Bəzi insanlar paltaryuyan maşınları təmizləmək üçün sirkə və çörək sodasının qarışığından istifadə edir.
Demokrat.az xəbər verir ki, bu üsul məişət texnikasını zədələyə bilər.
Kimya mühəndisi nəşrə açıqlamasında bildirib ki, sirkə ilə çörək sodasının birgə istifadəsi paltaryuyan maşının metal hissələrinə zərər vurur. Ekspert qeyd edib ki, təkcə çörək sodası ərp və sabun qalıqlarını aradan qaldırmaq gücündə deyil. Sirkə isə böyük miqdarda istifadə edildikdə qoxuları və mineral çöküntüləri təmizləyə bilir.
Bunun əvəzinə kimya mühəndisi limon turşusundan istifadə etməyi tövsiyə edib. Onun sözlərinə görə, limon turşusu sirkədən daha güclüdür və yağları, mineral çöküntüləri, eləcə də yuyucu vasitə qalıqlarını daha effektiv şəkildə həll edir.
Ekspert əlavə edib ki, limon turşusu düzgün istifadə olunduqda paltaryuyan maşına və onun hissələrinə zərər vermir.
Kimya mühəndisi paltaryuyan maşının necə düzgün təmizlənəcəyini də izah edib:
* Barabana 4 xörək qaşığı limon turşusu tozu əlavə edin;
* Daha sonra uzun yuma proqramını seçin.
Ekspertin sözlərinə görə, bu üsul həm təmizləyir, həm dezinfeksiya edir, həm də xoşagəlməz qoxuları aradan qaldırır. O bildirib ki, paltaryuyan maşın hər 3-4 aydan bir təmizlənməlidir.

Some people use a mixture of vinegar and baking soda to clean washing machines.
A chemical engineer stated in an interview that the combined use of vinegar and baking soda damages the metal parts of the washing machine. The expert noted that baking soda alone is not strong enough to remove lime scale and soap residues. Vinegar, on the other hand, can clean odors and mineral deposits when used in large quantities.
Instead, the chemical engineer recommended using citric acid. According to him, citric acid is stronger than vinegar and more effectively dissolves oils, mineral deposits, and detergent residues.
The expert added that when used properly, citric acid does not harm the washing machine or its parts.
The chemical engineer also explained how to properly clean a washing machine:
* Add 4 tablespoons of citric acid powder to the drum;
* Then select the long wash program.
According to the expert, this method both cleans, disinfects, and removes unpleasant odors. He stated that the washing machine should be cleaned every 3-4 months.