ABŞ-də 65 ildə ilk dəfə hərbçilər edam edilə bilərlər
ABŞ ordusu 1961-ci ildən bəri ilk dəfə olaraq ölüm hökmünə məhkum edilmiş dörd hərbçini edam edə bilər.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə ABC telekanalı daxili planlaşdırma sənədlərinə istinadən xəbər verir.
Edam edilə biləcək məhkumlar qətl və təcavüz cinayətlərinə görə həbs olunublar. İlkin olaraq fevral ayında hazırlanan plan "Qətiyyətli ədalət məhkəməsi əməliyyatı" adını alıb. Planın icrası üçün məhkumlar Kanzas ştatındakı Fort-Livenvort kazarmalarından İndiana ştatının Terre-Hot şəhərindəki həbsxanaya köçürüləcəklər.
Ordu rəsmisi Sintiya Smit ABC-yə verdiyi şərhdə son 20 ildə müvafiq təlimlərin keçirildiyini təsdiqləyib. Onun sözlərinə görə, bu, Ağ Evdən gələ biləcək sərəncam ehtimalına qarşı planlaşdırmanın standart tərkib hissəsidir.
Telekanal qeyd edir ki, hərbi qulluqçunun sonuncu edamı 1961-ci ildə baş verib. Həmin vaxt sıravi Con Bennet Avstriyada 11 yaşlı qıza təcavüz etməkdə və onu öldürməyə cəhddə təqsirli bilinərək edam edilmişdi./Oxu.Az

For the first time in 65 years, soldiers may be executed in the USA.
The inmates who could be executed were imprisoned for murder and assault crimes. Initially, the plan prepared in February was named "Operation Firm Justice Court." To implement the plan, the inmates will be transferred from Fort Leavenworth barracks in Kansas to the prison in Terre Haute, Indiana.
Military official Cynthia Smith confirmed to ABC that relevant training has been conducted over the past 20 years. According to her, this is a standard part of planning against the possibility of an order that could come from the White House.
The channel notes that the last execution of a military serviceman occurred in 1961. At that time, Private John Bennett was executed for raping and attempting to kill an 11-year-old girl in Austria./Oxu.Az