Xocalı dəhşətlərini yaşamış qadın:
Ötən əsrin 90-cı illərində baş vermiş bəşər tarixinin ən ağır faciələrindən olan Xocalı soyqırımından 34 il ötür. 1992-ci ilin amansız qışında - fevralın 25-dən 26-na keçən gecə erməni-rus birləşmələri tərəfindən törədilmiş soyqırımı hər bir azərbaycanlının yaddaşında silinməz iz qoyub.
Medianews.az xəbər verir ki, həmin günlərini dəhşətlərini yaşamış və Xocalını üç körpə qızı ilə tərk etmiş Şəfiqə Ələsgərova Teleqraf-ın Qarabağ bürosuna o günlərin dəhşətlərindən danışıb, beş gün mühasirə şəraitində ağır sınaqlarla üzləşdiklərini nəql edib:
“Xocalının mühasirədə olduğunu bizə qonşumuz xəbər verdi. Evdən çıxıb yığışdıq qonşunun zirzəmisinə, gecəni zirzəmidə keçirdik. Postdan gələn döyüşçülər bildirdilər ki, əksər sakinlər qaranlıq düşən kimi şəhəri tərk ediblər. Biz də zirzəmidən çıxıb getdik “Beşmərtəbə” deyilən əraziyə. Üç gün “Beşmərtəbə”də mühasirədə qaldıq.
Yanımızda Şahid adlı oğlan vardı. İndi polisdə çalışır. Silah-sursat qalmamışdı. Şahid binadan çıxıb getdi, yeşiklərlə patron gətirdi. Yenidən döyüşməyə başladılar. Qaynımın Elşad adlı nişanlı oğlu orda şəhid oldu.
Dəstənin bir hissəsi döyüşürdü. Bir hissə bizi ikinci mərtəbənin pəncərəsindən sallayaraq aşağı düşürdü. Yolu keçib üz tutduq meşəyə. Qarqar çayından keçəndə ayaqlarımız islanmışdı. Artıq meşədə ayaqlarımız donmağa başladı. Həmin vaxt yanımda 3 qızım vardı. Balaca qız yaşyarımlıq, böyüyü altı yaşının içindəydi. Yanımızda Baxış adlı kişi vardı. İndi rəhmətə gedib. Gördü, qızlarım üşüyür. Pencəyini çıxardıb uşaqlarımın üstünə sərdi.
Oğlum, utanmayacam, deyəcəm sizə. Hava çox soyuq idi, gördüm, uşaqların ayaqları donur, alt paltarlarımı çıxardıb doladım uşaqlarımın ayaqlarına. Ac-susuz gecə-gündüz Ağdam istiqamətinə yol gedirdik. Uşaqlar çörək istəyəndə qarı əlimdə sıxıb uzadırdım onlara. Qarı tullayıb bizə “pəpə ver" deyirdilər.
Qarlı-şaxtalı havada qızlardan birini itirdim. Saatlarla meşənin ortasında onu axtarıb tapdım. Ermənilər səsimizi eşitməsinlər deyə söhbət belə edə bilmirdik.
Nəhayət, mühasirədə qaldığımız beşinci günü ağdamlılar gəlib bizim dəstəni tapdılar. Gətirdilər Ağdam şəhərinə. Yolda mənə dedilər ki, ortancıl qızın ölüb. Həmin vaxt bütün hislərim donmuşdu. Heç nə hiss etmirdim. Ölən qızımı apardılar Ağdam məscidinə. Orda qoydular meyitlərin yanına. Mən də kənardan durub baxırdım. Uşağımın ölümü belə mənə çatmırdı.
Qızım bir gecə meyitlərin arasında qaldı. Səhəri dəfn üçün getdik məscidin qarşısına. Meyitləri bir-biri maşınlara qoyub aparırdılar. Mənim qızımı dəfn etmək üçün aparanda axund soruşdu ki, bu uşaq kimindir, o, nəfəs alır. Üzünü açanda baxdım ki, mənim qızımdır. Uşağı götürdükdən sonra bizi apardılar Bakıya, xəstəxanaya yerləşdirdilər".
Şəfiqə Ələsgərova deyir ki, ayaqlarını don vurubmuş: "Xəstəxanada ayaqlarımı kəsmək istəyirdilər. Həkim dedi, bu qadının 3 qızı var, müalicə edək, ayaqları salamat qalsın. Həmin həkim ayaqlarımı müalicə elədi. İki qızımın ayaqlarını da tamam don vurmuşdu. O həkim qızlarımı da müalicə edərək sağaltdı".
Şəfiqə Ələsgərova qızlarını çətinliklə də olsa böyütdüyünü və onların ali təhsil almasına şərait yaratdığını söyləyir: "İndi onların hər biri müəyyən mövqe sahibidir. Böyük qızım Gəncə Aqrar Unversitetində çalışır, ortancılın iki diplomu var, Xankəndi nümayəndəliyində çalışır. Ən kiçiyi isə müəllimədir".
