Yaponiyada futbolun qaydaları dəyişdirildi -
Medianews.az-ın Milli.Az-a istinadən məlumatına görə, yeni eksperimental qayda 2026-cı il mövsümündən etibarən qüvvəyə minəcək.
Bildirilir ki, hazırda start götürən mövsüm qısaldılmış formatda təşkil olunub və may ayına qədər davam edəcək. Növbəti mövsümdən isə Yaponiya Futbol Federasiyası Avropada geniş yayılmış "payız-yaz" sisteminə keçməyi planlaşdırır.
Yeni qərara əsasən, əsas vaxtı bərabərliklə yekunlaşan qarşılaşmalarda komandalar dərhal penaltilər seriyasına keçəcəklər.
Reqlamentə görə, 90 dəqiqədə qalib gələn tərəf əvvəlki kimi 3 xal qazanacaq. Penaltilərdə üstün olan komanda 2 xal əldə edəcək, uduzan tərəfə isə 1 xal veriləcək.
Artıq çempionatın ilk turu geridə qalıb və həmin turda keçirilən dörd oyunda qalib penaltilər seriyası nəticəsində müəyyənləşib.

В Японской футбольной лиге была отменена практика завершения матчей вничью.
По информации Medianews.az со ссылкой на Milli.Az, новое экспериментальное правило вступит в силу с сезона 2026 года.
Указывается, что текущий сезон проводится в сокращённом формате и продлится до мая. Со следующего сезона Японская футбольная ассоциация планирует перейти на широко распространённую в Европе систему "осень-весна".
Согласно новому решению, в матчах, которые заканчиваются в основное время с равным счётом, команды сразу перейдут к серии пенальти.
По регламенту, команда, выигравшая в 90 минут, получит 3 очка, как и раньше. Команда, победившая в серии пенальти, получит 2 очка, проигравшая — 1 очко.
Первый тур чемпионата уже завершён, и в четырёх играх этого тура победители определялись в серии пенальти.