Qocalmaq istəmirsizsə, bunları bilin
Kəmərləyici dəmrova qarşı peyvənd qocalmanı yavaşlada bilər, çünki o, xroniki iltihabın yaranmasının qarşısını alır.
Milli.Az-ın məlumatına görə, bunu Honkonq Şəhər Universitetinin professoru, virusoloq Petr Lidski "Gazeta.ru"ya açıqlamasında bildirib.
Alimlər göstəriblər ki, yaş artdıqca orqanizmdə xroniki iltihab güclənir və qocalma sürətlənir. Peyvənd isə bu prosesi zəiflədə bilər. Lidski qeyd edib ki, qocalma mürəkkəb proses olduğundan, peyvəndin dəqiq nə qədər təsir göstərdiyini müəyyən etmək çətindir.
Araşdırmalara görə, qrip peyvəndi də yaşlılarda qocalmaya kiçik, ölçülə bilən təsir göstərə bilər, lakin bunun ümumiləşdirilmiş nəticəsi hələ dəqiqləşdirilməyib.

Вакцина против деменции может замедлить старение, поскольку она предотвращает развитие хронического воспаления.
По информации Milli.Az, об этом в интервью "Gazeta.ru" заявил профессор Городского университета Гонконга, вирусолог Петр Лидский.
Ученые показали, что с возрастом хроническое воспаление в организме усиливается, и старение ускоряется. Вакцинация может ослабить этот процесс. Лидский отметил, что поскольку старение — сложный процесс, точно определить, насколько вакцина влияет, сложно.
Согласно исследованиям, вакцина против гриппа также может оказывать небольшое, измеримое влияние на замедление старения у пожилых людей, однако обобщённые результаты этого эффекта пока не уточнены.