TƏCİLİ! Köçəryanla bağlı
Ermənistanın daxili siyasi arenasında gərginlik pik həddə çatıb. Ölkənin "Hayastan" blokunun lideri, sabiq prezident Robert Köçəryana qarşı rəsmi şəkildə ittiham irəli sürülməsi gözlənilir. Ermənistan Mərkəzi Seçki Komissiyası (MSK) keçmiş dövlət başçısına qarşı ittiham aktının irəli sürülməsinə artıq rəsmi icazə verib. Atılan bu hüquqi addımların davamı olaraq, R. Köçəryanın ölkədən kənara çıxışına da kəskin qadağa qoyulub. Bu qərar seçkiöncəsi dövrdə Ermənistandakı revanşist qüvvələrə qarşı ən sərt rəsmi reaksiya kimi qiymətləndirilir.
Məsələ ilə bağlı Medianews.az-a açıqlama verən politoloq Məhəmməd Əsədullazadə bildirib ki, Baş nazir Nikol Paşinyan hələ seçki prosesindən əvvəl Robert Köçəryan və Samvel Karapetyana qarşı çox ciddi sanksiyaların və ölçülərin götürüləcəyinə dair anons vermişdi:
"Ümumiyyətlə, N. Paşinyanın atdığı bu addımları R. Köçəryan və S. Karapetyana qarşı yönəlmiş klassik siyasi repressiya kimi dəyərləndirmək doğru deyil. Çünki hər iki fiqur fundamental olaraq Ermənistan dövlətçiliyi üçün birbaşa potensial təhdid mənbəyidir. Robert Köçəryan hakimiyyətdə olduğu uzun illər ərzində ölkəsini Rusiyadan tam şəkildə asılı vəziyyətə salmağa çalışıb və idarəçiliyi dövründə kifayət qədər ciddi cinayətlərə imza atıb. Onun hazırda yürütdüyü və müdafiə etdiyi siyasi xətt bütövlükdə erməni xalqının milli maraqlarına tamamilə ziddir.
Moskva tərəfindən xüsusi missiya ilə göndərilən milyarder Samvel Karapetyanın əsas hədəfi isə Ermənistanı yenidən Rusiyanın orbitinə bağlamaq və ölkəni Azərbaycanla yeni bir qanlı müharibəyə sürükləməkdir. Belə bir avantürist fəaliyyət isə Ermənistanın bir dövlət kimi mövcudluğunu birbaşa sual altına qoyur. Hazırda S. Karapetyan əhalini mövcud hakimiyyətə qarşı yeni kütləvi etirazlara və itaətsizliyə səsləyir.
Göründüyü kimi, Paşinyan administrasiyasının bu şəxslərə qarşı tətbiq etdiyi təzyiqlər tamamilə hüquqi müstəvidə reallaşır və Ermənistanın dövlət suverenliyini qorumaq məqsədi daşıyır. N. Paşinyan Rusiyaya birbaşa bağlı olan və xarici dairələrin maraqlarına xidmət edən bu müxalifətin parlament daxilində rahat və azad şəkildə fəaliyyət göstərməsinə heç bir halda imkan verməyəcək".

Tensions in Armenia's domestic political arena have reached their peak. The country's "Hayastan" bloc leader, former president Robert Kocharyan, is expected to face formal charges. The Central Election Commission of Armenia (CEC) has already officially approved the filing of charges against the former head of state. Following these legal steps, a strict ban has been imposed on R. Kocharyan leaving the country. This decision is regarded as the harshest official reaction against revanchist forces in Armenia in the pre-election period.
Commenting on the matter to Medianews.az, political analyst Mohammad Asadullazadeh stated that Prime Minister Nikol Pashinyan had announced serious sanctions and measures against Robert Kocharyan and Samvel Karapetyan even before the election process began:
"In general, it is not correct to evaluate N. Pashinyan's actions as classic political repression against R. Kocharyan and S. Karapetyan. Because both figures fundamentally represent a direct potential threat to the statehood of Armenia. During his long years in power, Robert Kocharyan tried to make his country fully dependent on Russia and committed fairly serious crimes during his administration. The political line he now pursues and defends is entirely contrary to the national interests of the Armenian people.
The main goal of billionaire Samvel Karapetyan, who was sent by Moscow on a special mission, is to reattach Armenia to Russia's orbit and drag the country into a new bloody war with Azerbaijan. Such an adventurist activity directly questions Armenia's existence as a state. Currently, S. Karapetyan is calling the population to new mass protests and acts of disobedience against the current government.
As seen, the pressures applied by the Pashinyan administration against these individuals are being implemented entirely within a legal framework and aim to protect Armenia's state sovereignty. N. Pashinyan will never allow this opposition, which is directly linked to Russia and serves the interests of foreign circles, to operate freely and comfortably within parliament."