Toy, yas, sosial media... - Rəqsanənin hər addımı izlənəcək
Rəqsanə İsmayılovanın barəsində seçilmiş həbs qətimkan tədbiri ev dustaqlığı ilə əvəz olunmasından sonra ictimaiyyəti bir sıra sual maraqlandırır. Suallardan biri Sabunçu rayon Məhkəməsinin verdiyi qərarın onun müğənini kimi fəaliyyətinə mane olub-olmamasıdır.
"Təqsirləndirilən şəxsin ev dustaqlığına buraxılması mütləq şəkildə onunla zərərçəkmiş şəxs arasında müəyyən məsələlərdə razılaşma tələb olunur. Bununla bağlı sübutlar mütləq məhkəməyə təqdim olunmalıdır. Ondan əlavə, təqsirləndirilən şəxsin səhhəti, onun daimi yaşayış yerinin, ictimai nüfuzlu şəxs olması, o cümlədən, istintaqın gedişatına mane olmaması şəxsin ev dustaqlığına buraxılması üçün əsasdır".
Bunu "Yeni Sabah"a hüquqşünas Ramil Süleymanov deyib.
Onun sözlərinə görə, məhkəmə təqsirləndirilən şəxsin üzərinə müəyyən öhdəliklər də qoya bilər:
"Bu öhdəliklər yaşadığı ərazini müəyyən hüdudlar çərçivəsində tərk etməməsi, üzərinə bağlanan texniki vasitəyə qulluq göstərməsidir. Həmçinin ev dustaqlığı müddətində, istintaqın gedişinə hər hansısa vasitələrlə təsir , zərərçəkən şəxslərə, şahidlərə təsir göstərməməsi ev dustaqlığının tələblərindən biridir".
Ramil Süleymanov vurğulayıb ki, məhkəmənin qərarı ilə şəxsin bir sıra tədbirlərdə iştirakı qadağan oluna bilər:
"Eyni zamanda, məhkəmə əlavə öhdəliklər qoya bilər: Şəxs kütləvi tədbirlərdə, toylarda, yaslarda, mitinqlərdə, nümayişlərdə iştirak edə bilməz. Məhkəmənin qərarı ilə ev dustaqlığına buraxılan şəxsə istintaqın gedişinə mane ola biləcək ictimai təsir mexanizmlərdən - kütləvi informasiya vasitələrində çıxış, sosial şəbəkələrdə paylaşımlar qadağan edilə bilər".
Hüquqşünas qeyd edib ki, ev dustaqlığı zamanı şəxsin hərəkət edə biləcəyi hüdudları da məhkəmə müəyyən edir:
"Ev dustaqlığına buraxılan şəxsin hansı hüdudlarda evindən kənara çıxacağına məhkəmə qərar verir. Bununla bağlı qanunvericilikdə konkret qərar yoxdur. Məsələn, bu hüdudlar yaşadığı rayon ərazisi də ola bilər, Bakı şəhəri də, Abşeron yarımadası da ola bilər.
Təqsirləndirilən şəxsin üzərində olan qolbaq şəxsin hansı ərazi hüdudlarında hərəkət etməsini birbaşa göstərir.
Eyni zamanda, təqsirləndirilən şəxs tərəfindən əsaslandırılmış ərizə təqdim olunmaqla, yaşadığı şəhərdən də uzaqlaşa bilər. Müəyyən müddətdə o, yaşadığı şəhərdən gedib geri qayıda bilər.
Konkret hansı hallarda çıxa biləcəyi barədə zəruri tələb yoxdur, sadəcə əsaslandırılmış ərizə təqdim etmək ev dustaqlığına buraxılan şəxsin borcudur".
Xatırladaq ki, 1979-cu il təvəllüdlü Rəqsanə İsmayılova avqustun 16-da həbs olunmuşdu. Ona qarşı Cinayət Məcəlləsinin 178.4 (xüsusilə külli miqdarda ziyan vurmaqla dələduzluq) maddəsilə ittiham irəli sürülüb. Müğənni 2 nəfərin 35 min manat dəyərində qızıl-zinət əşyalarını və 520 min dollar pulunu ələ keçirməkdə ittiham olunur.

After the selected preventive measure against Rəqsanə İsmayılova was replaced with house arrest, a number of questions interest the public. One of the questions is whether the decision of the Sabunçu District Court hinders her activities as a singer.
"The release of the accused person to house arrest necessarily requires an agreement between her and the injured party on certain issues. Evidence regarding this must be presented to the court. Additionally, the accused person's health, permanent place of residence, public prominence, and, among other things, the fact that they do not interfere with the course of the investigation are grounds for release to house arrest."
This was stated by lawyer Ramil Süleymanov to "Yeni Sabah".
According to him, the court may also impose certain obligations on the accused:
"These obligations include not leaving the area of residence beyond certain limits, maintaining the technical device assigned to them. Also, during the house arrest period, not influencing the course of the investigation by any means, and not affecting the injured parties or witnesses are among the requirements of house arrest."
Ramil Süleymanov emphasized that the court's decision may prohibit the person's participation in certain events:
"At the same time, the court may impose additional obligations: the person cannot participate in mass events, weddings, funerals, rallies, demonstrations. By the court's decision, the person released to house arrest may be prohibited from using public influence mechanisms that could hinder the investigation - speaking in mass media, sharing on social networks."
The lawyer noted that the court also determines the limits within which the person can move during house arrest:
"The court decides within what boundaries the person released to house arrest can leave their home. There is no specific decision about this in the legislation. For example, these limits can be the area of the district they live in, the city of Baku, or the Absheron Peninsula.
The bracelet on the accused person directly shows which territorial boundaries they can move within.
At the same time, by submitting a justified application, the accused person can leave their city of residence. For a certain period, they can leave their city and return.
There is no necessary requirement about the specific cases in which they can leave; simply submitting a justified application is the duty of the person released to house arrest."
It should be recalled that Rəqsanə İsmayılova, born in 1979, was arrested on August 16. She was charged under Article 178.4 of the Criminal Code (fraud causing particularly large damage). The singer is accused of embezzling gold jewelry worth 35,000 manats and 520,000 dollars in cash from 2 people.