Çatlayan, quruyan və soyulan dırnaq ətrafı dərini düzgün qulluqla tamamilə aradan qaldırmaq mümkündür.
Demokrat.az xəbər verir ki, “Olive & June” şirkətinin manikür üzrə trend eksperti və məzmun direktoru Olivia Van Iderstine qeyd edir ki, dırnaq ətrafı dərinin soyulmasının əsas səbəbi susuzluqdur.
Onun sözlərinə görə, dırnaq ətrafı dəri xüsusilə həssasdır və soyuq havalarda, həmçinin evdə isitmə sistemləri işə düşəndə daha tez quruyur. Bu səbəbdən mütəmadi nəmləndirmə əsas şərtdir.
Mütəxəssis bildirir ki, bu problemi aradan qaldırmaq üçün kutikul yağı və ya xüsusi serumlardan istifadə edilməlidir. İlk günlərdə hər bir neçə saatdan bir tətbiq etmək, gecə yatmazdan əvvəl isə daha qalın qat çəkmək tövsiyə olunur. Əlavə olaraq əl kremindən istifadə nəticəni gücləndirə bilər.
Ekspertin sözlərinə görə, dırnaq ətrafı dərinin soyulmasının qarşısını almağın ən yaxşı yolu davamlı nəmləndirmədir. Gündə 2–3 dəfə kutikul yağı istifadə etmək, əl yuyulduqdan və dezinfeksiyaedici vasitələrdən sonra isə əlavə tətbiq etmək məsləhət görülür.
O, həmçinin qeyd edir ki, məhsulların əl altında, tez-tez istifadə olunan yerlərdə – avtomobil, masa və ya yataq yanında saxlanılması bu vərdişin formalaşmasına kömək edir.
Mütəxəssislər vurğulayırlar ki, müntəzəm qulluq sayəsində dırnaq ətrafı dəridə çatlama və soyulmanın qarşısını almaq mümkündür.

Кожа вокруг ногтя отслаивается именно поэтому.
Трещины, сухая и шелушащаяся кожа вокруг ногтей может быть полностью устранена при правильном уходе.
Как сообщает Demokrat.az, эксперт по маникюру и контент-директор компании «Olive & June» Оливия Ван Идерстайн отмечает, что основной причиной шелушения кожи вокруг ногтей является обезвоживание.
По её словам, кожа вокруг ногтей особенно чувствительна и сушится быстрее в холодную погоду, а также когда дома включается отопление. Поэтому регулярное увлажнение является основным условием.
Специалист указывает, что для устранения этой проблемы следует использовать масло кутикулы или специальные сыворотки. В первые дни рекомендуется наносить их каждые несколько часов, а на ночь – наносить более плотным слоем. Дополнительно использование крема для рук может усилить эффект.
По словам эксперта, лучший способ предотвратить шелушение кожи вокруг ногтей – это постоянное увлажнение. Рекомендуется использовать масло кутикулы 2–3 раза в день, а также наносить дополнительно после мытья рук и использования дезинфицирующих средств.
Она также отмечает, что хранение продуктов под рукой, в местах, которые часто используются, — в автомобиле, на столе или рядом с кроватью — помогает сформировать эту привычку.
Специалисты подчеркивают, что регулярный уход позволяет предотвратить трещины и шелушение кожи вокруг ногтей.