Xocalı dəhşətlərini yaşamış Şəfiqə canım bu gün xoşbəxt olduğunu deyir: "Çox xoşbəxtəm ki, Xocalı işğaldan azad olundu və biz doğma şəhərimizə köçdük. Qızlarım xəbər verəndə ki, Xocalıya gedirik, həmin gün sevincimdən ancaq ağladım. Yuxu kimi gəlsə də, real həqiqətdir ki, mən uzun illərdən sonra öz evimdə yaşayıram”.
Qeyd edək ki, illərdir həsrətində olduqları dədə-baba yurduna qayıdan xocalılar doğma torpaqlarında yenidən həyat qururlar. Viran qalmış evlərin yerində təmir olunmuş, işıqlı ocaqlar var. Dövlət tərəfindən evlər bərpa edilir, yollar çəkilir, sakinlər 24 saat fasiləsiz qaz, işıq və su ilə təmin olunur.

Женщина, пережившая ужасы Ходжалы:
Прошло 34 года со дня Ходжалинского геноцида — одной из самых страшных трагедий в истории человечества, произошедшей в 90-х годах прошлого века. В жестокую зиму 1992 года, в ночь с 25 на 26 февраля, армяно-российские формирования устроили геноцид, оставив невосполнимый след в памяти каждого азербайджанца.
Как сообщает Medianews.az, Шафикэ Алясгарова, пережившая те страшные дни и покинувшая Ходжалы с тремя маленькими дочками, рассказала телеканалу "Телеграф" в пресс-бюро Карабаха о тех ужасах и о тяжелых испытаниях, с которыми столкнулись во время пятидневной блокады:
«Нам сосед сообщил, что Ходжалы взяты в блокаду. Мы вышли из дома и собрались в подвал у соседа, ночь провели в подвале. Солдаты с поста сообщили, что большинство жителей покинули город с наступлением темноты. Мы вышли из подвала и направились в район, который называли "Пятиярусный дом". Там были в блокаде три дня.
С нами был мальчик по имени Шахид, теперь он работает в полиции. Оружия не осталось. Шахид вышел из дома и принес ящики с патронами. Боевые действия возобновились. Помолвленный сын моего зятя по имени Элшад погиб там.
Часть отряда сражалась. Другая часть бросала нас из окон второго этажа, мы падали вниз. Перейдя дорогу, мы направились в лес. Когда переходили реку Гаргар, ноги промокли. Уже в лесу у нас начали отниматься ноги. В то время со мною были мои три дочери. Младшая была полуторагодовалая, средняя — около шести лет. С нами был мужчина по имени Бахыш, ныне покойный. Он увидел, что мои девочки замерзают, снял свою куртку и накрыл ею детей.
Сынок, я не стыжусь сказать вам это. Было очень холодно, я увидела, что у детей немеют ноги, сняла нижнее белье и обмотала им ноги детей. Мы голодные и без воды шли днём и ночью в сторону Агдама. Когда дети просили хлеба, я сжимала в кулаке снег и протягивала им. Они бросали снег и просили нас "пепе дай".
В снежную и морозную погоду я потеряла одну из дочерей. Долгие часы искала её в чаще леса и нашла. Чтобы армяне не услышали наши голоса, мы не могли даже разговаривать.
Наконец, на пятый день блокады агдамцы нашли наш отряд. Они доставили нас в город Агдам. По пути мне сообщили, что средняя дочь умерла. В тот момент все мои чувства оцепенели, я ничего не чувствовала. Мою умершую дочь отвезли в мечеть в Агдаме. Там её положили рядом с другими телами. Я стояла в стороне и смотрела. Смерть моей дочери казалась для меня нереальной.
Дочь провела ночь среди тел. Утром мы прибыли на похороны перед мечетью. Тела грузили в машины и увозили. Когда собирались похоронить мою дочь, имам спросил, чья это девочка, она ещё дышит. Когда я открыла ей лицо, узнала дочь. После забрали ребёнка, нас направили в Баку, в больницу".
Шафикэ Алясгарова говорит, что у неё обморозились ноги: «В больнице хотели ампутировать ноги. Врач сказал, что у этой женщины трое дочерей, нужно лечить, чтобы сохранить ноги. Этот врач меня вылечил. У двух моих дочерей тоже были сильные обморожения ног. Тот же доктор вылечил и их, и они выздоровели».
Шафикэ Алясгарова рассказывает, что с трудом вырастила дочерей и создала им условия для высшего образования: «Сейчас каждая из них занимает определённую должность. Старшая работает в Гянджинском аграрном университете, у средней две дипломы, она работает на представительстве в Ханкенди. Младшая — учительница».
Пережившая ужасы Ходжалы Шафикэ сегодня говорит, что счастлива: «Я очень счастлива, что Ходжалы были освобождены от оккупации, и мы вернулись в наш родной город. Когда мои дочери сказали, что мы едем в Ходжалы, от радости я плакала весь день. Хотя кажется сном, это реальность — я живу в своем доме спустя много лет».
Отметим, что ходжалинцы, которые годами мечтали вернуться на родную землю, снова строят жизнь на своих землях. На месте разрушенных домов появились отремонтированные, светлые дома. Государство восстанавливает дома, прокладывает дороги, жители обеспечены круглосуточным бесперебойным газом, светом и водой.