Rusiyanın Cənubi Qafqaza təzyiqləri güclənə bilər
ABŞ-ın Rusiya-Ukrayna müharibəsi ilə bağlı hazırladığı “sülh planı”nın Kreml tərəfindən qəbul edilməsi göstərir ki, bu sənəd əslində ikitərəfli (ABŞ-Rusiya) razılaşma əsasında formalaşıb. Əgər bu “sülh planı” Ukraynaya qəbul etdirilərsə, Rusiyanın Cənubi Qafqaza yönəlik təzyiqlərinin artması mümkündür. Məhz buna görə Rusiya Xarici İşlər Nazirliyinin sözçüsü Mariya Zaxarova son açıqlamasında 2020–2021-ci illərdə Azərbaycan və Ermənistanla imzalanmış üçtərəfli razılaşmaların qüvvədə olduğunu vurğuladı. Bu bəyanat Kremlin regionda öz maraqlarını qorumağa davam edəcəyinin açıq mesajıdır.
Rusiya Vaşinqtonda imzalanmış üçtərəfli razılaşmaları görməzdən gələrək yalnız öz vasitəçilik formatını ön plana çıxarır. Əgər ABŞ və Rusiya Ukrayna məsələsində müəyyən razılığa gələrsə, bunun nəticəsi kimi Rusiyanın Ermənistana qarşı siyasi təzyiqləri güclənə bilər. Eyni zamanda, Kreml Azərbaycanla üçtərəfli razılaşmalara qayıtmaq üçün də əlavə təzyiq mexanizmlərini işə sala bilər.
D.Trampın “sülh planı” yalnız Ukraynanın əleyhinə deyil — bu plan Rusiyaya əlavə strateji üstünlüklər qazandıraraq onun yeni təsir zonasını formalaşdırmasına şərait yaradır. Rusiya üçün Ukraynadan sonra növbəti hədəf Cənubi Qafqaz ola bilər. Çünki Orta Dəhlizin əsas hissəsi məhz bu regiondan keçir və nəqliyyat-kommunikasiya xətlərinə nəzarət Moskva üçün strateji prioritetdir. Buna görə Rusiya öz mövqelərini zəiflətməyə heç bir halda razı olmayacaq.
ABŞ-ın hazırladığı sülh planı, əslində, Rusiyanın regionda mövqeyini yenidən gücləndirmiş olur. Vaşinqton Ukraynada Rusiyaya müəyyən güzəştə gedirsə, bu cür güzəştlər gələcəkdə Cənubi Qafqazda da təkrarlana bilər.
Bununla belə, Türkiyə faktoru nəzərə alınmalıdır. Həm Azərbaycan, həm Ermənistan belə bir geosiyasi tərtibatla razılaşmayacaq. Gürcüstan isə artıq bir müddətdir ki, Kremlin narrativləri ilə hərəkət edir və bu proses Cənubi Qafqazdakı güc balansını daha da mürəkkəbləşdirir.

Принятие Россией подготовленного США «плана мира» показывает, что этот документ на самом деле сформирован на основе двустороннего соглашения. Если этот «план мира» будет навязан Украине, возможно усиление давления России на Южный Кавказ. Именно поэтому представитель Министерства иностранных дел России Мария Захарова в своем последнем заявлении подчеркнула, что трехсторонние соглашения, подписанные с Азербайджаном и Арменией в 2020–2021 годах, остаются в силе. Это заявление является явным посланием Кремля о том, что он продолжит защищать свои интересы в регионе.
Россия, игнорируя трехсторонние соглашения, подписанные в Вашингтоне, выводит в приоритет только свой формат посредничества. Если США и Россия достигнут определенного соглашения по украинскому вопросу, в результате политическое давление России на Армению может усилиться. В то же время Кремль может применить дополнительные механизмы давления, чтобы вернуться к трехсторонним соглашениям с Азербайджаном.
«План мира» Дональда Трампа направлен не только против Украины — этот план обеспечивает России дополнительные стратегические преимущества, позволяя формировать новую зону влияния. Следующей целью после Украины для России может стать Южный Кавказ. Потому что основная часть Срединного коридора именно через этот регион проходит, и контроль над транспортно-коммуникационными линиями является стратегическим приоритетом для Москвы. Поэтому Россия ни в коем случае не согласится ослаблять свои позиции.
Подготовленный США план мира на самом деле укрепляет позиции России в регионе. Если Вашингтон идет на определенные уступки России в Украине, то подобные уступки могут повториться в будущем и на Южном Кавказе.
Однако фактор Турции должен быть учтен. Ни Азербайджан, ни Армения не согласны с таким геополитическим устройством. Грузия же уже какое-то время действует согласно нарративам Кремля, что еще более усложняет баланс сил на Южном Кавказе.