6 ay ancaq toyuq filesi yedi,
Milli.Az xəbər verir ki, Çində 25 yaşlı qadın uzun müddət pəhriz saxladıqdan sonra kəskin pankreatit diaqnozu ilə xəstəxanaya yerləşdirilib.
Hadisə barədə "Oddity Central" yazıb.
Məlumata görə, qadın təxminən 6 ay ərzində yalnız qaynadılmış toyuq filesi və tərəvəzlər, əsasən də gül kələmi ilə qidalanıb. O, demək olar ki, bütün yağları rasionundan çıxarıb. Ara-sıra az miqdarda qaynadılmış kartof yeyib.
Qadın arıqlama prosesini sosial şəbəkələrdə paylaşıb və izləyiciləri onu "özünənəzarət tanrıçası" adlandırıb. Çəki itkisinə baxmayaraq, onda zamanla güclü yorğunluq, halsızlıq və dəri vəziyyətinin pisləşməsi müşahidə olunub. O, bu əlamətləri ciddiyə almayıb.
Daha sonra qadın şiddətli qarın ağrıları və spazmlar səbəbilə təcili xəstəxanaya çatdırılıb. Müayinələr zamanı qanındakı amilaza səviyyəsinin normadan 10 dəfə yüksək olduğu aşkarlanıb. Bu da mədəaltı vəzin iltihabına və kəskin pankreatitə səbəb olub.
Həkimlərin fikrincə, xəstəliyin əsas səbəbi uzunmüddətli, yağsız və balanssız pəhriz olub. Mütəxəssislər bildiriblər ki, arıqlama kalorinin ölçülü azaldılması və balanslı qidalanma hesabına aparılmalıdır. Hətta "faydalı" sayılan məhsullara əsaslanan ekstremal və tək-tərəfli pəhrizlər belə sağlamlıq üçün ciddi risk yarada bilər.

He ate only chicken fillet for 6 months, He/she/it had pancreatitis.
According to Milli.Az, a 25-year-old woman in China was hospitalized with a diagnosis of acute pancreatitis after following a long-term diet.
The incident was reported by "Oddity Central".
According to the information, the woman consumed only boiled chicken fillet and vegetables, mainly cauliflower, for about 6 months. She almost completely eliminated all fats from her diet. Occasionally, she ate small amounts of boiled potatoes.
The woman shared her weight loss process on social networks and her followers called her the "goddess of self-control." Despite the weight loss, she gradually experienced severe fatigue, weakness, and deterioration of her skin condition. She did not take these symptoms seriously.
Later, the woman was rushed to the hospital due to severe abdominal pain and spasms. During examinations, it was found that the level of amylase in her blood was 10 times higher than normal. This caused inflammation of the pancreas and acute pancreatitis.
According to doctors, the main cause of the disease was the long-term, fat-free, and unbalanced diet. Experts stated that weight loss should be conducted through controlled calorie reduction and balanced nutrition. Even extreme and one-sided diets based on products considered "healthy" can pose serious health risks.