Vaşinqtonun mərkəzində atışma — Milli Qvardiya hərbçiləri yaralandı
Vaşinqtonda iki Milli Qvardiya hərbçisi Ağ Ev yaxınlığında qətlə yetirilib — Tramp “binanı dərhal bloklamağı” əmr edib
Musavat.com xəbər verir ki, Vaşinqtonda — Ağ Evə yaxın ərazidə baş verən silahlı hücum nəticəsində iki ABŞ Milli Qvardiyası hərbçisi güllələnib. Hadisədən sonra Ağ Ev fövqəladə rejimə keçirilib və bina qısa müddətdə bloklanıb. Prezident Donald Tramp həmin vaxt Floridada olub.
Qərbi Virciniya ştatının qubernatoru Patrik Morrisi X hesabında yazaraq bildirib ki, yaralanan iki hərbçi məhz onun ştatının Milli Qvardiya üzvləri olub. Ağ Ev də bu açıqlamanı repost edib.
Şübhəli saxlanılıb
Vaşinqton polisi şübhəli şəxsin saxlanıldığını və ərazinin təhlükəsizliyinin təmin edildiyini açıqlayıb. CNN-in məlumatına görə, hücumçu ağır yaralanıb və bunun, iki hərbçinin cavab atəşi nəticəsində baş verdiyi ehtimal olunur.
Tramp sosial şəbəkədə şübhəlini “heyvan” adlandırıb və ağır cəza veriləcəyini bəyan edib.
Hadisə mərkəzdə — Ağ Ev yaxınlığında baş verib
Atışma Ağ Ev yaxınlığında — ofis işçilərinin sıx olduğu, restoran və metro çıxışları ilə əhatələnmiş ərazidə baş verib. Şahidlər iki güclü partlayışa bənzər səs eşitdiklərini, insanların qaçaraq harasa sığınmağa çalışdığını bildiriblər.
Hadisə zamanı bütün federal təhlükəsizlik qurumları — Gizli Xidmət, Metropolitan Polis və Metro Polisi — genişmiqyaslı əməliyyata cəlb olunub.
Milli Qvardiya niyə Vaşinqtonda idi?
Milli Qvardiya bölmələri avqustdan etibarən Tramp administrasiyasının qərarı ilə paytaxta gətirilmişdi. Onların missiyası immiqrasiya və cinayətlə mübarizə çərçivəsində şəhərdə patrul aparmaq idi. Hazırda şəhərdə təxminən 2200 Milli Qvardiya hərbçisi xidmət aparırdı.

В Вашингтоне двое военнослужащих Национальной гвардии были убиты возле Белого дома — Трамп приказал «немедленно заблокировать здание»
По сообщению Musavat.com, в Вашингтоне — вблизи Белого дома — в результате вооружённого нападения были застрелены двое военнослужащих Национальной гвардии США. После происшествия в Белом доме был введён режим чрезвычайного положения, и здание на короткое время было заблокировано. В это время президент Дональд Трамп находился во Флориде.
Губернатор штата Западная Виргиния Патрик Моррис написал в своём аккаунте X, что двое раненых военнослужащих были именно членами Национальной гвардии его штата. Белый дом также сделал репост этого заявления.
Подозреваемый задержан
Полиция Вашингтона сообщила, что подозреваемый задержан, а безопасность территории обеспечена. Согласно информации CNN, нападавший получил тяжёлые ранения, предположительно в результате ответного огня двух военнослужащих.
Трамп в соцсетях назвал подозреваемого «животным» и заявил о намерении назначить суровое наказание.
Инцидент произошёл в центре — неподалёку от Белого дома
Стрельба произошла рядом с Белым домом — в районе, окружённом офисными работниками, ресторанами и выходами из метро. Свидетели сообщили, что слышали два громких взрыва и видели, как люди бежали, пытаясь укрыться.
В происшествии были задействованы все федеральные службы безопасности — Секретная служба, Метрополитен-полиция и Полиций метро — для проведения масштабной операции.
Почему Национальная гвардия находилась в Вашингтоне?
Подразделения Национальной гвардии с августа были направлены в столицу по решению администрации Трампа. Их миссия заключалась в патрулировании города в рамках борьбы с иммиграцией и преступностью. В настоящее время в городе на службе находится примерно 2200 военнослужащих Национальной гвардии.