them downwards from the sky. The most striking of these projects is the "Analemma Tower," which surpasses Mount Everest (8848 meters), the highest point in the world, in height.
According to Milli.Az, unlike the buildings we know, this structure is not fixed to the ground. According to the project, the building will be attached with steel ropes to an asteroid orbiting the Earth and will extend downwards from the sky. This method will measure the building’s height in kilometers.
The building could rise to approximately 32,000 meters (32 km) above the Earth’s surface. This means it is about 4 times taller than Mount Everest.
The building will not remain stationary in one place. Together with the orbit of the asteroid to which it is attached, it will trace a large number "8" daily over the Earth, passing over different cities (for example, New York and Dubai).
The building will be powered by solar energy. Since there are no clouds in the upper layers of the atmosphere, the solar panels will operate at maximum efficiency.
Water will be supplied through internal circulation and a condensation system that collects from clouds and rainwater is planned.
How will people live there?
The air pressure and temperature in the upper parts of the building differ greatly from those at the Earth’s surface (negative temperatures and vacuum effect). Therefore, it is not possible for people to live on the top floors of the building without special protective clothing or fully isolated rooms. However, the lower floors are intended for residential complexes, offices, and entertainment centers.
For now, this project remains a theory and a visual concept. Bringing an asteroid into orbit and controlling it is still very difficult for current technology. Nonetheless, this idea is considered an important step demonstrating where engineering could go in the future.