Belə içəndə mədə xərçəngi yaradır - Süfrələrimizin əvəzolunmazıdır
Çinin Paytaxt Tibb Universitetinin alimləri tərəfindən aparılan araşdırma çay və qəhvənin çox isti halda içilməsinin mədə xərçəngi riskini yüksəltdiyini göstərib.
Milli.Az xəbər verir ki, tədqiqat UK Biobank layihəsinin məlumatları əsasında həyata keçirilib. 12 il müddətində 328 mindən çox insanın sağlamlıq göstəriciləri izlənilib. İştirakçıların gündə neçə fincan və hansı temperaturda içki qəbul etdiyi qeyd olunub.
Məlum olub ki, gündə 8-9 fincandan çox isti içki içənlərdə mədə xərçəngi riski 54% artıb. Çox isti içkiləri davamlı qəbul edən şəxslərdə risk isə iki dəfədən artıq yüksəlir.
Alimlər bildirir ki, nəticələr yaş, həyat tərzi və siqaret istifadəsi kimi faktorlar nəzərə alınandan sonra da dəyişməyib. Riskin əsas səbəbi mədə selikli qişasının uzun müddət isti içkilərlə zədələnməsidir.
Tədqiqatçılar xərçəng riskini azaltmaq üçün çay və qəhvəni bir qədər soyuduqdan sonra içməyi tövsiyə edirlər.

Исследование, проведенное учеными Столичного медицинского университета Китая, показало, что употребление чая и кофе в очень горячем виде повышает риск рака желудка.
Как сообщает Milli.Az, исследование было проведено на основе данных проекта UK Biobank. В течение 12 лет отслеживались показатели здоровья более 328 тысяч человек. Участники указывали, сколько чашек напитков они пьют в день и при какой температуре.
Выяснилось, что у тех, кто выпивал 8-9 чашек очень горячих напитков в день, риск рака желудка увеличивался на 54%. Для людей, которые постоянно употребляют очень горячие напитки, риск возрастал более чем в два раза.
Ученые отмечают, что результаты не изменились даже с учетом таких факторов, как возраст, образ жизни и курение. Основной причиной риска является длительное повреждение слизистой оболочки желудка горячими напитками.
Исследователи рекомендуют, чтобы снизить риск рака, пить чай и кофе после того, как они немного остынут.