Bu gün Azərbaycanda Qurban bayramı qeyd olunur.
"Report" xəbər verir ki, Qurban bayramı bütün müsəlman aləmində hər il hicri təqvimi ilə zilhiccə ayının 10-cu günündən başlayır.
Bu il müvafiq tarix miladi təqvimlə mayın 27-nə təsadüf edir.
Bu gün ölkənin bütün məscidlərində bayram namazı qılınacaq.
Bayram namazı Bakıda Əjdərbəy məscidində saat 08.00, Təzəpir məscidində isə 09.00-a təyin edilib.
Bayramla əlaqədar bu gün və sabah qurban kəsmək olar. Qurban kəsimləri Azərbaycan Qida Təhlükəsizliyi Agentliyinin Bakıda və onun ətrafı, habelə ölkənin bölgələri üzrə xüsusi ayırdığı məkanlarda şəriət qaydalarına uyğun şəkildə Qafqaz Müsəlmanları İdarəsinin din xadimlərinin nəzarəti ilə həyata keçiriləcək.
Azərbaycan müstəqilliyini bərpa etdikdən sonra Milli Məclisin qəbul etdiyi 1992-ci il 27 oktyabr tarixli "Azərbaycan Respublikasının bayramları haqqında" qanuna əsasən, Qurban bayramı Azərbaycanda dövlət səviyyəsində bayram kimi qeyd olunur.
Nazirlər Kabinetinin qərarına əsasən, bu il mayın 27, 28-i Qurban bayramı günləri kimi müəyyən edilib.

В Азербайджане отмечается праздник Курбан-байрам.
Как сообщает "Report", Курбан-байрам в мусульманском мире ежегодно начинается 10-го дня месяца Зуль-хиджа по хиджри календарю.
В этом году соответствующая дата по григорианскому календарю приходится на 27 мая.
В этот день во всех мечетях страны будет проведена праздничная молитва.
Праздничная молитва в Баку назначена в мечети Эдждербей на 08:00, а в мечети Тезапир — на 09:00.
В связи с праздником сегодня и завтра допускается жертвоприношение. Жертвоприношения будут проводиться в специально выделенных Агентством по пищевой безопасности Азербайджана местах в Баку и его окрестностях, а также в регионах страны, с соблюдением шариатских правил под контролем духовенства Управления мусульман Кавказа.
После восстановления независимости Азербайджана, на основании закона "О праздниках Азербайджанской Республики", принятого Милли Меджлисом 27 октября 1992 года, Курбан-байрам отмечается в Азербайджане как государственный праздник.