Çatlayan, quruyan və soyulan dırnaq ətrafı dərini düzgün qulluqla tamamilə aradan qaldırmaq mümkündür.
Demokrat.az xəbər verir ki, “Olive & June” şirkətinin manikür üzrə trend eksperti və məzmun direktoru Olivia Van Iderstine qeyd edir ki, dırnaq ətrafı dərinin soyulmasının əsas səbəbi susuzluqdur.
Onun sözlərinə görə, dırnaq ətrafı dəri xüsusilə həssasdır və soyuq havalarda, həmçinin evdə isitmə sistemləri işə düşəndə daha tez quruyur. Bu səbəbdən mütəmadi nəmləndirmə əsas şərtdir.
Mütəxəssis bildirir ki, bu problemi aradan qaldırmaq üçün kutikul yağı və ya xüsusi serumlardan istifadə edilməlidir. İlk günlərdə hər bir neçə saatdan bir tətbiq etmək, gecə yatmazdan əvvəl isə daha qalın qat çəkmək tövsiyə olunur. Əlavə olaraq əl kremindən istifadə nəticəni gücləndirə bilər.
Ekspertin sözlərinə görə, dırnaq ətrafı dərinin soyulmasının qarşısını almağın ən yaxşı yolu davamlı nəmləndirmədir. Gündə 2–3 dəfə kutikul yağı istifadə etmək, əl yuyulduqdan və dezinfeksiyaedici vasitələrdən sonra isə əlavə tətbiq etmək məsləhət görülür.
O, həmçinin qeyd edir ki, məhsulların əl altında, tez-tez istifadə olunan yerlərdə – avtomobil, masa və ya yataq yanında saxlanılması bu vərdişin formalaşmasına kömək edir.
Mütəxəssislər vurğulayırlar ki, müntəzəm qulluq sayəsində dırnaq ətrafı dəridə çatlama və soyulmanın qarşısını almaq mümkündür.

Cracked, dry, and peeling nail cuticles can be completely eliminated with proper care.
Demokrat.az reports that Olivia Van Iderstine, a trend expert and content director for manicure at the “Olive & June” company, states that the main reason for peeling of the nail cuticle skin is dehydration.
According to her, the skin around the nails is especially sensitive and dries out faster in cold weather, as well as when heating systems are turned on at home. For this reason, regular moisturizing is essential.
The specialist says that to eliminate this problem, cuticle oil or special serums should be used. It is recommended to apply every few hours during the first days, and to apply a thicker layer before going to bed at night. Additionally, using hand cream can enhance the result.
According to the expert, the best way to prevent peeling of the nail cuticle skin is continuous moisturizing. It is advised to use cuticle oil 2–3 times a day, and apply extra after handwashing and using disinfectants.
She also notes that keeping the products at hand, in places frequently used — in the car, on the desk, or beside the bed — helps to form this habit.
Specialists emphasize that with regular care, it is possible to prevent cracking and peeling of the skin around the nails.