"Apple" və "Samsung" məhkəmədə "Xiaomi"yə qarşı birləşib
"Apple" və "Samsung" Çinin "Xiaomi" şirkətinə qarşı iddia qaldıraraq Hindistanda markaların məhsullarının birbaşa "Xiaomi" cihazları ilə müqayisə olunduğu reklam kampaniyasını dayandırmasını tələb ediblər.
"Report" xəbər verir ki, bu barədə "The Economic Times" məlumat yayıb.
"Xiaomi"nin reklam kampaniyası Hindistanda həm ənənəvi, həm də rəqəmsal medianı əhatə edib. "Economic Times" qəzetinin birinci səhifəsində "Fərqli düşün? Yenidən düşün" başlığı altında "Xiaomi Pad 7" planşetinin "Apple"ın iPad Pro-su ilə birbaşa müqayisəsi olan reklam yer alıb. Mətn "Apple"ın ikonik şüarı olan "Fərqli düşünün"ə istinad edir.
Banner reklamları sosial mediada da yayılır, burada "iPhone 16 Pro Max" kamerası "Xiaomi 15 Ultra" kamerası ilə ziddiyyət təşkil edir - Çin cihazı üstünlük təşkil edir.
"Xiaomi" sosial mediada Koreya texnologiya nəhənginin bir neçə modelini birbaşa tənqid edərək, "Samsung"a qarşı oxşar strategiya qəbul edib. Rəsmi şərhlərdə "Apple" və "Samsung" nümayəndələri kampaniyanı "alçaldıcı" adlandırıb və "Xiaomi" hazırkı marketinq strategiyasından əl çəkməsə, qanuni tədbirlər görəcəklərini bildiriblər.
Hindistan qanunları müqayisəli reklamlara icazə verir, lakin bir xəbərdarlıqla: müqayisə obyektiv, faktlara əsaslanmalıdır və istehza və ya alçaldıcı olmamalıdır.

"Apple" и "Samsung" объединились в суде против "Xiaomi"
Компания "Apple" и "Samsung" из Китая подали иск против "Xiaomi", потребовав остановить рекламную кампанию в Индии, в которой продукты брендов напрямую сравниваются с устройствами "Xiaomi".
Об этом сообщает "The Economic Times", передает "Report".
Рекламная кампания "Xiaomi" в Индии охватывала как традиционные, так и цифровые медиа. На первой странице газеты "Economic Times" размещена реклама планшета "Xiaomi Pad 7" с заголовком "Думай иначе? Подумай еще раз", представляющая прямое сравнение с iPad Pro от "Apple". Текст отсылает к культовому слогану "Apple" — "Думай иначе".
Баннерная реклама распространяется также в социальных сетях, где камера "iPhone 16 Pro Max" сопоставляется с камерой "Xiaomi 15 Ultra" — при этом китайское устройство имеет преимущество.
В социальных сетях "Xiaomi" применила аналогичную стратегию в отношении "Samsung", напрямую критикуя несколько моделей корейского технологического гиганта. В официальных комментариях представители "Apple" и "Samsung" назвали кампанию "унижающей достоинство" и заявили, что примут юридические меры, если "Xiaomi" не прекратит текущую маркетинговую стратегию.
Законы Индии разрешают сравнительную рекламу, но с предупреждением: сравнение должно быть объективным, основанным на фактах и не должно содержать насмешек или оскорблений.