AZAL təyyarəsinin Aktau şəhəri yaxınlığında qəzaya uğramasından bir il ötür
Aktau şəhəri yaxınlığında Bakı-Qroznı reysini yerinə yetirən AZAL-a məxsus təyyarənin qəzaya uğramasından bir il ötür.
25 dekabr 2024-cü il tarixində dövlət reyestrində 4K-AZ65 nömrəsi ilə qeydiyyata alınmış və "Azərbaycan Hava Yolları" QSC-yə (AZAL) məxsus "Embraer 190-100 IGW" tipli sərnişin hava gəmisi Azərbaycan Respublikasının Bakı şəhərindən Rusiya Federasiyasının Qroznı şəhərinə müntəzəm J2-8243 reysini yerinə yetirərkən Qazaxıstan Respublikasının ərazisində, Aktau hava limanı yaxınlığında qəzaya uğramışdır. Qəza nəticəsində ekipajın iki üzvü (kapitan və ikinci pilot), baş bələdçi və 35 sərnişin həlak olmuşdur.
Qazaxıstanın Nəqliyyat Nazirliyi tərəfindən dərc edilmiş ilkin hesabatda aşağıdakı faktlar təsdiqlənir:
1. Dövlət reyestrində 4K-AZ65 nömrəsi ilə qeydiyyata alınmış və "Azərbaycan Hava Yolları" QSC-yə (AZAL) məxsus "Embraer 190-100 IGW" tipli sərnişin təyyarəsi Azərbaycan Respublikasının Bakı şəhərindən Rusiya Federasiyasının Qroznı şəhərinə müntəzəm J2-8243 reysini yerinə yetirərkən uçuşun başlanğıcından Qroznıya qədər marşrut hissəsində tam uçuşa yararlı vəziyyətdə olmuşdur. Hava gəmisinin uçuşa yararlılığına dair bu məlumatlar, o cümlədən idarəetmə sistemlərinin işi FDR məlumatları ilə təsdiqlənmişdir;
2. Qəza anınadək təyyarənin hər iki mühərriki texniki problem olmadan işləyib. Bu məlumat da FDR məlumatları ilə təsdiqlənir;
3. Rusiya Federasiyasının hava məkanında, o cümlədən Qroznı hava limanı üzərində uçuş zamanı təyyarə GPS siqnallarını itirmişdir;
4. Qroznı üzərində əlverişsiz hava şəraiti səbəbindən təyyarə ikinci dəfə eniş edə bilməmiş, bundan sonra kapitan Bakıya qayıtmaq barədə qərar qəbul etmişdir. Bu qərarın qəbulundan sonra Qroznı üzərində CVR-də 24 saniyə fasilə ilə iki xarici səs qeydə alınmışdır;
5. CVR və FDR məlumatlarının müqayisəsi göstərmişdir ki, birinci xarici səsdən 4 saniyə sonra 3-cü hidravlik sistem, 6 saniyə sonra 1-ci hidravlik sistem, 21 saniyə sonra isə 2-ci hidravlik sistem sıradan çıxmışdır;
6. Foto və video qeydlərlə təsdiqlənmiş, füzelyajda çoxsaylı zədələnmələr aşkar edilmişdir. Bu zədələnmələr füzelyajın arxa hissəsində, əsasən şaquli və üfüqi stabilizatorlarda, eləcə də sol qanadda və sol mühərrikdə müşahidə olunmuşdur;
7. Təqdim edilən məlumata görə, hava gəmisinin füzelyajında aşkar edilmiş zədələnmələr xarici obyektlərin təsiri nəticəsində yaranmışdır. İlkin hesabatda hava gəmisinin quşlarla toqquşmasını göstərən hər hansı fakt barədə məlumat yoxdur;
8. Füzelyajın zədələnmələrində aşkar edilmiş, hava gəmisinə aid olmayan yad obyektlər çıxarılmış, onların fotoşəkilləri ilkin hesabatın mətnində ictimaiyyətə təqdim edilmişdir. Aşkar edilmiş yad obyektlərin mənsubiyyətinin dəqiq müəyyənləşdirilməsi üçün gələcəkdə əlavə ekspertizaların aparılması planlaşdırılır;
9. Saat 05:13:32-də hava gəmisində əsas idarəetmə sistemləri sıradan çıxmış, saat 05:21:42-də qarşılıqlı əlaqə üzrə dispetçer Qroznıya "Kover" əməliyyatının aparılması barədə məlumat vermişdir;
10. Oksigen balonunun partlaması faktını əks etdirən heç bir məlumat göstərilməmişdir.
ICAO-nun Çikaqo Konvensiyasının tələblərinə uyğun olaraq, ilkin hesabatdan sonra hadisə tarixindən etibarən bir il ərzində qəzanın səbəbləri barədə yekun hesabat hazırlanmalıdır.
