6 ay ancaq toyuq filesi yedi,
Milli.Az xəbər verir ki, Çində 25 yaşlı qadın uzun müddət pəhriz saxladıqdan sonra kəskin pankreatit diaqnozu ilə xəstəxanaya yerləşdirilib.
Hadisə barədə "Oddity Central" yazıb.
Məlumata görə, qadın təxminən 6 ay ərzində yalnız qaynadılmış toyuq filesi və tərəvəzlər, əsasən də gül kələmi ilə qidalanıb. O, demək olar ki, bütün yağları rasionundan çıxarıb. Ara-sıra az miqdarda qaynadılmış kartof yeyib.
Qadın arıqlama prosesini sosial şəbəkələrdə paylaşıb və izləyiciləri onu "özünənəzarət tanrıçası" adlandırıb. Çəki itkisinə baxmayaraq, onda zamanla güclü yorğunluq, halsızlıq və dəri vəziyyətinin pisləşməsi müşahidə olunub. O, bu əlamətləri ciddiyə almayıb.
Daha sonra qadın şiddətli qarın ağrıları və spazmlar səbəbilə təcili xəstəxanaya çatdırılıb. Müayinələr zamanı qanındakı amilaza səviyyəsinin normadan 10 dəfə yüksək olduğu aşkarlanıb. Bu da mədəaltı vəzin iltihabına və kəskin pankreatitə səbəb olub.
Həkimlərin fikrincə, xəstəliyin əsas səbəbi uzunmüddətli, yağsız və balanssız pəhriz olub. Mütəxəssislər bildiriblər ki, arıqlama kalorinin ölçülü azaldılması və balanslı qidalanma hesabına aparılmalıdır. Hətta "faydalı" sayılan məhsullara əsaslanan ekstremal və tək-tərəfli pəhrizlər belə sağlamlıq üçün ciddi risk yarada bilər.

Женщина заболела панкреатитом, питаясь только куриным филе и цветной капустой в течение 6 месяцев.
Сообщает Milli.Az, что в Китае 25-летняя женщина была госпитализирована с диагнозом острый панкреатит после длительного соблюдения диеты.
Об этом инциденте написал "Oddity Central".
По информации, женщина примерно 6 месяцев питалась только вареным куриным филе и овощами, в основном цветной капустой. Она практически полностью исключила жиры из своего рациона. Время от времени употребляла небольшое количество вареного картофеля.
Женщина делилась процессом похудения в социальных сетях, и её подписчики называли её «богиней самоконтроля». Несмотря на потерю веса, со временем у нее наблюдалась сильная усталость, слабость и ухудшение состояния кожи. Она не придавала этим симптомам значения.
Позже женщина была срочно доставлена в больницу из-за сильных болей в животе и спазмов. Во время обследования было обнаружено, что уровень амилазы в крови был в 10 раз выше нормы. Это привело к воспалению поджелудочной железы и острому панкреатиту.
По мнению врачей, основной причиной болезни стала длительная, безжировая и несбалансированная диета. Специалисты отметили, что похудение должно происходить за счет умеренного сокращения калорий и сбалансированного питания. Даже экстремальные и однобокие диеты, основанные на «полезных» продуктах, могут представлять серьёзный риск для здоровья.