Bu bina Everest dağından belə hündürdür: Memarlıqda ağlasığmaz layihə
Gələcəyin texnologiyaları və memarlıq vizyonu sərhəd tanımır. Mühəndislər artıq göydələnləri yerdən yuxarı tikmək deyil, onları göydən aşağı "asmaq" layihələri üzərində işləyirlər. Bu layihələrdən ən diqqətçəkəni isə hündürlüyü ilə dünyanın ən yüksək nöqtəsi olan Everest dağını (8848 metr) geridə qoyan "Analemma Tower"dir.
Milli.Az xəbər verir ki, bu bina bildiyimiz binalardan fərqli olaraq yerə bərkidilmir. Layihəyə görə, bina yer orbitində hərəkət edən bir asteroidə polad kəndirlərlə bağlanacaq və göydən aşağıya doğru uzanacaq. Bu üsulla binanın hündürlüyü kilometrlərlə ölçüləcək.
Bina yer səthindən təxminən 32 min metr (32 km) hündürlüyə qədər ucala bilər. Bu, Everest dağından təxminən 4 dəfə daha hündür deməkdir.
Bina sabit bir yerdə dayanmayacaq. Bağlı olduğu asteroidin orbiti ilə birlikdə hər gün yer kürəsi üzərində böyük bir "8" rəqəmi cızaraq fərqli şəhərlərin (məsələn, Nyu-York və Dubay) üzərindən keçəcək.
Bina günəş enerjisi ilə təmin olunacaq. Atmosferin yuxarı qatlarında buludlar olmadığı üçün günəş panelləri maksimum səmərəliliklə işləyəcək.
Suyun daxili dövriyyəsi və buludlardan, yağış sularından əldə edilən kondensasiya sistemi vasitəsilə təmin edilməsi planlaşdırılır.
İnsanlar orada necə yaşayacaq?
Binanın yuxarı hissələrində hava təzyiqi və temperatur yer səthindən çox fərqlidir (mənfi dərəcələr və vakuum effekti). Buna görə də, binanın ən yuxarı qatlarında insanların xüsusi qoruyucu geyimlər və ya tam izolyasiya olunmuş bölmələr olmadan yaşaması mümkün deyil. Bununla belə, alt qatlar yaşayış kompleksləri, ofislər və əyləncə mərkəzləri üçün nəzərdə tutulub.
Hələlik bu layihə bir nəzəriyyə və vizual konsepsiya olaraq qalır. Asteroidi orbitə gətirmək və onu idarə etmək hazırkı texnologiya üçün hələ də çox çətindir. Lakin bu ideya mühəndisliyin gələcəkdə hara gedə biləcəyini göstərən mühüm bir addım hesab olunur.

Технологии будущего и архитектурное видение не знают границ. Инженеры уже работают не над строительством небоскрёбов вверх от земли, а над проектами их "подвешивания" вниз с неба. Самым примечательным из этих проектов является "Башня Аналемма", высота которой превышает высоту самой высокой точки мира — горы Эверест (8848 метров).
По сообщению Milli.Az, это здание, в отличие от известных нам, не прикрепляется к земле. Согласно проекту, здание будет привязано стальными канатами к астероиду, движущемуся на орбите Земли, и будет тянуться вниз с неба. Таким образом, высота здания будет измеряться километрами.
Здание может подняться примерно до 32 тысяч метров (32 км) над поверхностью Земли. Это примерно в 4 раза выше Эвереста.
Здание не будет стоять на месте. Вместе с орбитой привязанного астероида оно будет каждый день описывать большую фигуру "8" над Землёй, проходя над разными городами, например, Нью-Йорком и Дубаем.
Здание будет обеспечиваться солнечной энергией. Поскольку в верхних слоях атмосферы отсутствуют облака, солнечные панели будут работать с максимальной эффективностью.
Планируется обеспечение внутреннего водного цикла и системы конденсации, получающей влагу из облаков и дождевой воды.
Как будут там жить люди?
В верхних частях здания давление воздуха и температура значительно отличаются от условий на поверхности Земли (отрицательные температуры и вакуумный эффект). Поэтому в самых верхних этажах людям невозможно жить без специальных защитных костюмов или полностью изолированных помещений. Тем не менее, нижние этажи будут предназначены для жилых комплексов, офисов и развлекательных центров.
Пока что этот проект остаётся теорией и визуальной концепцией. Запустить астероид на орбиту и управлять им на данный момент — задача слишком сложная для существующих технологий. Однако эта идея считается важным шагом, показывающим, куда может развиваться инженерное дело в будущем.