WUF13-də inklüzivlik nümunəsi:
Medianews.az xəbər verir ki, Əlillər Təşkilatları İttifaqının prezidenti Davud Rəhimli bildirib ki, həm WUF13, həm də bundan əvvəl keçirilən COP29 tədbirlərində inklüziv cəmiyyət üçün yüksək səviyyədə şərait yaradılıb.
Onun sözlərinə görə, forum məkanında hərəkət məhdudiyyətli şəxslər, görmə əngəlli insanlar və əlil arabasından istifadə edən iştirakçılar üçün bütün imkanlar nəzərə alınıb:
“Forum keçirilən ərazilərdə və konfrans zallarında rahat giriş-çıxış təmin olunub. Hərəkət üçün heç bir maneə yoxdur. Burada səsləndirilən çağırışların gələcəkdə müsbət təsirləri olacaq”.
Bakı sakini Zinyət Vəliyeva isə forum çərçivəsində inklüzivliyin yüksək səviyyədə təşkil edildiyini vurğulayıb. O qeyd edib ki, xüsusi “shuttle” nəqliyyatı və yaradılan şərait sayəsində əlilliyi olan şəxslər tədbirlərdə rahat iştirak edə bilirlər: “Xüsusi shuttle nəqliyyatlarından başlayaraq bütün stend və konfranslara rahat şəkildə qatılırıq. Əlilliyi olan şəxslər bu günlər ərzində könül rahatlığı ilə forum məkanına gələ bilərlər. Rahat nəqliyyat və əlçatan mühit təmin olunub”.
Zinyət Vəliyeva əlavə edib ki, forum çərçivəsində inklüziv şəhərsalma ilə bağlı keçirilən panel və dialoqlarda iştirak edib, dünya təcrübəsində tətbiq olunan faydalı nümunələrlə tanış olub:
“Dünyada əlilliyi olan uşaqların gələcəkdə çətinliklərlə üzləşməməsi üçün mühüm çağırışlar edildi. Problemlərin zamanla həll olunacağına inanıram”.

На Всемирном форуме по урбанистике (WUF13) вопросы инклюзивности были в центре особого внимания.
Medianews.az сообщает, что президент Союза организаций инвалидов Давуд Рахимли заявил, что как на WUF13, так и на ранее проведённом мероприятии COP29 были созданы высокие условия для инклюзивного общества.
По его словам, на территории форума были учтены все возможности для людей с ограниченной подвижностью, слабовидящих и участников, использующих инвалидные коляски:
«В зонах проведения форума и конференц-залах обеспечен удобный вход и выход. Для передвижения нет никаких препятствий. Призывам, высказанным здесь, в будущем будет оказано положительное влияние».
Жительница Баку Зинят Велиева подчеркнула, что инклюзивность была организована на высоком уровне в рамках форума. Она отметила, что благодаря специальному транспорту «шаттл» и созданным условиям люди с инвалидностью могут комфортно участвовать в мероприятиях: «Начиная со специального шаттл-транспорта, мы с лёгкостью посещаем все стенды и конференции. Люди с инвалидностью в эти дни могут с душевным спокойствием приходить на территорию форума. Обеспечен удобный транспорт и доступная среда».
Зинят Велиева добавила, что в рамках форума она участвовала в панелях и диалогах по инклюзивному градостроению и познакомилась с полезными примерами из мирового опыта:
«В мире были сделаны важные призывы, чтобы дети с инвалидностью в будущем не сталкивались с трудностями. Я верю, что проблемы со временем будут решены».