Stalinin şərabları ilk dəfə hərraca çıxarılacaq
Gürcüstan hökuməti Tbilisidə təxminən 40 000 nadir fransız və gürcü şərabından ibarət, vaxtilə İosif Stalinə məxsus içki anbarını ilk dəfə ictimaiyyətə açıb. Şüşələrin bir hissəsinin hərraca çıxarılması planlaşdırılır.
Bu barədə "Reuters" məlumat yayıb.
Kolleksiya yarıqaranlıq zirzəmidə saxlanılır və bəzi şüşələr XIX əsrin əvvəllərinə aiddir. Hərracdan əldə olunacaq gəlirin Gürcüstanda şərabçılıq üzrə məktəbin açılmasına yönəldilməsi planlaşdırılır.
Layihə Gürcüstan Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi ilə birlikdə "Gilauri Wines" şirkətinin sahibi İrakli Qilauri tərəfindən hazırlanıb.
Gürcüstanda doğulan və 1924-1953-cü illərdə SSRİ-yə rəhbərlik etmiş İosif Stalinin şərab həvəskarı və kolleksiyaçı olduğu məlumdur. Kolleksiyaya, həmçinin Fransanın Bordo bölgəsinin məşhur üzüm bağlarınıdan hazırlanmış, eləcə də Rusiya çarı II Nikolay və onun atası III Aleksandr üçün məxsus olmuş şərablar da daxildir.
1917-ci il inqilabından sonra sovet hakimiyyəti Romanovların imperator kolleksiyasını müsadirə edib və Stalin bu kolleksiyanın qoruyucusuna çevrilərək oraya gürcü şərablarını da əlavə edib./oxu.az

The Georgian government has opened to the public, for the first time in Tbilisi, an internal warehouse formerly owned by Joseph Stalin, containing approximately 40,000 rare French and Georgian wines. Some of the bottles are planned to be put up for auction.
This was reported by "Reuters".
The collection is stored in a dimly lit basement, and some of the bottles date back to the early 19th century. The proceeds from the auction are planned to be directed towards the establishment of a winemaking school in Georgia.
The project was developed by Irakli Gilauri, owner of the "Gilauri Wines" company, in collaboration with the Georgian Ministry of Agriculture.
It is known that Joseph Stalin, born in Georgia and who led the USSR from 1924 to 1953, was an enthusiast and collector of wine. The collection also includes wines made from famous vineyards in the Bordeaux region of France, as well as wines that belonged to Russian Tsar Nicholas II and his father Alexander III.
After the 1917 revolution, the Soviet government confiscated the imperial collection of the Romanovs, and Stalin became the guardian of this collection, adding Georgian wines to it as well./oxu.az