Azərbaycan hərbçilərinin görüntüləri
Qardaş Türkiyə Respublikasının Konya şəhərində keçirilən "Anadolu Ankası - 2026" ("Anatolian Phoenix - 2026") beynəlxalq axtarış-xilasetmə təlimində növbəti mərhələnin tapşırıqları uğurla yerinə yetirilib.
Müdafiə Nazirliyindən Medianews.az-a verilən məlumata görə, təlimdə Su-25 və F-16 təyyarələri, eləcə də T-70 helikopterləri ilə şərti düşmən ərazisində qəzaya uğramış hava gəmisinin ekipaj üzvlərinin axtarışı və xilas edilməsi məqsədilə havada üstünlüyün əldə olunması, eləcə də hava dəstəyinin təmin edilməsi üzrə taktiki tapşırıqlar icra edilib.
Əməliyyat zamanı hava dəstəyi yüksək koordinasiya ilə həyata keçirilib, təlim bölgəsində risklərin minimuma endirilməsi və xilasetmə fəaliyyətlərinin effektivliyinin artırılması təmin olunub. Azərbaycan Hərbi Hava Qüvvələrinin (HHQ) pilotları verilmiş tapşırıqları peşəkarlıqla yerinə yetirərək təlimin məqsədlərinə nail olunmasında əhəmiyyətli nəticələr göstəriblər.
Qeyd edək ki, beynəlxalq axtarış-xilasetmə təlimində ölkəmizi HHQ-nin pilotları, paraşüt-desant və axtarış-xilasetmə xidmətinin mütəxəssisləri, aviayönləndiricilər, həmçinin texniki heyət və aviasiya vasitələri təmsil edir.

В братской Турецкой Республике, в городе Конья, успешно выполнены задания очередного этапа международных поисково-спасательных учений "Anadolu Ankası - 2026" ("Анатолийский Феникс - 2026").
По информации, предоставленной Министерством обороны для Medianews.az, в учениях участвовали самолёты Су-25 и F-16, а также вертолёты Т-70. Тактические задачи заключались в обеспечении превосходства в воздухе и предоставлении воздушной поддержки при поиске и спасении экипажа воздушного судна, условно потерпевшего крушение на территории противника.
Во время операции воздушная поддержка была организована с высокой координацией, что позволило свести риски в зоне учений к минимуму и повысить эффективность спасательных мероприятий. Лётчики Военно-воздушных сил Азербайджана (ВВС) с профессионализмом выполнили поставленные задачи, продемонстрировав значительные успехи в достижении целей учений.
Следует отметить, что в международных поисково-спасательных учениях нашу страну представляют лётчики ВВС, специалисты парашютно-десантной и поисково-спасательной служб, авианаводчики, а также технический персонал и авиационная техника.