Stalinin şərabları ilk dəfə hərraca çıxarılacaq
Gürcüstan hökuməti Tbilisidə təxminən 40 000 nadir fransız və gürcü şərabından ibarət, vaxtilə İosif Stalinə məxsus içki anbarını ilk dəfə ictimaiyyətə açıb. Şüşələrin bir hissəsinin hərraca çıxarılması planlaşdırılır.
Bu barədə "Reuters" məlumat yayıb.
Kolleksiya yarıqaranlıq zirzəmidə saxlanılır və bəzi şüşələr XIX əsrin əvvəllərinə aiddir. Hərracdan əldə olunacaq gəlirin Gürcüstanda şərabçılıq üzrə məktəbin açılmasına yönəldilməsi planlaşdırılır.
Layihə Gürcüstan Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi ilə birlikdə "Gilauri Wines" şirkətinin sahibi İrakli Qilauri tərəfindən hazırlanıb.
Gürcüstanda doğulan və 1924-1953-cü illərdə SSRİ-yə rəhbərlik etmiş İosif Stalinin şərab həvəskarı və kolleksiyaçı olduğu məlumdur. Kolleksiyaya, həmçinin Fransanın Bordo bölgəsinin məşhur üzüm bağlarınıdan hazırlanmış, eləcə də Rusiya çarı II Nikolay və onun atası III Aleksandr üçün məxsus olmuş şərablar da daxildir.
1917-ci il inqilabından sonra sovet hakimiyyəti Romanovların imperator kolleksiyasını müsadirə edib və Stalin bu kolleksiyanın qoruyucusuna çevrilərək oraya gürcü şərablarını da əlavə edib./oxu.az

Правительство Грузии впервые открыло для общественности внутренний склад вин, принадлежавший Иосифу Сталину, в Тбилиси, где хранится около 40 000 редких французских и грузинских вин. Планируется выставить часть бутылок на аукцион.
Коллекция хранится в полумраке подвала, причем некоторые бутылки датируются началом XIX века. Вырученные от аукциона средства планируется направить на открытие школы виноделия в Грузии.
Проект был разработан владельцем компании "Gilauri Wines" Иракли Гилаури совместно с Министерством сельского хозяйства Грузии.
Известно, что уроженец Грузии Иосиф Сталин, возглавлявший СССР в 1924-1953 годах, был любителем вин и коллекционером. В коллекцию также входят вина из знаменитых виноградников французского региона Бордо, а также вина, принадлежавшие российскому царю Николаю II и его отцу Александру III.
После революции 1917 года советская власть конфисковала императорскую коллекцию Романовых, и Сталин стал хранителем этой коллекции, добавив туда грузинские вина./oxu.az