Ucuz kolbasa məhsullarından birinin tərkibində at əti aşkarlandı: "Dünən gələn məhsulun tarixi artıq silinib"
1,124 baxış
Paytaxt bazarlarında aparılan son araşdırmalar zamanı satışda olan ucuz kolbasa məhsullarından birinin tərkibində at ətinin aşkarlanması ciddi narahatlıq yaradıb.
Bu fakt digər bazarlarda satılan ucuz kolbasa məhsullarının tərkibi və qiymətinə dair sualları yenidən gündəmə gətirib.
Azad İstehlakçılar Birliyinin sədri Eyyub Hüseynov məsələyə münasibət bildirərək deyib ki, belə məhsulların tərkibində daha aşağıkeyfiyyətli və mənşəyi bilinməyən ətlər də ola bilər:
"Təəssüf ki, ölkədə demək olar ki, heç bir ətin satışına qadağa qoyulmur. İstehlakçının aldadılmaması üçün ətin mənşəyi mütləq göstərilməlidir. Bazarlara gətirilən bu tip ət məhsulları çox zaman yararlılığı şübhəli heyvan ətlərindən hazırlana bilər. Qiymətin ucuz olması da bununla bağlıdır, çünki həmin ətlər istehsalçıya havayı başa gəlir".
E.Hüseynov əlavə edib ki, Nazirlər Kabinetinin 94 saylı qərarına əsasən, ölkənin əmtəə bazarında satılan bütün ərzaq məhsulları markalanmalıdır. Yəni məhsulun buraxılma tarixi, son istifadə müddəti, istehsalçı şirkətin rekvizitləri və digər məlumatlar qablaşdırmada qeyd olunmalıdır.

Horse meat was detected in one of the cheap sausage products: "The expiry date of the product that arrived yesterday has already been erased"
During recent research conducted in the capital's markets, the discovery of horse meat in one of the cheap sausage products being sold caused serious concern.
This fact has brought questions about the composition and price of cheap sausage products sold in other markets back into the agenda.
Eyyub Huseynov, chairman of the Free Consumers Union, commented on the issue, stating that such products may also contain lower-quality and origin-unknown meats:
"Unfortunately, almost no meat sales are prohibited in the country. To prevent consumer deception, the origin of the meat must be clearly indicated. These types of meat products brought to the markets may often be made from questionable animal meats whose suitability is doubtful. The low price is related to this because such meats cost the producer almost nothing."
E. Huseynov added that according to Cabinet of Ministers' decision number 94, all food products sold in the country's commodity market must be labeled. That is, the release date of the product, expiry date, manufacturer company's details, and other information must be indicated on the packaging.