Ucuz kolbasa məhsullarından birinin tərkibində at əti aşkarlandı: "Dünən gələn məhsulun tarixi artıq silinib"
1,124 baxış
Paytaxt bazarlarında aparılan son araşdırmalar zamanı satışda olan ucuz kolbasa məhsullarından birinin tərkibində at ətinin aşkarlanması ciddi narahatlıq yaradıb.
Bu fakt digər bazarlarda satılan ucuz kolbasa məhsullarının tərkibi və qiymətinə dair sualları yenidən gündəmə gətirib.
Azad İstehlakçılar Birliyinin sədri Eyyub Hüseynov məsələyə münasibət bildirərək deyib ki, belə məhsulların tərkibində daha aşağıkeyfiyyətli və mənşəyi bilinməyən ətlər də ola bilər:
"Təəssüf ki, ölkədə demək olar ki, heç bir ətin satışına qadağa qoyulmur. İstehlakçının aldadılmaması üçün ətin mənşəyi mütləq göstərilməlidir. Bazarlara gətirilən bu tip ət məhsulları çox zaman yararlılığı şübhəli heyvan ətlərindən hazırlana bilər. Qiymətin ucuz olması da bununla bağlıdır, çünki həmin ətlər istehsalçıya havayı başa gəlir".
E.Hüseynov əlavə edib ki, Nazirlər Kabinetinin 94 saylı qərarına əsasən, ölkənin əmtəə bazarında satılan bütün ərzaq məhsulları markalanmalıdır. Yəni məhsulun buraxılma tarixi, son istifadə müddəti, istehsalçı şirkətin rekvizitləri və digər məlumatlar qablaşdırmada qeyd olunmalıdır.

В одном из дешёвых колбасных изделий обнаружили конское мясо: «Дата на поступившем вчера товаре уже стёрта»
Недавнее исследование, проведённое на рынках столицы, выявило наличие конского мяса в составе одной из дешёвых колбасных изделий, что вызывает серьёзное беспокойство.
Этот факт вновь поставил под вопрос состав и цену дешёвых колбасных изделий, продаваемых на других рынках.
Глава Союза свободных потребителей Эйюб Гусейнов, комментируя ситуацию, заявил, что в таких продуктах могут содержаться и более низкосортные и неидентифицированного происхождения виды мяса:
"К сожалению, в нашей стране практически нет запрета на продажу какого-либо мяса. Чтобы потребитель не был введён в заблуждение, происхождение мяса обязательно должно указываться. Мясные продукты такого типа, поступающие на рынки, зачастую могут быть изготовлены из мяса животных с сомнительной пригодностью. Дешёвая цена связана именно с этим, поскольку такое мясо для производителя обходится практически бесплатно".
Э. Гусейнов также добавил, что согласно постановлению Кабинета Министров №94, все пищевые продукты, продающиеся на товарном рынке страны, должны быть промаркированы. То есть на упаковке должны указываться дата производства, срок годности, реквизиты компании-производителя и другая информация.