Qətər əmirinin 360 milyon dollarlıq təyyarəsi – uçan saray
Qətər əmiri Şeyx Təmim bin Həməd Al Taninin şəxsi istifadəsində olan Boeing 747-8 BBJ dünyanın ən bahalı hökumət və VIP təyyarələrindən biri hesab olunur.
Milli.Az xəbər verir ki, dəyəri təxminən 360 milyon dollar olan bu nəhəng hava gəmisinin interyeri tam fərdi dizaynla hazırlanıb.
Təyyarə dövlət səfərləri, yüksək səviyyəli beynəlxalq görüşlər və xüsusi diplomatik missiyalar üçün istifadə olunur.
Boeing 747-8 BBJ modelinin salonunda:
geniş yataq otaqları
konfrans zalı
şəxsi kabinet
kral süitası
lüks istirahət otaqları
yüksək təhlükəsizlik və rabitə sistemləri
yerləşdirilib.
Qətər əmirinin bu təyyarəsi həm ölçüsünə, həm də daxili təchizatına görə dünyada "uçan saray" kimi tanınır.

Бoeing 747-8 BBJ, принадлежащий эмиру Катара шейху Тамиму бин Хамаду Аль Тани, считается одним из самых дорогих правительственных и VIP-самолетов в мире.
По сообщению Milli.Az, интерьер этого гигантского воздушного судна, стоимость которого составляет около 360 миллионов долларов, выполнен полностью по индивидуальному дизайну.
Самолет используется для государственных визитов, встреч на высоком международном уровне и специальных дипломатических миссий.
В салоне модели Boeing 747-8 BBJ расположены:
просторные спальни
конференц-зал
личный кабинет
королевский люкс
люксовые комнаты для отдыха
современные системы безопасности и связи
установлены.
Этот самолет эмира Катара известен в мире как «летающий дворец» как по своим размерам, так и по внутреннему оснащению.