WUF13-də inklüzivlik nümunəsi:
Medianews.az xəbər verir ki, Əlillər Təşkilatları İttifaqının prezidenti Davud Rəhimli bildirib ki, həm WUF13, həm də bundan əvvəl keçirilən COP29 tədbirlərində inklüziv cəmiyyət üçün yüksək səviyyədə şərait yaradılıb.
Onun sözlərinə görə, forum məkanında hərəkət məhdudiyyətli şəxslər, görmə əngəlli insanlar və əlil arabasından istifadə edən iştirakçılar üçün bütün imkanlar nəzərə alınıb:
“Forum keçirilən ərazilərdə və konfrans zallarında rahat giriş-çıxış təmin olunub. Hərəkət üçün heç bir maneə yoxdur. Burada səsləndirilən çağırışların gələcəkdə müsbət təsirləri olacaq”.
Bakı sakini Zinyət Vəliyeva isə forum çərçivəsində inklüzivliyin yüksək səviyyədə təşkil edildiyini vurğulayıb. O qeyd edib ki, xüsusi “shuttle” nəqliyyatı və yaradılan şərait sayəsində əlilliyi olan şəxslər tədbirlərdə rahat iştirak edə bilirlər: “Xüsusi shuttle nəqliyyatlarından başlayaraq bütün stend və konfranslara rahat şəkildə qatılırıq. Əlilliyi olan şəxslər bu günlər ərzində könül rahatlığı ilə forum məkanına gələ bilərlər. Rahat nəqliyyat və əlçatan mühit təmin olunub”.
Zinyət Vəliyeva əlavə edib ki, forum çərçivəsində inklüziv şəhərsalma ilə bağlı keçirilən panel və dialoqlarda iştirak edib, dünya təcrübəsində tətbiq olunan faydalı nümunələrlə tanış olub:
“Dünyada əlilliyi olan uşaqların gələcəkdə çətinliklərlə üzləşməməsi üçün mühüm çağırışlar edildi. Problemlərin zamanla həll olunacağına inanıram”.

Inclusivity issues were given special attention at the World Urban Forum (WUF13).
Medianews.az reports that the president of the Union of Organizations for the Disabled, Davud Rahimli, stated that both at WUF13 and previously held COP29 events, a high level of conditions was created for an inclusive society.
According to him, all opportunities for people with mobility restrictions, visually impaired individuals, and participants using wheelchairs were taken into account within the forum space:
“Comfortable access and exit were ensured in the areas where the forum was held and in the conference halls. There are no barriers to movement. The calls made here will have positive effects in the future.”
Baku resident Zinyat Valiyeva emphasized that inclusivity was organized at a high level within the forum framework. She noted that thanks to special “shuttle” transportation and the created conditions, people with disabilities can comfortably participate in the events: “Starting from the special shuttle transports, we can comfortably attend all stands and conferences. People with disabilities can come to the forum venue with peace of mind during these days. Comfortable transport and an accessible environment have been provided.”
Zinyat Valiyeva added that she took part in panels and dialogues on inclusive urban planning held within the forum and became acquainted with useful examples applied in world practice:
“Important calls were made worldwide to ensure that children with disabilities do not face difficulties in the future. I believe that the problems will be solved over time.”