Həmçinin qeyd edək ki, 29 dekabr 2024-cü il tarixində Prezident İlham Əliyev aviasiya qəzasında həlak olmuş ekipaj üzvləri - Kşnyakin İqor İvanoviçə, Kalyaninov Aleksandr Georgiyeviçə, Əliyeva Okümə Cəlil qızına Bakı-Qroznı reysini yerinə yetirən AZAL-a məxsus "Embraer 190" sərnişin təyyarəsinin qəzaya uğraması zamanı xidməti vəzifələrin icrası və sərnişinlərin həyatının xilas edilməsi zamanı göstərdikləri yüksək peşəkarlıq, cəsarət və fədakarlığa görə "Azərbaycanın Milli Qəhrəmanı" fəxri adının verilməsi barədə sərəncam imzalamışdır.

Прошел год со дня крушения самолета AZAL, выполнявшего рейс Баку-Грозный, недалеко от города Актау.
25 декабря 2024 года пассажирский самолет типа "Embraer 190-100 IGW", зарегистрированный в государственном реестре под номером 4K-AZ65 и принадлежащий АО "Азербайджанские авиалинии" (AZAL), выполнял регулярный рейс J2-8243 из города Баку Азербайджанской Республики в город Грозный Российской Федерации и потерпел крушение на территории Республики Казахстан, недалеко от аэропорта Актау. В результате аварии погибли два члена экипажа (капитан и второй пилот), старший бортпроводник и 35 пассажиров.
В предварительном докладе, опубликованном Министерством транспорта Казахстана, подтверждаются следующие факты:
1. Пассажирский самолет типа "Embraer 190-100 IGW", зарегистрированный в государственном реестре под номером 4K-AZ65 и принадлежащий АО "Азербайджанские авиалинии" (AZAL), находился в полной летной годности на маршруте с момента вылета из города Баку Азербайджанской Республики до Грозного Российской Федерации при выполнении регулярного рейса J2-8243. Данные о летной годности воздушного судна, включая работу управляющих систем, подтверждены данными FDR;
2. До момента аварии оба двигателя самолета работали без технических неисправностей. Эта информация также подтверждается данными FDR;
3. При полете в воздушном пространстве Российской Федерации, в том числе над аэропортом Грозный, самолет потерял GPS-сигналы;
4. Из-за неблагоприятных погодных условий над Грозным самолет не смог совершить посадку с первой попытки, после чего капитан принял решение вернуться в Баку. После принятия этого решения в записи CVR над Грозным были зафиксированы два посторонних звука с интервалом 24 секунды;
5. Сравнение данных CVR и FDR показало, что спустя 4 секунды после первого постороннего звука отказала третья гидравлическая система, через 6 секунд — первая гидравлическая система, а через 21 секунду — вторая гидравлическая система;
6. Фотодокументально и видеозаписями подтверждено, что на фюзеляже обнаружены многочисленные повреждения. Указанные повреждения были выявлены на задней части фюзеляжа, преимущественно на вертикальном и горизонтальном стабилизаторах, а также на левом крыле и левом двигателе;
7. По предоставленной информации, повреждения фюзеляжа воздушного судна возникли в результате воздействия посторонних объектов. В предварительном докладе отсутствуют данные о столкновении воздушного судна с птицами;
8. Извлечены посторонние объекты, обнаруженные в повреждениях фюзеляжа, не относящиеся к воздушному судну, их фотографии представлены в тексте предварительного доклада общественности. Для точного определения принадлежности обнаруженных посторонних объектов планируется проведение дополнительных экспертиз;
9. В 05:13:32 основные управляющие системы воздушного судна отказали, а в 05:21:42 диспетчер по взаимной связи сообщил Грозному о проведении операции "Ковер";
10. Нет никаких данных, подтверждающих факт взрыва кислородного баллона.
В соответствии с требованиями Чикагской конвенции ИКАО, после предварительного доклада должен быть подготовлен окончательный отчет о причинах аварии в течение одного года с даты происшествия.
Также отметим, что 29 декабря 2024 года Президент Ильхам Алиев подписал указ о присвоении почетного звания "Национальный герой Азербайджана" членам экипажа, погибшим в авиационной катастрофе — Игорю Ивановичу Кшнякину, Александру Георгиевичу Калянинову и Окюме Джалил кызы Алиевой — за проявленный высокий профессионализм, мужество и самоотверженность при исполнении служебных обязанностей и спасении жизней пассажиров во время крушения пассажирского самолета AZAL "Embraer 190", выполнявшего рейс Баку-Грозный.