Azərbaycan hərbçilərinin görüntüləri
Qardaş Türkiyə Respublikasının Konya şəhərində keçirilən "Anadolu Ankası - 2026" ("Anatolian Phoenix - 2026") beynəlxalq axtarış-xilasetmə təlimində növbəti mərhələnin tapşırıqları uğurla yerinə yetirilib.
Müdafiə Nazirliyindən Medianews.az-a verilən məlumata görə, təlimdə Su-25 və F-16 təyyarələri, eləcə də T-70 helikopterləri ilə şərti düşmən ərazisində qəzaya uğramış hava gəmisinin ekipaj üzvlərinin axtarışı və xilas edilməsi məqsədilə havada üstünlüyün əldə olunması, eləcə də hava dəstəyinin təmin edilməsi üzrə taktiki tapşırıqlar icra edilib.
Əməliyyat zamanı hava dəstəyi yüksək koordinasiya ilə həyata keçirilib, təlim bölgəsində risklərin minimuma endirilməsi və xilasetmə fəaliyyətlərinin effektivliyinin artırılması təmin olunub. Azərbaycan Hərbi Hava Qüvvələrinin (HHQ) pilotları verilmiş tapşırıqları peşəkarlıqla yerinə yetirərək təlimin məqsədlərinə nail olunmasında əhəmiyyətli nəticələr göstəriblər.
Qeyd edək ki, beynəlxalq axtarış-xilasetmə təlimində ölkəmizi HHQ-nin pilotları, paraşüt-desant və axtarış-xilasetmə xidmətinin mütəxəssisləri, aviayönləndiricilər, həmçinin texniki heyət və aviasiya vasitələri təmsil edir.

In the brotherly Republic of Turkey, at the "Anatolian Phoenix - 2026" international search and rescue exercise held in the city of Konya, the tasks of the next phase were successfully completed.
According to the information provided to Medianews.az by the Ministry of Defense, in the exercise, Su-25 and F-16 aircraft, as well as T-70 helicopters, carried out tactical tasks for gaining air superiority and ensuring air support for the search and rescue of crew members of a downed aircraft in a conditional enemy territory.
During the operation, air support was carried out with high coordination; risks in the exercise area were minimized, and the effectiveness of rescue operations was increased. Pilots of the Azerbaijani Air Force (AF) performed the given tasks professionally and showed significant results in achieving the exercise’s objectives.
It should be noted that in the international search and rescue exercise, our country is represented by AF pilots, specialists from parachute-landing and search-rescue services, aviation controllers, as well as technical personnel and aviation equipment.