Azərbaycanlı vəkil həbs olundu
Rusiyada azərbaycanlı vəkil Ələkbər Qarayev saxlanılıb və barəsində 2 aylıq həbs qətimkan tədbiri seçilib.
Rusiya hüquq-mühafizə orqanları Qarayevi iki tanışı ilə birlikdə Krasnoyarsk şəhərində saxlayıb.
Rusiya İstintaq Komitəsinin Krasnoyarsk diyarı və Xakasiya üzrə Baş İstintaq İdarəsinin məlumatında Qarayevin dələduzluqda şübhəli bilinərək saxlanıldığı qeyd olunub.
O, Rusiya Cinayət Məcəlləsinin 30-cu maddəsinin 3-cü hissəsi və 159-cu maddəsinin 4-cü hissəsi (mütəşəkkil dəstə tərəfindən xüsusilə külli miqdarda törədilmiş dələduzluğa cəhd) ilə şübhəli bilinir. Vəkil barəsində artıq məhkəmə qərarı ilə 2 aylıq həbs qətimkan tədbiri seçilib.
Ələkbər Qarayevin və tanışlarının Sibiryak Tikinti Şirkətinin (Krasnoyarsk diyarının ən böyük inşaatçısı) prezidenti Vladimir Yeqorovdan rüşvət aldığı iddia olunub.

В России был задержан азербайджанский адвокат Алёкбер Караев, в отношении которого избрана мера пресечения в виде двухмесячного ареста.
Правоохранительные органы России задержали Караева вместе с двумя его знакомыми в городе Красноярске.
В сообщении Следственного комитета России по Красноярскому краю и Хакасии говорится, что Караев был задержан по подозрению в мошенничестве.
Он подозревается в совершении преступления, предусмотренного частью 3 статьи 30 и частью 4 статьи 159 Уголовного кодекса Российской Федерации (покушение на мошенничество в особо крупном размере, совершённое организованной группой). В отношении адвоката уже вынесено судебное решение об избрании меры пресечения в виде двухмесячного ареста.
Сообщается, что Алёкбер Караев и его знакомые якобы получили взятку от Владимира Егоров, президента компании "Сибиряк Строй" (крупнейшего строителя Красноярского края).
Примечательно, что сам Егоров в настоящее время находится под домашним арестом по обвинению в мошенничестве. (APA)